Jump to content
SeBi

Arme pentru autoaparare!

V-ati cumpara o arma cu aer comprimat pentru autoaparare?  

249 members have voted

  1. 1. V-ati cumpara o arma cu aer comprimat pentru autoaparare?

    • Da, pentru ca sunt multi delincventi in tara asta!
      90
    • Nu, nu vreau sa ranesc pe nimeni...mai bine ma ranesc !
      10
    • Nu stiu...nu m-am gandit !
      59
    • Ce sa fac cu o arma cu aer?Prefer armele de foc !
      56
    • Am deja o arma cu aer comprimat!
      13
    • Ce e o arma cu aer comprimat?
      8


Recommended Posts

Ma gandeam ca nu mi-ar strica o arma pentru aer comprimat (de fiecare data cand voi face referire la arme ma voi referi la armele cu aer comprimat pentru autoaparare). De multe ori risti sa fi omorat pe strada pentru un telefon mobil de 200 de lei.

Am cautat ceva pe net si am gasit informatii sumare....cert este ca armele cu CO2 nu sunt puternice...insa din cate am inteles suficiente ca sa-l faci pe agresor sa fuga....

Voi ce stiti despre acest subiect?

Nu veniti sa va laudati aici ca ati impuscat ciorisau ca ati fost la vanataoare cu asemenea arme pentru ca este cat se poate de ILEGAL. Se numesc arme pentru autoaparare asa ca doar pentru asta se folosesc!

Oricine are peste 18 ani poate sa detina o astfel de arma dar numai dupa ce, in prealabil, au depus o notificare la politie!

PS rog un op sa modifice sus in pool...ca am gresit...ortografia...ce sa-i faci?

Link to comment
Share on other sites

daca ai spray paralizant il nenorocesti (costa daor 10lei)

2 ore se freaca cu fata de asfalt , nu poate sa respire , nu vede si urla tare biggrin.gif

poti sa pleci linistit de la locu faptei , nu e nevoie sa fugi si in plus daca "victima" mai are 2-3 prieteni nu o sa vina dupa tine dupa ce isi vad amicu intr'un chin groaznic =)

Link to comment
Share on other sites

NU am arma cu aer comprimat dar am aproape in permanenta nuceag-ul la mine (cu care stiu sa ma descurc) plus am facut cursuri de karate 9 ani.

Eu nu stiu manui nuceagu, dar si eu am 7 ani de karate in spate ! smile.gif

Totusi, cum porti tu nuceagu la tine in permanenta ? Ca totusi, e cam incomod.

@on-topic

Ash prefera un NATO (spray-paralizant) ! smile.gif Dar sincer, nu am avut in viata mea probleme de acestea pe strada, oriunde m`ash fii dus ! smile.gif N`am luat in viata mea bataie, ca sa fiu nevoie sa port asa ceva la mine ! smile.gif

Link to comment
Share on other sites

In ultima vreme am inceput sa ma gandesc la asta. Cativa colegi de mn din clasa au patit-o de cateva ori se plimbau pe strada si le-a aparut unii in fata cu cutite si le-a cerut telefoanele, banii... pe altu l-a injunghiat tot asa ca nu a vrut sa-i dea telefonu. Si nu neaparat noaptea, bineinteles asta depinde de zona sleep.gif

Link to comment
Share on other sites

Cand ies la restaurant e cam nashpa si nu il iau (ma bazez pe cunostintele in artele martiale) in rest il tin in rucsac (pe care il iau de multe ori cu mine), iarna e ceva mai simplu il pun pe maneca, nu e chiar atat de deranjant. Faza cu spray-u e interesanta si mult mai simpla, poate imi iau si eu tongue.gif.

Edit: Acuma mi-a venit in cap. Varianta: sa te pui bine cu cativa oameni bine vazuti prin oras si gata ai toata apararea de care ai nevoie (in caz ca te cunoaste lumea), asta tine in orasele mici.

Link to comment
Share on other sites

Guest Blaidy

dar mereu am un spray paralizant la mine

lol rofl1.gifrofl1.gifrofl1.gif

Nu o sa iau nici pistol nici spray e mai frumos sa il bati biggrin.gif

da, dar mai mult prefer un cutit/sabie

LOOOL rofl1.gifrofl1.gif

Link to comment
Share on other sites

Edit: Acuma mi-a venit in cap. Varianta: sa te pui bine cu cativa oameni bine vazuti prin oras si gata ai toata apararea de care ai nevoie (in caz ca te cunoaste lumea), asta tine in orasele mici.

