Jump to content
nwradu

Orange a lansat 3G

Recommended Posts

Apelurile nu sunt posibile intre Orange si Vodafone.

Orange lanseaza la un an distanta de Vodafone serviciul 3G, insa deocamdata apelurile video intre cele doua retele nu sunt posibile.

"In prezent, Orange efectueaza o serie de teste cu Vodafone pentru apelurile video. Dupa ce vom finaliza aceste teste, impreuna cu Vodafone vom face o declaratie comuna de presa", spun reprezentantii companiei.

Investitie recuperata in trei ani

Serviciul 3G de la Orange este disponibil incepand de ieri in doua orase din tara: Bucuresti si Timisoara. In cateva saptamani va fi disponibil si in Cluj si Brasov, urmand ca pana la sfarsitul anului numarul oraselor cu acoperire 3G sa ajunga la 20.

Investitia totala este de 23 de milioane de euro, bani despre care Richard Moat spune ca vor fi recuperati in trei ani.

Disponibil si pe cartela

Oricine detine un abonament Orange sau o cartela preplatita isi poate activa serviciul si va plati 0,20 dolari pe minut pentru apelurile video in retea si 0,28 in alte retele.

Exista insa si un abonament 3G, care costa 28 de dolari pe luna si ofera viteze de download de pana la 384 kbps.Prin intermediul tehnologiei 3G de la Orange vor putea fi realizate apeluri video in roaming cu Franta, Austria, Polonia si Marea Britanie.

Reprezentantii companiei spera ca pana in decembrie 2006 sa aiba 250.000 de utilizatori ai serviciului. Vodafone avea 135.249 de clienti dupa 11 luni de la lansarea din aprilie 2005 a tehnologiei 3G.

In prezent mai sunt doua licente 3G care nu si-au gasit proprietar. Pana la finele lunii august, vor fi depuse ofertele pentru cele doua licente. Pentru ele vor licita si operatorii Telemobil si Cosmote Romania, dupa cum au anuntat anterior reprezentantii celor doua companii

sursa: Evenimentul Zilei

Mi se pare buna oferta, 0.22 centi pt un apel video, fara sa ai nevoie de alt abonament, alte taxe, etc. De ex la Vodafone cand m-am interesat cat costa un telefon care intamplator avea si 3G, mi s-a spus ca la el sunt obligat sa-l cumpar cu abonamentul 3G care nu mai stiu cat costa.

Link to comment

Cu optiunea Video, abonatii pot efectua in fiecare luna 30 de minute de apeluri video, pot trimite 30 de mesaje multimedia si pot vedea pe telefonul mobil, nelimitat, programe TV in direct si videoclipuri cu stiri, sport, muzica si filme. Taxa lunara este de 8 USD.

Astfel, clientii au acces la 13 posturi TV in direct (Antena 3, BBC World, Blue, Fashion TV, Favorit TV, Minimax, N24, National TV, Playboy tongue.gif , ProTV International, Realitatea TV, TV5 si Senso), la posturi de radio, la emisiuni TV inregistrate sau la videoclipuri din domeniile sport, muzica, adult sau film, disponibile atat pentru vizionare cat si pentru descarcare pe telefon.

mai multe detalii pe orange.ro

chiar daca e mai scumpa decat la Vodafone extraoptiunea 3G (8$ la Orange fata de 3 la VF), eu zic ca merita, chiar si numai pentru accesul nelimitat la posturile TV mentionate mai sus.

Link to comment

nwradu cand intra 3G? de cand? pe Orange binentzeles..

E doar in doua orase acum, Bucuresti si inca unul, deja operational cred. Nu stiu mai multe pt ca n-am Orange sau 3G. Vezi pe site la ei.

E buna extraoptiunea asta, adica numai alea 30 de minute video ar costa vreo 6 dolari si ceva daca nu o ai, plus MMS-uri, plus TV-urile pe gratis care se vad si foarte bine din cate am vazut. Orange wub.gif

Link to comment

Am vorbit cu un coleg care lucreaza la Orange, cica pe langa astia 8 dolari mai dai 4 dolari pe nu stiu ce optiune de WAP care iti trebuie, dar oricum, tot super oferta e. Cand ai posturile alea TV gratis pe telefon, cine mai are nevoie de jocuri, stiri pe wap, etc?

Link to comment

20 centi/minut. Hmm :-? nice. Daca imi voi cumpara telefon cu 3G, sigur voi folosi optiunea ! smile.gif

GG Orange !!! icon_thumright.gif

iti vand eu telefonul meu radule :>

@ nwradu de ce numai posturile alea de tv? :| au aparatura mai moderna sau cum vine asta ? vad ca e tot centrul national media :|

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...