Jump to content
SeBi

Da Vinci code

Credeti ca poate fi ceva real in cartea lui Dan Brown?  

51 members have voted

  1. 1. Credeti ca poate fi ceva real in cartea lui Dan Brown?

    • Da
      24
    • Nu
      12
    • Nu stiu/Nu comentez
      15


Recommended Posts

Nu am mai gasit un topic pe aceasta tema si ii rog pe op ca in cazul in care am gresit sa nu stearga topicul....

Am citit cartea dan Brown, si am vazut si filmul....cam aiurea filmul insa cartea mi-a placut! As vrea sa aflu parerile voastre....si as vrea sa fiti cat se poate de obiectivi (stiu ca e o contradictie in termeni insa intelegeti ce vreau sa spun).

Ar fi interesant ca fiecare sa vina cu argumente pro si contra, nu imi propun sa trag o concluzie de genul: "exista/nu exista Dumnezeu"...fiecare are parerea lui si nu conteaza la urma urmei ce cred eu, ce crezi tu sau ce crede el....

Eu totusi...cred ca Biblia nu a "venit prin fax" si ca ea este plina de simboluri....

Cred 100% in existenta lui Iisus...ramane de vazut insa daca sunt de acord cu faptul ca a fost sau nu Fiul Lui Dumnezeu....

Ma opresc aici...astept comentarii

Link to comment
Share on other sites

A fost pe Discovery parca o emisiune despre carte in care s-a cautat adevarul.. sa vada daca e ceva adevarat din ce scrie.. si nu s-a putut demonstra istoric nimic din ce zice Dan Brown. Pe de alta parte pe National Geographic a fost "Evanghelia lui Iuda" care a dat peste cap tot crestinismul din lume (evanghelia, nu emisiunea).

Dumnezeu nu exista, cu atat mai putin Isus.

Parerea mea e ca Isus a fost un martir care a fost ridicat la rang de divinitate pentru a intari crestinismul si-asa fragil in asa vreme.

Mi-a placut cum a zis Dan Brown: in antichitate traiam intr-o lume a zeilor si a zeitelor. acum traim intr-o lume exclusiv a zeilor. feminitatea a fost data afara din sfera divinitatii.

Nu s-a intamplat exact precum se povesteste in Codul lui Da Vinci dar si Biblia e o revista SF eusa_naughty.gif

Link to comment
Share on other sites

Cred in Dumnezeu si in Iisus Hristos....nu pun urechea la toate balivernele..atat am avut de spus...acest subiect este destul de delicat aici pe link...s-a mai deschis candva un topic de genul si discutia deja incepuse sa degenereze... smile.gif

Link to comment
Share on other sites

chiar imi puneam intrebarea daca exista ceva sambure de adevar in carte...as vrea sa cred ca da

Intr-adevar, dar atata timp cat noi nu am trait in acele timpuri, sau macar atunci cand a fost scrisa cartea nu vom sti niciodata. Degeaba ne luam dupa ce se scrie in carti, orice poate sa fie o minciuna.

Eu unul cred in Dumnezeu si in (fiti atenti) Iisus...(pt cei care nu cred ar putea macar numele lui Iisus sa-l scrie bine) si am vizionat filmul pt relaxare, si poate pt intriga sa, dar nu cred nimic din el.

Biblia a ramas in picioare si neschimbata atata timp si vine unul care nici n-a trait in vremea lui Iisus si ne da peste cap toate lucrurile in care credeam. Prea punem botu` la tot ce vedem/auzim...

Link to comment
Share on other sites

uhm... stati putin, cartea aia nu spune ca Iisus nu a existat. spune doar ca era casatorit cu maria magdalena si ca femeia trebuie venerata (ea fiind cea insarcinata de Iisus cu propagarea crestinismului in lume), nu barbatul tongue.gif(n-am terminat inca cartea, poate ma insel, iar filmul nu vreau sa-l vad pana nu termin cartea). si acum sa va zic ce am apreciat eu pana acum la carte - simbolistica extrem de reusita. simboluri se intalnesc la tot pasul, felicitari imaginatiei scriitorului pt ce a reusit sa faca cu ele si cum a reusit sa scorneasca o poveste aproape credibila. frumoase simboluri, frumoasa poveste, dar nu uitati ca e doar un produs al imaginatiei. cartea asta e intr-adevar buna pentru a ridica unele intrebari, dar nu pentru a fi luata ad literam.

si pana la urma, e doar un roman politist. scris de un simbolist.

Link to comment
Share on other sites

Cei de la Discovery au facut praf cartea...in sensul ca au mutat-o in SF(daca ma pot exprima asa).Au aratat clar cum ca, stirpea lui Hristos este o farsa conceputa de un francez frustrat.

