Jump to content
Stargate

Patriotismul

esti patriot?  

74 members have voted

  1. 1. esti patriot?

    • 1. Da
      19
    • 2. Nu
      32
    • 3. Nu cred (putin)
      23


Recommended Posts

nu e vorba de curaj, ei itzi dau dreptul sa spui ce vrei dar nimeni nu te baga in sema, poate daca ai avea o functzie mare in societate si sa fi cineva in lumea interlopa... oricum aia nu cer pentru ca au tot sprijinul celor de la conducere.. eu zic ca nu merita sa fi patriot Romaniei kar.gif

Link to comment
Share on other sites

Acum cand europa tinde sa devina un singur stat ( o singura moneda exista deja) - poti mai spui sunt mandru ca sunt "x" ?

Automat se dizolva notiunea de apartenenta unei natiuni ; oare va disparea si traditia?

Link to comment
Share on other sites

citesc parerile celor de mai sus si pot sa spun ca ma doare sufletul....adevarul ca in mare parte aveti dreptate,cand primesti o gramada de suturi in fund de la societatea in care traiesti te va dura de ea exact acolo unde te-a lovit!Nu cred ca odata cu asa zisa "globarizare" se "dizolva notiunea de apartenenta a unei natiuni"(poate doar in Romania smile.gif )...este trist totusi ca am ajuns sa ne inchinam la "straini" cu 2 maini..in curand sa fim in stare sa ne vindem si mamele...

Si am votat Da...ma mai consider inca patriot..pentru ca fiecare pasare pe graiul ei piere si pe urma "Fie painea cat de rea tot mai buna-i in tara mea"!

Link to comment
Share on other sites

Sigur. E un principiu al meu care cred ca imi face cinste.

La revolutia din `89 am fost in strada, in centrul Brasovului si am scandat, am participat evenimentele de atunci.

Schimbarea ? Un exemplu mic : faptul ca suntem azi pe net si ne exprimam LIBER opiniile.

Link to comment
Share on other sites

In ziua de azi, cand toate isi pierd valoarea, mai esti patriot?

Ai merge la o manifestatie sa iti sustii parerea?

Ai arata cu degetul pe cei fatarnici si sa ceri dreptate?

etc...

De parca mai conteaza...

Nu vezi in ce tara de ... traim. Are si lucruri bune, din pacate sunt putine, asa ca nu mai are sens sa fii patriot...pt ce ???

Poate la un meci de fotbal, sau alta competitie etc...dar in rest, cand tara nu face nimic pt tine , tu de ce sa faci pt tara ??

La modul in care se traieste in tara asta...unde batranii ajung la inchisoare dar cei cu bani pot face orice, unde toata lumea este corupta, toti vor bani si pt cel mai mic efort pe care -l depun, unde lumea te fura pe fata, te bate in plina zi...

Tara asta nu mai are patrioti de mult timp. Si poate o sa ziceti ca ce legatura au cei de la putere cu dragostea pt tara...pai este o legatura mare...

Spiritul de patriot il "capeti" cand esti mandru de tara ta, cand esti fericit in tara ta, cand populatia tarii nu te trateaza precum un nimeni...

Tara este abandonata din punct de vedere, sa zicem, spiritual...nimanui nu-i mai pasa de Romania...nu vedeti ca noi nu suntem in stare sa ne tinem oamenii in tara prin slujbe + salarii mai mari (si chiar pensii mai mari pt ca unii pleaca in alte tari la munca pt a-si ajuta familia)...

Votam tot felul de ratati care sa ne conduca, pt ca suntem orbi.. tot ce zic ei in campanii noi credem..nr de participanti la vot a inceput sa scada, si eu unul sper sa nu se mai atinga rata necesara de participanti la vot la alegerile prezidentiale...macar de ar fi sa avem un singur presedinte, asa am sti ca se poate schimba situatia in timp, dar asa, daca din 4 in 4 ani vin la putere alti mincinosi foarte hotorati sa profite din tara asta...asta ca sa nu mai spune de parlamentari/senatori etc ...ca ma apuca nervii numai cand ma gandesc la ei...

Bunicul meu, are o vorba..

"Inainte (inainte de 89 adica), daca nu mai aveai benzina pe drum si te opreai, imediat oprea cineva si te ajuta, acum insa, ori nu se opresc de frica sa nu fie vre-o capcana sau altceva, ori se opresc si te fura..." Si in mare parte are dreptate...

Uitati-va la filmele de dinainte de `89, sa vedeti ca pe atunci chiar existau oameni patrioti...

Voi sustine in continuare ca tara a fost stricata de conducerea de dupa `89...

Ai arata cu degetul pe cei fatarnici si sa ceri dreptate?

Dreptate...?? HA smile.gif , cuvantul acela nu mai exista in vocabularul multor romani de multa vreme...

Patriot pt. Romania ? NEVER !

Ce a facut tzara asta pt. mine, ca sa merite sa`mi dau viata pt ea ?

NIMIC !!!

F**K ROMANIA !

That's the spirit...

IN TARA ASTA D KURVE NU S MERITA SA FI PATRIOT

Nu e corect gramatical nu se merita, mai bine zici NU MERITA

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...