Jump to content
Und3rC0v3r

question

Recommended Posts

exista internet prin radio?

am un coleg care zice k are internet prin radio...un fir care duce la o antena pe bloc, antena aya directioneaza semnalul spre bancorex sau nush ce banca...mi se pare destul de ciudat.

internet prin unde radio nu wireless

Link to comment
Share on other sites

In loc sa va aruncati toti cu capul inainte ca "merge prost" mai bine v-ati informa:

Conexiunea prin modem radio

Conexiunea prin modem radio

Mobilitatea - iata principalul beneficiu al acestui tip de conexiune.

Cu o conexiune prin modem radio, aveti acces la toate facilitatile specifice broadband-ului (aplicatii complexe, transfer de date la viteza mare, conexiune permanenta si sigura), fara sa mai depindeti de retelele de cablu.

E simplu: modemul radio instalat la sediul fimei dumneavoastra preia si transfera fluxul de Internet dinspre si catre alt modem radio, aflat in cel mai apropiat nod al retelei noastre de fibra optica.

Asadar, orice mutare a sediului firmei dumneavoastra sau a unui punct de lucru se poate face fara cheltuielile de bani si timp cauzate de o noua conexiune: imediat ce v-ati mutat, internetul este functional.

Inlocuitor sau extensie pentru reteaua de cablu, conexiunea radio este adaptabila atat pentru lucrul in interior, cat si in exteriorul cladirilor.

In plus, puteti instala o astfel de conexiune aproape oriunde aveti nevoie de ea, indiferent de distanta fata de nodurile retelei de fibra optica. Nu aveti nevoie decat de un spatiu liber intre antena modemului dumneavoastra si cea a modemului din nodul retelei.

Desi cu un grad mare de independenta ca amplasare, conexiunea radio are si ea la baza reteaua noastra nationala independenta de fibra optica (peste 2500Km, capacitate totala de transport de 2,5Gbps) si inelele metropolitane de fibra optica

Un cunoscut de al meu a avut conexiune prin radio si la ce abon. avea el mergea bine bine. Acum nu le am cu abon. asa ca nush prea multe :) .

Singura problema este ca unii provideri te pun sa cumperi antena, si e destul de scump abonamentul asta. Deci internetul prin radio este mai mult recomandat in locuri in care nu se poate ajunge cu cablu si unde este neaparata nevoie de net.

Link to comment
Share on other sites

merge prost
doua cuvinte + ca nu ai justificat de ce, de unde stii.

da exista, merge super prost. si rds`ul merge mai bine =))
ai facut tu comparatie?

Err

Merge foarte prost. :s

asta probabil pentru ca tu dai pe afara de fibra si ai auzit si tu ca merge prost.

Singura problema este ca unii provideri te pun sa cumperi antena, si e destul de scump abonamentul asta. Deci internetul prin radio este mai mult recomandat in locuri in care nu se poate ajunge cu cablu si unde este neaparata nevoie de net.
adica in mediul rural, inafara orasului.
Link to comment
Share on other sites

B)-->

QUOTE(Adi.B @ Aug 27 2006, 10:25 AM)

un fost coleg avea abonament din asta... in general ii mergea bine, dar daca se innora destul de mult avea un loss cam mare...

Am citit pe un forum ce spunea cineva cum ca el nu avea probleme cand era vremea proasta, cat de adevarat o fi nu stiu :)

Link to comment
Share on other sites

viteza maxima ce poate fi atinsa prin cablu este, ce-i drept mai mica (8 mbps) decat maxima ce poate fi atinsa prin radio (11 mbps pe frecv de 2,4 Ghz) , dar stabilitatea conexiunii prin cablu este net superioare celei prin radio la 2,4 Ghz (care este cat de cat aceesibila ca si costuri). transferul prin radio nu este sincron, fapt care duce la niste latente destul de mari (+loss, choke) la jocurile online. de asemenea la vant puternic, precipitatii , iti pare rau de-a dreptul rau ca nu ai ramas pe cablu / FO

V-ati lamurit :D ? Asta fiind prin 2003

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...