Jump to content
nwradu

Bill Gates se lasa de Microsoft

Recommended Posts

Cel mai bogat om din lume se va retrage, in doi ani, din functiile detinute in compania pe care a fondat-o.

Bill Gates, fondatorul corporatiei Microsoft, a anuntat joi ca se va retrage, in urmatorii doi ani, din functiile pe care le detine in cadrul companiei. Gates sustine ca nu mai vrea sa se implice zilnic, ci doar part-time in Microsoft, si ca doreste sa aiba un rol mai mare in cadrul fundatiei umanitare pe care a fondat-o impreuna cu sotia sa, relateaza Reuters.

Miza pe Ray Ozzie

Decizia sa de retragere imediata din functia de Chief Software Architect (arhitect-sef software) si sa paraseasca toate functiile manageriale pina in iulie 2008 soseste intr-un moment in care Microsoft, al carui sistem de operare, Windows, ruleaza pe 90% din calculatoarele existente in lume, se lupta pentru a gasi noi surse de venit. Bill Gates, in virsta de 50 de ani, a oferit functia sa de Chief Software Architect lui Ray Ozzie, care s-a alaturat echipei Microsoft anul trecut, si care este un personaj-cheie in lupta Microsoft pentru gasirea unui flux continuu de venituri.

Adio, dar ramin cu tine

Cel mai bogat om din lume, a carui avere a fost estimata la 50 de miliarde de dolari, in luna martie, de revista „Forbes“, va ramine ca presedinte al Microsoft si consilier pentru proiectele principale de dezvoltare dupa tranzitia din 2008.

„In mod cert, a fost o decizie foarte greu de luat. Schimbarea pe care o vedem astazi nu este o retragere, ci o rearanjare a prioritatilor mele“, a declarat Bill Gates in cadrul unei conferinte de presa.

Gates a inceput diminuarea rolului sau in companie in ianuarie 2000, cind a cedat pozitia sa de director executiv celui care a fost multa vreme mina sa dreapta, Steve Ballmer.

Bill Gates a mai spus ca Ray Ozzie, care a creat Lotus Notes, una dintre primele solutii de e-mail foarte populare in rindul corporatiilor, comercializata de IBM, il va inlocui in functia de Chief Software Architect, in timp ce Craig Mundie, alt director tehnic din echipa Microsoft, ii va prelua titlul de director de cercetare si strategie.

sursa: Cotidianul

Link to comment

chestia asta cu gasirea noilor surse de venit e cam exagerata, mai exact zilele trecute am observat ca si msn messenger (pe care eu nu'l mai folosesc de cativa ani) are temelele alea numite in yahoo IMViroments, insa culmea acolo sunt unele care costa 1$ , mi'a facut sila treaba asta, adica las'o drq chiar asa de avar sa fii sa ceri 1$ pe rahaturile alea?

Link to comment

Sunt de apreciat eforturile umanitare pe care le-a facut pana acum si ceea ce si-a propus pe viitor.Oricum va ramane in istorie prin revolutia informatica pe care a produs-o si ar fi frumos sa fie tinut minte si ca un mare om,prin actiunile umanitare pe care vrea sa le intreprinda.

Link to comment

tongue.gif Bill Gates a facut DOS, Bill Gates nu a facut Windows...l-a "furat" tongue.gif Bill Gates pana la urma nu e nimic decat un mare afacerist smile.gif

MS-DOS began as QDOS (for Quick and Dirty Operating System), written by Tim Paterson for computer manufacturer Seattle Computer Products (SCP) in 1980. It was marketed by SCP as 86-DOS because it was designed to run on the Intel 8086 processor. QDOS function calls were based on the dominant CP/M-80 operating system, written by Digital Research, but it used a different file system. In a sequence of events that would later inspire much folklore, Microsoft negotiated a license for QDOS from SCP in December 1980 for $25,000, then re-licensed QDOS to IBM. Microsoft then acquired all rights to QDOS for only $50,000 from SCP in July, 1981, shortly before the PC's release.

de fapt, MS doar a cumparat si apoi imbunatatit DOS-ul...

Link to comment

Eu chiar il admir pt faptul ca are o gramada de bani si se implica foarte mult in actiuni umanitare. Vezi exemplul lui Warren Buffet, care are 44 de miliarde, conduce o masina amarata, n-a donat niciodata un ban. Si cati altii.

am citit un articol in un ziar ...si chiar scria despre el ... si zicea acolo ca el nu va lasa copilului/lor sai o avere mai mare de 100 de milioane $. asta pt asi incepe copilul/ii singuri o afacere si sa munceasca ... restul banilor din averea sa a spus ca vor fi folositi pt actiuni umanitare .. deci facetziva o idee ... icon_thumright.gif

Link to comment
evil5.gif ca sa comentam nitel (barfim) - faptul ca isi lasa treburile mai usor si se dedica si altor activitati, probabil era de prevazut. Eu sincer ma asteptam sa fie asasinat nu sa iasa asa la pensie nanana.gif Doamne fereste, nu i-as dori asa ceva; dar dupa mine trebuia sa fie mai palpitanta retragerea lui hair.gif
Link to comment

I wonder where he goes...

Bill Gates ajunge in Paradis. Sfintul Petre ii spune:

- Bill, cu tine e intr-adevar greu de hotarit. Tu ai facut mari progrese tehnologice cu

Microsoft si tu ai creat Windows 95. Te las sa alegi intre paradis si iad.

Bill Gates ii raspunde:

- Pot sa vad inainte de a alege, iadul ?

Sfintul Petre ii arata atunci o lumea minunata cu plaje, femei frumoase, climat ideal,

mincare selecta. Bill ii spune:

- Deci asta este iadul ! Vreau sa vad si raiul.

Sfintul Petre ii arata un cimp de nori cu ingeri ce cinta la harpa. Bill ii raspunde:

- E bine in rai, dar eu prefer iadul!

2 saptamini mai tirziu, Sf. Petre face un tur prin iad ca sa vada ce mai face amicul

nostru Bill. Il gaseste legat de un zid, inconjurat de flacari si de draci.

- Sfinte Petre, il striga Bill, e teribil aici! Nu e iadul pe care l-am vizitat acuma citeva zile

Ce s-a intimplat cu plajele, femeile si mincarea?

- Oh, acela era doar un demo... , ii raspunde Sf. Petre.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...