Jump to content
Stargate

Intr-o buna zi..

Recommended Posts

crybaby2.gif intr-o zi afli de la doctor ca va trebui sa traiesti o viata fara sare in mancare absolut deloc sau mori...ce faci?

Te conformezi sau traiesti ca si asa viata e scurta?

Cine are chef de glume , rog sa se abtina de data asta eusa_naughty.gif

Link to comment
Share on other sites

Fara sare m-as comforma poti trai fara ea nu mori (la figurat) daca numai mananci mai bine sa iti ingrijesti organismul si as mai traiesti decat sa mori din cauza ca nu te-ai putut abtine de la sare care nu e un strict necesar

Link to comment
Share on other sites

Nu e un moment de lauda ... dar eu am o boala destul de urata si nu am voie sa: fumez, beau alcool, mananc nush cate feluri de mancare [ex: carne de nici un fel], efort. Eu unul sunt pe ideea ... o viata am ... nu o sa stau cu frica-n oase ca daca fac aia mor ...

Am fost in sat pentru 3 zile ... am tras ca si un animal p`acolo. De cand am aflat ce boala am ... 6 luni cat am fost shocat ... n-am baut, n-am fumat ... apoi dai si mana ... dar nu mi-a fost mai rau. Am invatat de la bunicul meu de la tzara: O viata sanatoasa ... e o viata traita din plin ... [Are 62 de ani ... bea destul de des ... dar ma jur pe viata mea ... nu stie cum arata aspirina sau paracetamolul]. Eu acuma fac tot ce poate face un om ... am doar mici probleme cu mana dreapta. THuG-Radu stie ca nu mint ... este oradean si ma cunoaste personal ...

Btw: Am scleroza multipla ... life goes on ...

Link to comment
Share on other sites

Nu e un moment de lauda ... dar eu am o boala destul de urata si nu am voie sa: fumez, beau alcool, mananc nush cate feluri de mancare [ex: carne de nici un fel], efort. Eu unul sunt pe ideea ... o viata am ... nu o sa stau cu frica-n oase ca daca fac aia mor ...

Am fost in sat pentru 3 zile ... am tras ca si un animal p`acolo. De cand am aflat ce boala am ... 6 luni cat am fost shocat ... n-am baut, n-am fumat ... apoi dai si mana ... dar nu mi-a fost mai rau. Am invatat de la bunicul meu de la tzara: O viata sanatoasa ... e o viata traita din plin ... [Are 62 de ani ... bea destul de des ... dar ma jur pe viata mea ... nu stie cum arata aspirina sau paracetamolul]. Eu acuma fac tot ce poate face un om ... am doar mici probleme cu mana dreapta. THuG-Radu stie ca nu mint ... este oradean si ma cunoaste personal ...

Btw: Am scleroza multipla ... life goes on ...

nashpa man dar cum ai zis tu life goes on

on-top

oricum nu ii o tragedie sa nu mananci sarat...sunt alte boli la care ti se restrictioneaza mult mai multe.....

Link to comment
Share on other sites

intr-o zi mah trezsc cu dureri imense la stomac

ma duc la doctor si cica am ulcer intr-o forma avansata si nu am voi cola,tigari, si alte procarii........

Doctorii se inseala nuvreau sa stau 30 de ani sa ma abtin de la toate chestiile mai bine 10 si mananc fac ce vreau

Link to comment
Share on other sites

Stii care e faza interesanta?

Nici eu nu mancam sarat ci mai degraba fara sare; dar de cand a aparut acel "interzis", parca celelalte (merdenele, fornetti, etc) sunt mai apetisante ca oricand - deh asa e psihicul uman, ce nu e voie e mai bun... sad.gif

Link to comment
Share on other sites

Stii care e faza interesanta?

Nici eu nu mancam sarat ci mai degraba fara sare; dar de cand a aparut acel "interzis", parca celelalte (merdenele, fornetti, etc) sunt mai apetisante ca oricand - deh asa? e psihicul uman, ce nu e voie e mai bun... sad.gif

Nu chiar. Forneti nu am mai mancat de mai mult de 3 luni. Si nici nu prea ma atrage. Kfc - nu am fost niciodata. Mai trec rar pe la Tip-Top, Springtime sau Mc Donalds smile.gif . Ultima data am fost cand a venit Qui in Bucuresti. Dar nu se merita sa dai banii acolo. Cu cei 40000 care ii cer ei pe cartofii mari imi iau eu un kg acasa si ii fac cum vreau. Mananc cat vreau si mai bun smile.gif . occasion14.gif

Link to comment
Share on other sites

Din fericire nu e diabet, ci "doar" tensiune mare la doar 30 ani...daca este regim, e ok... dontknow.gif

Asta e: schimbare radicala a stilului de viata pt viata si viitoare familie (copii, nepoti, etc.)

shit happens sign12.gifhair.gif

Link to comment
Share on other sites

Diabetul este o conditie medicala caracterizata prin o productie scazuta a inslinei de organismul uman (tip 1). (nu prea are legat cu sarea tongue.gif )

Sarea

Am putea spune ca este un aliment banal, dar el are numeroase si importante influente asupra organismului nostru. O alimentatie obisnuita la care nu se mai adauga sare, aduce aprox. 2-4 g de sare/ zi din alimentele care o contin. Atentie insa! 9 g de sare fixeaza in organism 1 litru de apa, care circula prin artere crescand tensiunea arteriala, sau trec prin peretii capilarelor sub piele, formand endemele atunci cand nu poate fi eliminata pe cale normala prin rinichi.

In timpul curei de slabire se impune o restrictie severa a sarii, care favorinzand retentia apei in organism, contribuie la cresterea greutatii, la umflarea picioarelor si la aparitia celulitei, deoarece daca apa din organism nu se elimina, nu se elimina nici toxinele!

In conluzie, sarea este necesara in organism, dar trebuie sa fim atenti si la cantitatea pe care o mancam, deoarece ea poate dauna corpului nostru atat interior cat si aspectului exterior!

Link to comment
Share on other sites

crybaby2.gif intr-o zi afli de la doctor ca va trebui sa traiesti o viata fara sare in mancare absolut deloc sau mori...ce faci?

Te conformezi sau traiesti ca si asa viata e scurta?

Cine are chef de glume , rog sa se abtina de data asta? eusa_naughty.gif

Carpe diem. Desi nu stiu ce alegere ash face daca m-ash baza dupa aceasta expresie...sa mananc cu sare si sa ma bucur de viata DAR sa traiesc mai putin, sau sa traiesc o viata sub presiune, sa imi fie frica de ce mananc, sa nu contina sare etc etc...greu de ales...

Cred ca as face o alegere nebuneasca si as alege sa mananc sarat !

Diabetul este o conditie medicala caracterizata prin o productie scazuta a inslinei de organismul uman (tip 1). (nu prea are legat cu sarea? )

tongue.gif ...is there a doc' in the house biggrin.gif ? Diabetul tine de cantitatea de insulina si de zahar din sange. Daca ai prea mult zahar nu mai secreta corpul insulina...ceva de genu` asta laugh.gif

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...