In rest fb pt simboluri si imaginatie......ce,EI n-ar putea avea un Pavel Corut?? tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

n-am terminat inca cartea, poate ma insel, iar filmul nu vreau sa-l vad pana nu termin cartea

Asa am facut si eu...intai cartea si apoi filmul....insa filmul nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor....

Nu vreau sa degenerez si sa provoc iritarea unora si a altora deoarece ar inchide OP-ii topicul si nu vreau asta in nici un caz.....insa ceea ce mi se pare o prostie este ca Biblia spune ca nu vei fi "mantuit" daca nu crezi.....pai asta inseamna ca voi ajunge in iad pentru simplul motiv ca nu cred ceea ce am auzit de la unii si de la altii....? nu e prea corect!

Mai spun un singur lucru si nu mai comentez nimic legat strict de divinitate: daca totusi...Dumnezeu exista in fiecare din noi?Daca Dumnezeu se afla in subconstiinta noastra?

Oricum....trebuie sa credem in cineva....este bine orice ati spune...fie ca exista fie ca nu....nu conteaza ca rostim Mahomed, Iisus, Iehova...sau alte denumiri!

Legat de cartea lui Dan Brown...buna carte....insa nu cred ca i se acorda nici pe departe o atentie asa mare daca nu trata acest subiect! Sunt sigur ca si biseria incearca sa ascunda anumite lucruri dar nu este oare bine acest lucru?

Imi mai pun o intrebare...de ce se raporteaza atat de mult lumea la Leonardo Da Vinci?daca eu m-as apuca acum sa pictez ceva cu tenta religioasa si daca in loc de 12 apostoli as pune 14....or sa se apuce imi analizeze pictura, peste cativa ani, si sa creada unii si altii ca au fost 14 apostoli? Asta mi se pare o cretinitate...daca Da vinci asta era un nebun cum sunt astia care se arunca in aer pt a implini "vointa domnului" (domnului scris intentionat cu minuscule-pt ca nu se refera la Dumnezeu)?.

Si inca ceva....Dan Brown vrea sa sugereze ca sarcofagul Mariei Magdalena se afla in Paris, sub Le Louvre...parca vad ca se apuca vreun nebun sa caute sicriul.....

Acum...existenta lui Iisus este atestata istoric....si trebuie sa-l respectam pentru modul in care a gandit.....as putea sa spun ca a fost un fel de opus al lui Bin Laden asta (sau cum se scrie)... nu ar trebui sa-l blamam tocmai pt ca a fost un "om" BUN!

Si inca ceva....sa nu uitam ca este o carte fictionala....nu un manual de istorie....

Adevarul este dincolo de noi!

Link to comment
Share on other sites

Isus a exista, nu contesta nimeni. Dar nu e fiul lui Dumnezeu!! Pur si simplu asa cum credem noi acum asa credeau si ei atunci despre el.. mare martir.. i-au furat cadavru dupa ce a murit si mare minune.. s-a innaltzat la cer.

Nu e greu sa desfiintezi o ipoteza.. sa-i vad pe cei de la Discovery ca demonstreaza ca exista Dumnezeu eusa_naughty.gif

Link to comment
Share on other sites

ok, legat de carte ca parere obiectiva ma opresc la intrebarea : "daca totusi ceva din ce e in roman este adevarat?"

Dar dpdv subiectiv imi pun o intrebare care ar trebui fiecare sa si-o puna : "daca nimic nu e adevarat, de ce Vaticanul a indemnat la boicotarea filmului?"

Link to comment
Share on other sites

Si daca ar fi altfel decat zice biblia...A

Ai dormi altfel?

Ai manca altceva?

Nu ai mai fi credincios?

Nu te-ai mai duce de Paste la Inviere?

Nu ai mai sarbatori Craciunul?

Conteaza chiar atat de mult amanunte de acum 2.000 ani?

Agitatie pt. bani si faima. crybaby2.gifeusa_doh.gif

Link to comment
Share on other sites

"daca nimic nu e adevarat, de ce Vaticanul a indemnat la boicotarea filmului?"

asta nu am stiut...vezi...asta era scopul topicului...sa schimbam informatii

Si daca ar fi altfel decat zice biblia...A

Ai dormi altfel?

Ai manca altceva?

Nu ai mai fi credincios?

Nu te-ai mai duce de Paste la Inviere?

Nu ai mai sarbatori Craciunul?

Conteaza chiar atat de mult amanunte de acum 2.000 ani?

ai dreptate....poate ca nu ar schimba mare lucru...adevarul este ca ne palce sa credem....in ceva...indiferent daca acel ceva se numeste Mahomed, dumnezeu, Iehova...sau...Alah

Link to comment
Share on other sites

Iar Vaticanul a facut gresala de a da curs si lua pozitie fata de acest film - si carte; starnind focul si mai mult decat era necesar.

