Jump to content
Danny

Finala nationala World Cyber Games

Recommended Posts

IPB Image

Intre 28 septembrie si 1 octombrie, la Romexpo, va avea loc finala nationala World Cyber Games 2006 Romania. World Cyber Games (WCG) este cel mai important festival si eveniment de sport electronic din lume. Romania se afla anul acesta la cea de-a 5-a participare la WCG.

Turneul final World Cyber Games 2006 va avea loc pe faimosul circuit de Formula 1 de la Monza, în perioada 18-22 octombrie. Aici sunt asteptati peste 800 de concurenti din 72 de tari, care se vor infrunta pentru premii in valoare totala de 500.000 $. Romania va participa la finala de la Monza cu 8 jucatori: echipa de Counter-Strike, 2 jucatori de FIFA 2006 si un jucator de Need For Speed.

Organizata de Professional Gamers League (PGL) si EXPOTEK, finala WCG 2006 din Romania va fi dedicata celor mai renumite jocuri pentru calculator si telefoane mobile: WCG Mobile, Counter-Strike, Need for Speed, FIFA 2006.

Sursa + mai multe detalii : BestGames

IPB Image

Play Hard be Pro

Link to comment

Pentru acest eveniment, PGL si Expotek, cu ajutorul sponsorilor: Samsung, Vodafone, UPC Astral, AMD, RHS, Skin Media, GigaByte (prin Asesoft),Electronic Arts, Gameloft, UBISoft, TNT Games, Plantronics (prin ABN Systems), Razer si SpeedLink (prin HES), Parlatel, D-Link, PC Coolers anunta urmatoarele premii:

Counter-Strike 1.6

Locul 1 - Participare la WCG 2006 Monza +5 Rucsaci

Locul 2 - 5 X Casca Plantronics DSP 500 +5 Rucsaci

Locul 3 - 5 X Procesor Athlon 64 3200+ (939pin) Processor Venice +5 Rucsaci

Locul 4 - 5 X Mouse Razer Copperhead

Locul 5 - 5 X D-Link XDI-524 router cu wireless integrat

Locul 6 - 5 X casca Altec Lansing AHS423

Locul 7 - 5 X casca Altec Lansing AHS423

Locul 8 - 5 X casca Altec Lansing AHS423

Need For Speed

Locul 1 - Participare la WCG 2006 Monza + 1 Rucsac

Locul 2 - Procesor Athlon 64 3200+ (939pin) Processor Venice + 1 Rucsac

Locul 3 - Volan 4in1 Power Feedback Leather Wheel + 1 Rucsac

Locul 4 - Volan Saitek R440 Forcefeedback

Locul 5 - Casca Plantronics Audio 90

Locul 6 - Casca Altec Lansing AHS423

Locul 7 - Casca Altec Lansing AHS423

Locul 8 - Casca Altec Lansing AHS423

Fifa 2006

Locul 1 - Participare la WCG 2006 Monza + Casca Altec Lansing AHS423 + Minge oficiala FIFA + 1 Rucsac

Locul 2 - Participare la WCG 2006 Monza + Minge oficiala FIFA + 1 Rucsac

Locul 3 - Casca Plantronics Audio 90 + Minge oficiala FIFA + 1 Rucsac

Locul 4 - ChromePad Red Glow PS2

Locul 5 - Bullfrog Blue Touch Edition

Locul 6 - joystick Saitek Cyber Evo

Locul 7 - Gamepad Saitek 2600

Locul 8 - Gamepad saitek 990

Warcraft 3

Locul 1 - Procesor Athlon 64 3200+ (939pin) Processor Venice

Locul 2 - Tastatura Saitek Eclipse

Locul 3 - casca Altec Lansing AHS423

DOTA

Locul 1 - 5 console Nintendo Game Boy Advance SP

Locul 2 - 5 X casca Altec Lansing AHS423 + 5 jocuri GUILD WARS

Locul 3 - 5 Jocuri Splinter Cell Chaos Theory

Counter-Strike 1.6 FETE

Locul 1 - 5 console Nintendo Game Boy Micro

Locul 2 - 5 X casca Altec Lansing AHS423 + Splinter Cell Chaos Theory

Locul 3 - 5 jocuri GUILD WARS

WCG Mobile

In fiecare zi (Joi, Vineri, Sambata):

