Jump to content
Stargate

In cat timp

In cat timp Romania se va civiliza...  

60 members have voted

  1. 1. In cat timp Romania se va civiliza...

    • 1. 1-3 ani
      0
    • 2. 3-5 ani
      2
    • 3. peste 5 ani
      12
    • 4. niciodata pe deplin...:(
      46


Recommended Posts

1-3 ani? 3-5 ani? macar de punea 10-30 de ani sau 30-50 de ani laugh.gif

niciodata pe deplin...totul incepe de la lucrurile marunte (scuipatul pe strada, gunoaiele aruncate pe unde apuci) pana la lucrurile de o importanta mai mare (bunul simt in limbaj) astea sunt baza...abia apoi poate incepe civilizatia.

Link to comment
Share on other sites

Guest Blaidy

niciodata, stargate tu te plictisesti acasa de faci 1000 de poll-uri inutile ? daca stai sa te gandesti 5 secunde la fiecare intrebare a ta (retarda de altfel) gasesti raspunsul dat de toti ...

Link to comment
Share on other sites

niciodata, stargate tu te plictisesti acasa de faci 1000 de poll-uri inutile ? daca stai sa te gandesti 5 secunde la fiecare intrebare a ta (retarda de altfel) gasesti raspunsul dat de toti ...

copii care nu gandesc spun bazaconii, care sunt iertate; daca vrei sa ne jignim, te astept pe privat...stii ce-i aia?

Nu-ti convine topicul , nu raspunzi..e asa greu? eusa_naughty.gif

Link to comment
Share on other sites

foarte dificila intrebarea.. smile.gif .. in primul rand noi suntem proshti ca le dam apa la moara tziganilor.. in loc sa`i potolim.. iar romanu asha e.. mai prost de felul lui.. sincer habar n`am.. 50 100 de ani.. cam asha.. smile.gif

Link to comment
Share on other sites

stargate tu te plictisesti acasa de faci 1000 de poll-uri inutile ? daca stai sa te gandesti 5 secunde la fiecare intrebare a ta (retarda de altfel) gasesti raspunsul dat de toti ...

calm down boy smile.gif

@stargate, nu-i raspunde...e doar beat...trust me.

Link to comment
Share on other sites

Guest Blaidy

copil de 28 24.gif yeah smile.gif eu n-am nimic cu tine doar vad ca pui niste intrebari care au raspunsuri simple si logice de altfel, noi nu o sa ne civilizam niciodata sau poate in 100 de ani biggrin.gif dani nu tigani sunt problema, am multi amici tigani care sunt chiar la locul lor wink.gif

Link to comment
Share on other sites

@Blaidy, inca un off si schimbam placa......

Am votat "peste 5 ani", dar in gandul meu era "cu mult peste 5 ani", pentru ca trebuie sa se schimbe cel putin doua generatii - cred eu - ca sa putem sa avansam de la nivelul la care suntem acum. Si oricum, chiar si asa - daca avansa nu inseamna ca vom ajunge in rand cu ceilalti, pentru ca lumea este intr-o continua evolutie...

Link to comment
Share on other sites

~ in mod normal - niciodata. Dar nu neaparat pentru ca suntem romani... probabil ca este vorba de clima si genetica. Asa ne-am dezvoltat noi. In general, popoarele din zone calde, temperat-mediteraneene sunt inclinate spre arta, puturosenie, trafic de influenta, cumetrii, etc. Popoarele nordice spre pragmatism, munca, dezvoltare continua. Vezi exemplul Italiei : dpdv al civilizatie/culturii nordicii (Milano, Torino) difera aproape total de sudici (Palermo, Napoli);

~ ar fi o sansa ca in Romania sa existe o conducere autoritara (gen Carol I) sau dictatoriala (gen Antonescu) care sa IMPUNA niste standarde si niste termene exacte ale atingerii acestora.

De la sine, in tari ca : Romania, Rusia, Turcia, Grecia, Bulgaria, etc. niciodata nu se va schimba nimic in acest sens.

Link to comment
Share on other sites

voted peste 5 ani .. insa parerea mea cam peste 30 de ani vom fi la nivelul la care este occidentul acuma .. ( sa nu uitam ca evolutia continua deci tot timpu vom fi in urma ... )

Link to comment
Share on other sites

Pai vom ajunge la nivelul la care sunt celelalte state acum, in vreo....10-15 ani. Dar atunci o sa realizam ca tot suntem in urma fata de ceilalti, pt ca evolutia lor nu stagneaza. Deficitul asta -daca poate fi numit asa- isi are originea in istoria noastra, dupa/in timpul razboaielor mondiale. (familia regala, CarolI,II, Ferdinand a depus eforturi enorme pt a dezvolta statul dar au fost qleft1.gif de razboaie/comunism/cei de la conducerea tarii pana/de acum) Voted undeva intre pct 3 si 4. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Cred ca intram in domeniul SF. daca timpul ar sta in loc am ajunge si noi la nivelul lor intr-o anumita perioada foarte lunga(normal) iar din punct de vedere economic cred ca intr-o perioada foarte foarte luuunnngggaaa(normal).Chestia e ca timpul nu sta in loc deci ei vor avansa asa ca e mai simplu sa faci un salt in timp adica dincolo ka-ka-sa zik asa!!! E interesant ca noi Romanii avem privilegiul de a calatorii in timp!!! 24.gif Filosofic nu? 24.gif

Aleluia si bafta! wink.gif

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...