Merge si in orashele mari, trust me ! wink.gif Nu trebuie sa fii neaparat vazut, tre` sa ai 1 minut sa dai 1 telefon, daca te ai bine cu ei, si in 5 minute ei is acolo, si ti`ai rezolvat problemele ! smile.gif

da, dar mai mult prefer un cutit/sabie

Ninjalau mic ce esti ! smile.gif))

Unde porti tu cutit/sabie ? 24.gif + ca is arme albe ! 24.gif

Link to comment
Share on other sites

in viata mea nu am luat japca in viata mea nu am luat de batut ( cu toate ca m-am batut destul de mult dar de cele mai multe ori cand era scandal nu ma lasam si se inmoaie si adversaru cand vede ca ripostezi ) si daca ar fi sa car dupa mine ceva cu ce sa ma apar as lua ori un spray lacrimogen ori un http://img213.imageshack.us/img213/3987/extendiblebatons3qi.jpg si rupi oase si lame de cutit cu tot cu maini e si usor de purtat majoritatea fiind facute din titan (sau aliaje de titan ) si intra in buzunare usor box.gif

Link to comment
Share on other sites

Merge si in orashele mari, trust me ! wink.gif Nu trebuie sa fii neaparat vazut, tre` sa ai 1 minut sa dai 1 telefon, daca te ai bine cu ei, si in 5 minute ei is acolo, si ti`ai rezolvat problemele ! smile.gif

Ninjalau mic ce esti ! smile.gif))

Unde porti tu cutit/sabie ? 24.gif + ca is arme albe ! 24.gif

sau daca nu ai minutul ala disponibil o iei urat cand esti singur .. si dupa aia mergi pe ei cand vin baietii grei 19.gif trust me recuperezi tot inapoi tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

sau daca nu ai minutul ala disponibil o iei urat cand esti singur .. si dupa aia mergi pe ei cand vin baietii grei 19.gif trust me recuperezi tot inapoi tongue.gif

Uite cine stie !

Ai fugit vreodata de politie dupa ce ai sarit tu cu inca 14 pe unu singur ? 24.gif

Las ca am fugit eu.Mancam pamantu din Decebal pe langa biserica Emanuel 24.gif

Ce vremuri ! happy1.gif

Link to comment
Share on other sites

Am vrut si eu sa fac un topic de acest gen.Ma gandesc serios sa imi cumpar un spray lacrimogen, insa am auzit ca sunt unele de proasta calitate, si in cateva secunde isi revine atacatorul si te rupe si mai rau(ca deh, se oftica) smile.gif

Am vazut niste arme k lumea cu socuri electrice, I wish I had one of those... e un site din RO numai cu produse pt. autoaparare, samuraishop se numeste, am vazut ca sprayurile costa 50 EURO... la mine in Craiova sunt sprayuri cu 100.000... ma gandesc ca or fi contrafacute wink.gif

N-am avut probleme cu nimeni, nici nu mi-e frica, insa daca sunt mai multi nu ai ce sa faci... hai ca daca e 1 singur poti sa-l ataci ca doar nu esti femeie sa iti fie frica sa dai cu pumnul smile.gif

Link to comment
Share on other sites

Am vrut si eu sa fac un topic de acest gen.Ma gandesc serios sa imi cumpar un spray lacrimogen, insa am auzit ca sunt unele de proasta calitate, si in cateva secunde isi revine atacatorul si te rupe si mai rau(ca deh, se oftica) smile.gif

Am vazut niste arme k lumea cu socuri electrice, I wish I had one of those... e un site din RO numai cu produse pt. autoaparare, samuraishop se numeste, am vazut ca sprayurile costa 50 EURO... la mine in Craiova sunt sprayuri cu 100.000... ma gandesc ca or fi contrafacute wink.gif

N-am avut probleme cu nimeni, nici nu mi-e frica, insa daca sunt mai multi nu ai ce sa faci... hai ca daca e 1 singur poti sa-l ataci ca doar nu esti femeie sa iti fie frica sa dai cu pumnul smile.gif

Mai bine ti`ai lua un spray, ca am vazut ca vrei sa`ti iei telefon cu 700 de euro.

