Jump to content
Lancelot

Personalitati controversate

Recommended Posts

Daca ne uitam in istorie,dupa Mihai Viteazul (1601),romanii n-au mai iesit din lasitate,hotie si lichelism decat in 1940 sub Antonescu,care a facut un break, o nisa, in comportamentul turco-greco-tiganism.Mi-a spus bunicu :"Cand a dat la radio :Romani va ordon treceti prutul!toata tara era in delir.

Link to comment
Share on other sites

Daca ne uitam in istorie,dupa Mihai Viteazul (1601),romanii n-au mai iesit din lasitate,hotie si lichelism decat in 1940 sub Antonescu,care a facut un break, o nisa, in comportamentul turco-greco-tiganism.Mi-a spus bunicu :"Cand a dat la radio :Romani va ordon treceti prutul!toata tara era in delir.

A mai fost Avraam Iancu , desi nu a avut prea mare impact in politica internationala el ca si revolutionar s-a luptat pentru libertatea si drepturile romanilor din Transilvania .

Eroii nu sunt doar liderii . Soldatii ar trebui sa fie considerati eroii fiindca ei si-au riscat vietile si ei si-au varsat sangele pentru patrie si generatiile viitoare . La fel si revolutionarii care nu au avut frica si au luptat impotriva jugului statelor imperialiste .

Liderii isi au si eu meritlor insa si-au primit portia de glorie si de neuitare caci ei vor ramane in istoria tarii insa multi dintre cei care s-au sacrificat pe fronturi nici macar un mormant nu au primit . Pe ei ii uita toti si e mai mare pacatul . Cel mai mare erou al Romaniei din punctul meu de vedere e Soldatul Necunoscut .

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...