Jump to content
Stargate

Intr-o buna zi..

Recommended Posts

Mda... dupa cum ati zis si voi sunt si alte mancaruri delicioase fara sare...

Oricum pe timpul asta de vara persoanele care mananca tot felu de porcarii care ingrasa si mai sunt si ele dolofane risca un infarct...

Numai se vede ca restrictia cu mancarea seamana cu cazul tigarilor. Dar din cate observ multi prefera sa nu se abtina de la fumat (si eu printre altii crybaby2.gif); si aici este valabila alegerea : viata sau tigarile. Eu incerc sa fac un mic compromis... fumez mai putin, cat imi pica bine si totodata iau siropuri pt gat ca sa nu cumva sa se faca vreo tumoare (poate bat campii un pic acuma).

Dar, daca sa zicem cineva sufera de o boala grava urmand sa dea coltu intr`un scurt timp si doctorul ii impune sa nu manance chestii nesanatoase pt ca i`ar scurta durata de viata... ce ziceti voi v`ati stradui sa traiti cat mai mult sau ati merge pe varianta "carpe diem" ?

Ca si o concluzie: ce`i bun ii si scump (referire la sanatate). qleft1.gifhappy1.gif

Link to comment
Share on other sites

Din fericire nu e diabet, ci "doar" tensiune mare la doar 30 ani...daca este regim, e ok... dontknow.gif

Asta e: schimbare radicala a stilului de viata pt viata si viitoare familie (copii, nepoti, etc.)

shit happens sign12.gifhair.gif

Daca ai probleme de sanatate, fa-i miscare multa si o sa-ti scada tensiunea.

Alearga prin parc dimineatea. Te vei simti mai bine wink.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Dante'

Hmmm creca ash putea renunta la sare(deshi e ca shi cum mash lasa de fumat)da totushi ash rezista....deci mash conforma.(sunt altii care traiesc cu multe alte restrictii mai dure). tiphat.gif

Link to comment
Share on other sites

exista nuj ce fel de sare care e la fel ca cea care o mancam !! deci traiesc si mult si bine biggrin.gif

Intr-adevar exista la farmacie asa numita sare fara sodiu - care are un gust mai ciudat - salciu, asa ca mai bine fara. yum.gif deja nu mai e o problema; a trecut mai bine de 1 sapt.

Noroc ca nu-s pofticios. cool2.gif

Link to comment
Share on other sites

Depinde cat de drastic e diagnosticul medicului.Daca nu e prea sigur de necesitatea intreruperii alimentatiei cu sare si i-ti prezinta doar potentialul pericol care il reprezinta pentru sanatate, tot asa mai sunt o multime de pericole (tutunul,alcoolul,stresul,etc) care desi sunt recunoscute ca fiind daunatoare nu le bagam in seama.

Eu as renunta mai degraba la fumat decat la sare. tiphat.gif

Link to comment
Share on other sites

As alege sa nu mananc sare normal. (oricum nu prea mananc) smile.gif

Eu te-as sfatui sa nu exagerezi cu sarea, nu sa nu mai mananci deloc.

Corpul are nevoie si de sare.

Si nu bea cafea decofeinizata! E mult mai nociva si mai periculoasa pt inima decat cea normala! Dc? Boabele de cafea din care se extrage cofeina provin de la un soi de cafea mai speciala (culmea mai tare!) ce contine o multime de substante ce afecteaza grav inima. Cauta pe net daca nu ma crezi.

Link to comment
Share on other sites

Fara sare . . .

Pt mine ar fi greu dar sa va spun . . . ia ganditi-va ca nu aveti voie zahar [sau alimente care sa il contina in orice forma], sare[sau alimente care sa il contina in orice forma], grasimi [sau alimente care sa le contina in orice forma], piper [sau alimente care sa il contina in orice forma], ardei iute [sau alimente care sa il contina in orice forma], carme de porc sau orice alta carne grasa, peste gras [gen somn, crap etc.], orez, paste fainoase, paine alba, fructe [gen caise, struguri, peni, capsuni etc.] . . .