Locul 1 - telefon

Locul 2 - Mouse Saitek GM3200

Locul 3 - MousePad Func 1030

Locul 1 (Duminica) - 1000 EURO

Toti jucatorii prezenti la concursurile de PC vor primi cate un CD holder si cate o sapca

Echipele invitate sunt:

01. XSTARS - Confirmat

02. TeG - Confirmat

03. [iGG] - Confirmat

04. vop - Confirmat

05. RedZone - Confirmat

06. [iNsane] - Confirmat

07. ]u[ - Confirmat

08. [G1] - Confirmat

09. NINJASTYLE - Confirmat

10. wizards` - Confirmat

11. snc| - Confirmat

12. #hazzard - Confirmat

13. RoT - Confirmat

14. mOtans.vDo - Confirmat

15. sFury - Confirmat

16. iHOST LOGIROM - Confirmat

17. a40 - Confirmat

18. wGs - Confirmat

19. }TR{ ex (infinity) - Confirmat

20. fever - Confirmat

21. rmx - Confirmat

22. qR - Confirmat

23. Qualifier xGen - Confirmat

24. Qualifier jMc

25. Qualifier nGk - Confirmat

26. Qualifier Berg - Confirmat

27. Eq - Confirmat

28. Qualifier GameOver - ba - Confirmat

29. Qualifier GameOver - Brigada Neagra - Confirmat

30. Qualifier G1 - oGz - Confirmat

31. Qualifier ZoomLess - oldschool - Confirmat

32. Qualifier ZoomLess - eV - Confirmat

33. HS - Confirmat

34. teg.vip - Confirmat

35. fire - Confirmat

36. infected - Confirmat

37. w0g.ng - Confirmat

38. eF - Confirmat

39. Lights - Confirmat

40. Pepsi - Confirmat

41. funky - Confirmat

42. piO - Confirmat

43. proGamerz - Confirmat

44. WyB - Confirmat

45. supersaiani - Confirmat

46. #swat.ng - Confirmat

47. MallaVita - Confirmat

48. 79rs - Confirmat

Link to comment

M-au dezamagit TOTAL ! Mai ales cei din PGL ( citez: "Ce rost are sa investim intr-un joc care nu mai are viitor" ), in legatura cu StarCraft-ul.

Draci prieteni din PGL, Organizatori si Observeri ... Romania la ora actuala, ar putea obtine MULT mai MULT decat la orice alt joc pe plan international.

Iar pt. fanii acestui joc, anunt ca a inceput "vanatoarea" de sponsori, pt. ca, comunitatea de StarCraft, sa "uite" ca exista PGL ( care din punctul meu de vedere si nu numai, in momentul de fata este un ESEC TOTAL ).

Anul viitor speram ca la acest fenomen numit WCG Romania, sa se adauge dinnou StarCraft ... organizat complet sub alte modele mult mai organizate.

In toate tarile este inclus si StarCraft - BroodWar, iar in Romania este un joc "fara viitor". ( Aceasta comunitate de StarCraft si-a mutat formul in alta parte, din pacate nu mi s-a aprobat creare unei sectiuni pt. acest joc. Ati fi putut vedea despre ce vorbesc ).

Iar legat de CS, nici nu am auzit de foarte multi de acolo, nici nu ma pasioneaza ( cred ca am zis tot ) si chiar mi-e indiferent si NU ma intereseaza ce se intampla acolo.

Link to comment

M-au dezamagit TOTAL ! Mai ales cei din PGL ( citez: "Ce rost are sa investim intr-un joc care nu mai are viitor" ), in legatura cu StarCraft-ul.

Draci prieteni din PGL, Organizatori si Observeri ... Romania la ora actuala, ar putea obtine MULT mai MULT decat la orice alt joc pe plan international.

Iar pt. fanii acestui joc, anunt ca a inceput "vanatoarea" de sponsori, pt. ca, comunitatea de StarCraft, sa "uite" ca exista PGL ( care din punctul meu de vedere si nu numai, in momentul de fata este un ESEC TOTAL ).

Anul viitor speram ca la acest fenomen numit WCG Romania, sa se adauge dinnou StarCraft ... organizat complet sub alte modele mult mai organizate.

