Jump to content
Stargate

Armata

Nu mai este obligatorie armata - asta este bine sau nu?  

50 members have voted

  1. 1. Nu mai este obligatorie armata - asta este bine sau nu?

    • 1. E bine
      31
    • 2. Nu e bine
      12
    • 3. Nu stiu
      7


Recommended Posts

este un lucru bun ca nu mai este obligatorie... nu vad de ce sa fiu obligat sa fac un lucru pe care nu vreau sa-l fac... este vorba de libertatea mea de decizie... ce anume credeti ca va face barbati in armata? faptul ca-si bat superiorii joc de tine cum vor? ma indoiesc... este adevarat ca te disciplineaza intr-o anumita masura, dar poti deprinde si multe lucruri proaste... daca nu ai fost educat pana la armata, cu siguranta nu ai cum sa capeti educatia pierduta in 12 luni.

Link to comment
Share on other sites

Hmm... pai raspunsurile astea de genul "armata te face barbat" si "doar prostii fac armata" sunt cam evazive... Primul raspuns nu se aplica in toate cazurile, pt ca sunt unii care sunt educati, stiu cum sa se comporte, pe scurt devin barbati incetul cu incetul. Altii au nevoie de o palma peste ceafa si un bilet de tren catre unitate. Ca doar asa invata sa se repecte pe ei insisi, in primul rand. Persoanele care intra in categoria asta sunt, "pushtanii" aia care spun mereu:"frate e o lume libera, fac ce vreau, nu am nevoie,etc."

Armata ar trebui facuta pt ca in caz de razboi (da stiu, poate nu o o sa fie dar trb avut in vedere aspectul asta) vedem toti golanii cu o pusca in mana si o sa inceapa sa faca pe "canteristii", impuscand aiurea. Armata in primul rand te pregateste sa poti face fata in caz de razboi. Acum ca trec toti in rezerva de la 14 decembrie, o sa faca instructie in timpul razboiului probabil (Doamne fereste eusa_pray.gif de asa ceva) .

Raspunsul doar "prostii fac armata"... e penibil rau de tot... Dar fiecare cum gandeste e problema lui. E o vorba..."asa cum iti asterni, asa dormi"... In cazuri nefericite s-ar putea ca "prostii care nu au facut armata" sa aiba nevoie de "prostii care au facut armata".... smile.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest [Spammers]Gil-Galad

Intotdeauna am privit satisfacerea stagiului militar ca pe un mod de a-ti demonstra patriotismul, pana cand mi-am dat seama ca acesta nu ajuta la nimic. Cat despre razboi, nu-mi pasa daca mor fara sa stiu sa tin arma in mana, asa ca sunt de parere ca e un lucru bun faptul ca nu mai e obligatorie armata.

Nu cred ca armata te face mai barbat si nici ca doar prostii o fac, dar nu mi se pare necesara din moment ce exista destui profesionisti.

Link to comment
Share on other sites

Este foarte bine ca numai este obligatorie....irosesti o parte din viata aiurea....nu ai nimic de invatat acolo,sunt de parere ca acum in caz de razboi numai este nevoie de soldati.....avem alte tipuri de arme biggrin.gif .....partea proasta este ca multi nu se vor mai inscrie baietii la facultati....acesta era un motiv bun pentru a scapa de armata biggrin.gif .

Link to comment
Share on other sites

intr`un fel e bine.. intr`un fel nu.. yo cred ca am sa ma duc la armata.. dupa armata esti mai matur.. parerea mea.. merita sa faci armata dar sa o faci pt ca vrei tu nu pt ca te obliga altii.. deci este si bine si rau smile.gif ..

Link to comment
Share on other sites

intr`un fel e bine.. intr`un fel nu.. yo cred ca am sa ma duc la armata.. dupa armata esti mai matur.. parerea mea.. merita sa faci armata dar sa o faci pt ca vrei tu nu pt ca te obliga altii.. deci este si bine si rau smile.gif ..

Pai cand te mai duci?Ai deja 22.Poa' voluntar eusa_whistle.giftiphat.gif

Link to comment
Share on other sites

e foarte bine ca nu se mai face armata, oricum romania era 0 in prin randul marilor fortele, chiar si prin randul fortelor mijlocii, asa ca n-avea sens sa se mai faca armata, oricum mie mi-ar veni randul dac-as sta acasa prin octombrie, as face 2 luni apoi as fi dat afara

Link to comment
Share on other sites

Intr-un fel e bine , armata te face barbat , dar pentru cei sensibili e foarte rau , acolo te imbolnavesti , varumeu a facut scarlatina si nu mai stiu ce ! este totushi un lucru bun ca nu mai e obligatoriu !

Link to comment
Share on other sites

depinde de fiecare si intr-o oareca masura

"Armata te face barbat" Te disciplineaza mult pot sa zic si iti "deschide orizontul" mai mult Fara armata nu te poti duce sa te angajezi la anumite joburi

"doar prostii fac armata" ha ca el e smecher si nu face armata........in psihologie pot intelege ca lui ii este frica de armata si ataca cum poate......

Parerile mele

LE:In unele unitati armata si pregatirea=0 in alte unitati pregatirea o faci cot la ct cu superioru

PS:pot zice ca am trait in jurul armatei

Link to comment
Share on other sites

Cred ca armata obligatorie nu isi are rostul. A ajutat pe unii, dar in mod cert a si distrus pe multi.

Eu am facut armata la 27 de ani, dupa ceva facultati ... Nu cred ca mai era cazul sa "ma faca barbat". Desi mi-a luat 6 luni (teoretic) din viata, nu pot sa spun ca imi pare rau. A fost o experienta cu parti bune si rele. Oricum, am vazut ca pentru multi (si nu ma refer la TR) armata este o solutie de a trai decent. Acesti oameni nu aveau liceu sau scoala militara pentru ca nu au avut posibilitatea sa urmeze una. Facand armata, au avut ocazia de a ramane ca sergenti angajati si de a avea un venit decent. Altii au obtinut permisul de sofer, in conditiile in care in viata civila nu ar fi avut posibilitatea sa o faca. Cel mai bine e sa ramana la libera alegere a fiecaruia daca o face sau nu. Nu cred ca vor duce lipsa de voluntari...

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...