Cand suferi de diabet nu ai voie sa mananci nici unu din alimente de mai sus [poate si altele dar nu imi mai amintesc acum] + trebuie sa iei pastile de 3 ori pe zi . . .

Link to comment
Share on other sites

mai bine mor decat sa nu am voie sa mananc ce e mai sus mentionat rofl1.gif

Pai mama mea respecta acest regim de 8 ani icon_thumright.gif !!

Doar ca ea este intr-o faza in care poate sa mai scape si cate putin din alimentele mentionate mai sus !!

Link to comment
Share on other sites

Rectificare: aseara am trecut pe la Mc - si am fost socat sa aud ca pot sa imi faca si hamburgher fara sare - imi cer scuze ca i-am judecat gresit.

Chiar si cartofii poti sa-i iei fara sare - surprinzator. dontknow.gif

Nu-i chiar asa de jalnica viatza. biggrin.gifcool.gif

Link to comment
Share on other sites

Rectificare: aseara am trecut pe la Mc - si am fost socat sa aud ca pot sa imi faca si hamburgher fara sare - imi cer scuze ca i-am judecat gresit.

Chiar si cartofii poti sa-i iei fara sare - surprinzator. dontknow.gif

Nu-i chiar asa de jalnica viatza. biggrin.gifcool.gif

rofl1.gif chiar la asta ma gandeam tongue.gif

oricum as putea fara sare dar din cand in cand mas uita in directia cealalta ... la o supa buna sau cartofi prajiti ... mai faci 1 abatere .. asa la 2 luni tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma tot m-am enervat la Mec - comand 2 hamburgheri fara sare si extra tot ( pt cine stie nu intru in amanunte ce inseamna "extra tot") - se intampla la pasaj la universitate. Imi vine o idee: sa mananc unul la masa, apoi sa imi vad de drum - dintr-o privire zic: ma da asta e gol, nu are sos in el deloc?? Il desfac si peste chifteaua aia cat felia de salam de Sibiu am numarat cu usurinta 7-8 patratele mititele de ceapa si o pata cat moneda de 5 mii de sos de rosii blink.gifblink.gifblink.gif

WTF?? mi-am zis chiar asta inseamna extra tot? 14.gif

Ma duc inapoi la tejghea si ii arat la fata caala seamana a orice numai a hamburgher NU - intamplarea a facut sa fie ceva sefa p'acolo prin curtea lor sau supervisor daca preferati expresia.

Ea incepe sa toarne sf-uri ca asa e "ham" de regim fara maioneza bla bla...o intrerup si ii zic da ceapa si sosu de rosii? Cantitatea de pe paine nu ar atrage nici o vrabie lihnita - si foarte ofuscata (tot ea) ii ia ca vantul si ma expediaza la masa sa astept 2 min.

Desfac ziarul ostentativ la o masutza si astept chiar 2 min.

Apare matracuca cu punga si turuie rapid ca mi-a facut un favor si ca a schimbat hamburgherii si a pus mai mult sos si ceapa de data asta, dar ca e o exceptie si bla-bla ce o mai fi balmajit ea p'acolo.

Drept pt care a trebuit sa sed la masa si sa ii hapai pe amandoi sa nu mai am si alte surprize neplacute.

La plecare individa disparuse de la vanzare - o fi avut treaba in alta parte wink.gifdontknow.gif

Da, cam jalnica experienta la Mec...

Pt voi toti restul: mare atentia cine cumpara Mc Flurry (sau cum i-o zice) sa faceti scandal daca va da paharul gol pe jumatate ca e scandalos cum te fura pe fata !!! Nu va lasati jecmaniti de bani !!!

Link to comment
Share on other sites

Mda... dupa cum ati zis si voi sunt si alte mancaruri delicioase fara sare...

Oricum pe timpul asta de vara persoanele care mananca tot felu de porcarii care ingrasa si mai sunt si ele dolofane risca un infarct...