In toate tarile este inclus si StarCraft - BroodWar, iar in Romania este un joc "fara viitor". ( Aceasta comunitate de StarCraft si-a mutat formul in alta parte, din pacate nu mi s-a aprobat creare unei sectiuni pt. acest joc. Ati fi putut vedea despre ce vorbesc ).

Iar legat de CS, nici nu am auzit de foarte multi de acolo, nici nu ma pasioneaza ( cred ca am zis tot ) si chiar mi-e indiferent si NU ma intereseaza ce se intampla acolo.

Au fost mii de discutii pe aceasta tema legate de Starcraft PGL , iar Silviu nu prea a fost de acord cu investitia banilor in acest joc.Au fost o gramada de certuri. :(

Oricum..e aiurea.

Link to comment

Se face competitie si de fete la CS, cu 5 echipe confirmate.

Acum 2 ani am fost in sala unde se juca, nu in cea pt spectatori, si am vazut fetele jucand CS. Multa suferinta, skill 0, dar isi dadeau importanta si vorbeau asa tare cand nu aluneca mouse-ul bine, de zici ca erau super-vedetele planetei si le admirau toti. Radea lumea cu lacrimi la inceput, dupa aia se saturase toti de atatea figuri.

PGL mi se pare o mare hotie si nu stiu ce fac ei cu atatia bani stransi de la clanuri de la toate jocurile, plus o gramada de sponsorizari. Dar na, au exclusivitate si aia e. PLus ca si programul Valve CyberCafe in Romania tot prin PGL este, buna afacerea.

Starcraft nu are sanse nu pt ca nu s-ar putea duce cineva la WCG (PGL refuza sa ajute la SC, si pe cont propriu nu se poate), dar pt ca la SC sunt o gramada de tari cu traditie in acest joc. Cel putin asiaticii sunt nebuni rau cu Starcraftul. La CS, FIFA, astea, macar am mai obtinut si noi niste performante bune uneori. La WCG se joaca multe jocuri, unele si pe consola, dar la noi in tara nu sunt destui jucatori ca sa se cumpere licentele pt astfel de jocuri pt participanti, sau sa se merite costurile concursului si ale deplasarilor, asa ca ne concentram pe 3 jocuri si aia e.

Premiile sunt frumoase totusi, si ma intreb daca acele casti care se dau la locul 2 sunt mai scumpe decat procesoarele date locului 3. Anul asta in premiera se fac si concursuri pe telefoane mobile, dar nu stiu mai multe detalii pt ca nu m-a interesat.

Cine vrea sa ajunga, sa nu uite ca circulatia e afectata de summit-ul francofoniei, recomandat ar fi metrou pana la aviatorilor si de acolo pe jos la Romexpo, sau ceva RATB pana acolo, nu cred ca e imposibil de ajuns.

Link to comment

Am fost ieri 29 septembrie 2006 si venisera cativa componenti de la Dinamo (nu cunosc cine sunt| anti fotbal). Jucau counter-strike ... :banghead:

http://img101.imageshack.us/my.php?image=poza121kp8.jpg

http://img132.imageshack.us/my.php?image=poza115oy5.jpg

http://img132.imageshack.us/my.php?image=poza116tr0.jpg

http://img137.imageshack.us/my.php?image=poza118ip9.jpg

:banana:

Link to comment

S-a terminat si WCG-ul, TeG a castigat la CS, venind din loser bracket, a batut de doua ori pe IGG in finala mare, si se duc la Monza.

La FIFA 2006 se vor duce la Monza YQ Yzw si TK Ovvy, bravo lor. De Yzw imi amintesc din 2004 ca am stat in spate lui cand a ajuns in finala si atunci, dar l-a batut Teg-Gica folosind niste buguri nasoale care erau in Fifa 2004. Iar Ovvy trebuia sa reprezinte Romania si la ECG 2006 parca, dar a fost oprit la vama pt ca PGL-ul nu avea actele necesare pt el (era minor si mai trebuiau niste acte la iesirea din tara). Asa ca bravo lui ca se duce acum la Monza si bafta multa acolo.

La NFS nu stiu ce s-a intamplat, poate ne spune cineva. O sa mai postez premiile luate de fiecare daca apar pe undeva.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...