Cine stie cine mai citeste pe forumu asta 24.gif

Kiddin ! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Armele cu aer comprimat trebuie declarate la politie, si tinute in evidenta lor. Desi se numesc pt autoaparare, din cate stiu daca te prind in public cu ele ti le confisca si iei si amenda. Din pacate legea privind armele de foc este foarte complicata si destul de neclara, ca sa specifice exact ce ai voie si ce nu ai sa faci cu ele. Cert e ca faci niste drumuri pe la politie ca sa iei una. In plus, legea autoapararii e foarte bizara si neclara, spune ca trebuie sa ripostezi nu mai puternic decat este atacul (daca cineva te ataca sa zicem cu o bata si tu il impusti, e de rau pt tine) dar se scuza si situatiile cand cica nu mai gandesti logic si faci ce poti sa te aperi. In cele mai multe cazuri tu pici vinovat ca l-ai impuscat pe unul de a vrut sa te fure sau agreseze. Uitati-va la cazul Iovan, cate cercetari s-au facut, desi ala era clar hot, si a fost impuscat in timp ce intrase prin efractie in casa omului. Inchipuiti-va intr-o bataie stradala sau o altercatie undeva, mai mult ca sigur faci inchisoare pt omor sau tentativa desi vroiai doar sa te aperi.

Un spray paralizant e mai usor de luat si purtat, dar e problema cu eficienta lui. Unele sunt doar niste piper mai tare, mai rau enervezi pe cineva cu ele. In plus, trebuie sa fii aproape de tot ca sa dai cu el, daca sunt mai multi sprayezi pe unul si restul te bat pana devii fleica sangeranda.

De arme de foc nici nu mai zic, este greu de obtinut un permis de port-arma, practic imposibil pt un om normal. Armele cu CO2 pot omori un om daca il nimeresti unde trebuie. Si depinde si de arma evident, de ex pistoalele Gamo care se gasesc la noi sunt asa si asa, unele de plastic si zici ca-s jucarii, altele mai solide si inspaimantatoare.

Link to comment
Share on other sites

port pantaloni foarte largi, nu am probleme cu ascunsul. plus ca are doar 50 de cm, aproximativ.

qui/... iar tu cu sabiile eusa_doh.gif
te rog sa te abtii...cand am mai vorbit eu despre sabii? poate despre sabii laser smile.gif

gata mei smile.gif o sa imi iau un "deodorant" din ala smecher tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Cum zicea nwradu, legea din Romania este destul de neclara, daca iti pune unul cutitul la gat, tu trebuie sa-l ataci tot cu un cutit sau cu ceva mai putin "daunator"(o bata, cu pumnii, picioarele)...adica gravitatea atacului sa fie mai mare decat cea a apararii... insa daca declari la politie ca nu ai mai gandit in momentul acela de frica, ca iti era frica sa nu te omoare, s.a.m.d, se poate considera legitima aparare...

Raman la convingerea ca pentru un om obisnuit, sprayul paralizant e cele mai bun. Pentru oameni de afaceri, cantareti,fotbalisti si alte VIP-uri, un pistol cu gloante e mai mult decat necesar... plus ca atunci ai si bani sa platesti un avocat priceput wink.gif

Link to comment
Share on other sites

Uau...imi place...vad multe pareri....

Pentru radu...procedura pentru obtinerea "permisiunii" de a folosi un pistol cu CO2 e mult mai simpla ca cea pentru o arma de foc...oricum ambele trebuie declarate la politie!

Si inca ceva...nu mai descrieti tampeniile pe care la faceati pt ca sunt mai ilegale decat warez-ul!

Spray-urile paralizante...ce fac ele de fapt?

Cred ca ar merita sa incerc sa-mi iau si eu unu`...dar cum sa-l verific daca e bun? ca doar nu l-oi testa pe mine....

Stie cineva in Brasov un astfel de magazin?

Op....inca o greseala...in pool am apasat un enter din greseala...si a mai aparut o optiune nula....iar unii s-au apucat sa o voteze BangHead.gif pls corecteaza

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...