Numai se vede ca restrictia cu mancarea seamana cu cazul tigarilor. Dar din cate observ multi prefera sa nu se abtina de la fumat (si eu printre altii crybaby2.gif); si aici este valabila alegerea : viata sau tigarile. Eu incerc sa fac un mic compromis... fumez mai putin, cat imi pica bine si totodata iau siropuri pt gat ca sa nu cumva sa se faca vreo tumoare (poate bat campii un pic acuma).

Dar, daca sa zicem cineva sufera de o boala grava urmand sa dea coltu intr`un scurt timp si doctorul ii impune sa nu manance chestii nesanatoase pt ca i`ar scurta durata de viata... ce ziceti voi v`ati stradui sa traiti cat mai mult sau ati merge pe varianta "carpe diem" ?

Ca si o concluzie: ce`i bun ii si scump (referire la sanatate). qleft1.gifhappy1.gif

ce sa zic ... am patit si eu faza cu hamburgeru .. astia chiar se zgarcesc sa puna mai mult sau ce? la pretul pe care il are un hamburger la MC , ar trebui sa fie full ca sa te poti satura de el sa nu mai trebuiasca sa iei altu..

io nu-i inteleg pe astia dontknow.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest lyloopi
sad.gif dupa ce k nu mananc absolut nici un tip de carne... sa renuntz shi la sare...las-o frate k nu....nuj....ash incerca sa o inlocuiesc q lamaia de ex...nuj la mn in mancare toate tre sa fie la extreme....fff sarat....fff piperat....fff picant....so.... icon_peace.gif
Link to comment
Share on other sites

sad.gif dupa ce k nu mananc absolut nici un tip de carne... sa renuntz shi la sare...las-o frate k nu....nuj....ash incerca sa o inlocuiesc q lamaia de ex...nuj la mn in mancare toate tre sa fie la extreme....fff sarat....fff piperat....fff picant....so.... icon_peace.gif

Interesanta varianta cu lamaie; dar de exemplu ce faci cu salata de vinete? (moartea mea yum.gif ) - fara sare e dulceaga si scarboasa hair.gif

pfff are cineva o solutie?

Link to comment
Share on other sites

Interesanta varianta cu lamaie; dar de exemplu ce faci cu salata de vinete? (moartea mea :yum: ) - fara sare e dulceaga si scarboasa :hair:

pfff are cineva o solutie?

da am eu o solutie....e simplu: nu mananci ,chiar daca iti place...doar tii regim...nu?

Link to comment
Share on other sites

Sa vezi cum e ca la 23 de ani (anul trecut) sa ai o banala infectie de la care ti se umfla ganglionii... si un doctor IDIOT sa-ti strecoare printre vorbe ca ar fi vorba de cancer...

si zici ca sarea-i o problema..., m-am lasat si de tigari si de alcool si de orice mancare grasa, sarata, dulciuri... toate la un loc si brusc.... nici acu nu m-am reapucat... desi dupa biopsie (e gata intr-o luna biopsia) s-a dovedit ca era doar o infectie...

Link to comment
Share on other sites

Pai renuntz la sare :D .Am renuntzat la carnea de pui/porc/vita(cred k am mai uitat cateva tipuri de carne).Doar peste mai mananc.Renuntz si la sare dak trebuie :D .Oh si asha dak va intrebati,la carne am renutzat k imi place f f f f f mult si mananc in EXCES.Oricat de multa carne ash manca tot nu ma satur.Mi se face rau si tot mananc.Si decat sa traiesc asha si sa bag in mine k intr-un cosh de gunoi tot ce inseamna carne,mai bine renuntz.De ex intr-o zi am mancat vreo 2 fripturi de porc la pranz si dupa toata ziua am mancat carne.In ziua urmatoare am incercat sa renuntz la carne si a fost cam asha:2 oua de dim,la pranz piure(pireu),seara un ceai si 2 felii de paine cu margarina.Si am renuntzat la carne :D ."Ai mei"(familia) imi ziceau "Corbul" k mancam numai carne si acum cand ma vad la masa k ma apuc de rosii,de cartofi si carnea o las in farfurie neatinsa :blink: :blink: .Dak am renuntzat la carne ,renuntz si la sare,zahar si la tot ce trebuie sa renuntz.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...