Jump to content
frankie

HYPER CD INVENTAT DE UN ROMAN

Recommended Posts

Un fizician român este pe cale să revoluţioneze informatica. El a inventat hyper CD-ul, care are o capacitate de stocare de câteva mii de ori mai mare decât CD-urile obişnuite. Pentru invenţia sa se bat acum cele mai mari companii de profil din lume. Iar românul de 50 de ani ar putea câştiga câteva sute de milioane de dolari. Hyper CD-ul poate stoca informaţii care ar intra acum pe 10.000 de CD-uri obişnuite. Inventatorul a muncit doisprezece ani pentru a realiza hyper-CD-ul şi se aşteaptă să îşi vadă invenţia pe piaţă la începutul lui 2007.

Specialiştiii Oficiului de Stat pentru Înregistrarea Mărcilor cred că hyper CD-ul este cea mai mare descoperire din ultimul deceniu. Pentru invenţie, fizicianul are atât brevet european cât şi american. Ca termen de comparaţie cu actualele CD-uri, noua invenţie va putea stoca aproape două milioane de melodii. Eugen Pavel ar putea primi pentru invenţia sa câteva sute de milioane de dolari, chiar dacă în magazine invenţia sa nu va depăşi preţul unui DVD. Companii precum IBM, Philips sau Sony se bat să cumpere licenţa de la fizicianul român.

2milioane de melodii, sa zicem 5 mega fiecare= 2.000.000 X 5=10.000.000 mega, aprox 10 tera...

Sursa:Antena3.

Link to comment

Deci nu ma duc sa imi iau un HDD mai mare smile.gif astept pana in 2007 tongue.gif

chiar dacă în magazine invenţia sa nu va depăşi preţul unui DVD

Eu am dat 2.500.000 lei pe 2 harduri de 80 de giga, deci daca pretul va fi sa zicem...25.000 lei asta vine 1000 de Uber-CD-uri a cate 10 tera...asta vine 10.000 de tera biggrin.gif ...dar sunt CD-uri tongue.gif, poate se va introduce tehnologia asta si la hard-diskuri..ce misto ar fi wub.gif

Link to comment

Asta nu poate fi decat o stire raspandita de cineva care nu are nici o tangenta cu calculatoarele, iar Eugen Pavel (inventatorul) nu e decat un Hancu al calculatoarelor smile.gif. E prea SF-istic sa pretinzi ca ai inventat un disc cu o capacitate de ~7 TB (btw: 10.000x700MB~7 TB)... Am citit recent ca in viitorul mai mult sau mai putin indepartat vom beneficia de asemenea medii de stocare datorita nanotehnologiei, insa in momentul de fata aceasta "tehnologie" este studiata intens de mintile luminate din domeniu, care incearca sa stabilizeze un fenomen care aparent se intampla aleator. Exista promisiuni ca atunci cand aceasta tehnologie va fi pusa la punct vom dispune de medii de stocare de "12.8 milioane de GB intr-un centimetru cub" (chiar tilul articolului pe care l-am citit). Pana atunci, dream on zic eu......

Articolul de pe site-ul Antena3

Link to comment

Sincer auzisem de cativa ani de acest proiect ... am citit in ceva revista ( nu ma intrebati ca eram micut si habar nu mai am :| ) si era atasata si o poza cu "viitorul CD" care arata ca unul normal la diametru doar ca avea grosimea cam cat a 5 CD-uri puse unul peste altul. CD-ul era produs dintr-un aliaj de sticla cu .... ( am uitat tongue.gif )

Eu unul sunt optimist in privinta acestei inventii...daca se poate numi inventie ( as zice mai mult o cercetare amanuntita in acest domeniu )

Link to comment

disc cu o capacitate de ~7 TB (btw: 10.000x700MB~7 TB)

Eu obtinut capacitatea cu cele 2 mil. de melodii, pt ca suna mai bine laugh.giftongue.gif ...

Eu unul sper sa nu fie doar pura fictiune, si sper ca se va inventa...daca nu, va fi inca un episod din "Romani nebuni ce inventeaza"

Link to comment

Nu conteaza cat costa cum si ce ...marea intrebare e cine o sa il scrie?

Cine stie poate nu e multi-data

Oricum nu cred ca va aparea pe piata asa ceva !

Asta e faza...daca va aparea un asa Hyper CD, iti dai seama ce batalie o sa se dea intre companii ca sa obtina drepturile pt a fabrica unitati de citire ...

Link to comment

hmm.. la cati v`ati dat cu parerea mai are rost sa`mi dau si eu ?

hai sa incerc : am auzit o poveste acum 1 an de genu' : un roman a reusit sa inventeze un hard de 100 de terra si in schimb a primit un glontz in cap , "de la cine nush".

Link to comment

e destul de posibil, daca ti cont ca stirista de la a3 a citit de pe prompter, nu va fi un cidi cu ap de cativa terra ci un alt mediu de stocare optica cum e dividiu fata de sidiu, atunci se schimba ecuatia, e vorba de un hyper cd sau un hyper (mediu de stoacare optica asemanator) sa nu uitam ca sunt medi de stocare magnetica care au la baza principiul disketei sic are au zeci de giga capacitate parca le zice zip dikuri nu mai sthiu a trecut de mult de la liceu dar nu ma mira vedeti, voi va legati doar de capacitate dar e vb aici de cum ecodata informatia pe respectivul disk poate e vb de o alta codare care sare peste codul binar adcia acel 010101010 din care sunt formate gajicutele voastre d epe mirc. Si ca sa va dau in sefeuri daca am citi bine sau daca stirsta de la a3 nu a dato in bara ca Mandruta e vb de un hyper disk aici e vorba de a putea stoca informatia pe mai multe dimensiune (romanii sunt destepti in general) nam primit noi premiul nobel pt insulina desi il meritam

io zic sa nu il criticam pe mosulica nu uitati ca cidiu are peste 20 de ani iar disketa vro 12 au fost piciuri nu leati prins voi care lucrau fara hdd asa ca dece va mira ca "un roman" a inventat asa ceva bv lui problema e vb aici de viteza de scriere/citire si imaginativa daca face aceste dikuri la fel ca doubke layr dividi

atunci ar fi culmea

Link to comment

e destul de posibil, daca ti cont ca stirista de la a3 a citit de pe prompter, nu va fi un cidi cu ap de cativa terra ci un alt mediu de stocare optica cum e dividiu fata de sidiu, atunci se schimba ecuatia, e....

BangHead.gif

1. a nu stiu cata oara iti spun: mai pune mana pe o carte si incearca si tu sa te exprimi COERENT !

2. aberezi la greu, nu te supara......esti pur si simplu strain de tot ce inseamna "sidiu", "dividiu" sau "disketa"....

Link to comment

haide-ti sa fiu sincer cu voi....eu i-am oferit omului 3 milioane de $ pentru patent...dar...vai....trebuie sa plec...ma duc sa mananc la cantina saracilor ca imi e lene sa merg la restaurant....raspuns tampit...ca si ideea...

dupa cum zicea cineva...pai ai avea un singur dispozitiv de acest gen...sau 2 pt back-up...si atat...nimeni nu va fi interesat sa produca asa ceva la preturi acceptabile....

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...