Va aduceti aminte de filmul lu' Mel Gibson? Mai vb cineva de el? nu...s-a linistit firesc. 3some.gif

Iar despre adevar, oare il vom afla vreodata? blink.gif

Link to comment
Share on other sites

Si inca ceva....Dan Brown vrea sa sugereze ca sarcofagul Mariei Magdalena se afla in Paris, sub Le Louvre...parca vad ca se apuca vreun nebun sa caute sicriul.....

mersi ca mi-ai spus sfarsitul, grrrr sign12.gif

in alta ordine de idei, biserica va fi mereu impotriva a orice e f comercializat (are influenta asupra maselor) si afirma ceva impotriva ei. ceea ce e perfect inteligibil, pana la urma biserica e cea care mai reuseste sa pastreze linistea, fie ca are dreptate in ceea ce sustine, fie ca nu. pana la urma, aparentele conteaza, atata vreme cat afirma ceea ce vrei tu sa crezi.

si adevarul nu e dincolo de noi, e chiar inauntrul nostru wink.gif cel putin legat de subiectul religie/credinta si biserica...

Link to comment
Share on other sites

chiar imi puneam intrebarea daca exista ceva sambure de adevar in carte...as vrea sa cred ca da

ahilosule a fost un documentar cuprinzator pe discovery in care fiecare idee a fost analizata la sange si s-a dovedit ca totul e un fals .. ( in goana dupa bani a lui dan brown)

Link to comment
Share on other sites

Nu e greu sa desfiintezi o ipoteza.. sa-i vad pe cei de la Discovery ca demonstreaza ca exista Dumnezeu  eusa_naughty.gif

Atata timp cat nu poti dovedi ca exista sau ca nu exista nu poti afirma ca exista sau ca nu exista. Fiecare crede ce vrea. Daca crezi bine, daca nu la fel, e bine.

i_need_money : ( in goana dupa bani a lui dan brown)

WORD NIGGA !

Link to comment
Share on other sites

mersi ca mi-ai spus sfarsitul, grrrr sign12.gif

scuza-ma...chiar nu asta intentionam....dar...stai...parca in carte nu era sugerat asta....desi am citit-o acum cateva zile....eu doar din film am intetse asta...de fapt...filmul l-am vazut la cateva ore dupa ce am terminat cartea....si adevarul este ca totul s-a contopit in mintea mea.....

Eu nu am vazut documentarul...insa daca cineva dispune de el....chiar m-ar interesa!

Link to comment
Share on other sites

Dumenzeu, Biblia, Codul lui Da Vinci ... toate rodul imaginatiei.

Dumnezeu nu exista, sau, ma rog, un Dumnezeu ca cel descris de Biblie nu exista.

Acesta e asemeni altor cateva mii sau sute de mii de zeitati cunoscute de-a lungul istoriei.

Ce Dumnezeu e acela care nu are nici nume ? (Dumnezeu = Dominus et Deus)

Iisus a existat, insa a fost un om "altfel" decat ceilalti, la fel ca si Mahomed, Budha si altii. Si da, om fiind, este foarte probabil sa fi avut si descendenti, ascunsi apoi de Biserica din motive evidente ca lumina zilei.

Comparati pe Dumnezeu din Primul Testament si pe cel din al Doilea Testament.

Parca e un adolescent ajuns la maturitate.

Biblia e doar o compilatie de povestiri.

Sincer, nu am putut sa citesc mai mult de 50 de pagini din Codul lui Da Vinci fara sa am tendinta de a o lasa din mana, ceea ce nu mi se intampla cand citesc ceva foarte interesant. sad.gif

Filmul nu l-am vazut pentru ca nu am gasit o varianta "comestibila" smile.gif

Link to comment
Share on other sites

Parca e un adolescent ajuns la maturitate.

Biblia e doar o compilatie de povestiri.

este si asta un pc de vedere!

Ne abatem un pic de la ceea ce as fi vrut eu sa fie acest topic insa...nu stiu daca mai conteaza.....

este clar ca "biblia nu a venit prin fax" ...nu pot sa spun ca sunt un credincios 100% insa cred 9si imi place sa cred0 ca exista ceva...un dumnezeu, o forta care vegeaza ca toate sa se intample intr-un mod cat de cat normal (nu are rost sa discut acum sensurile termenului "normal")....poate este bine sa avem o frica de ceva....

Mereu am vrut sa aflu pareri pro si contra....si nu am incercat niciodata sa influentez pe nimeni....

Exista 2 lucruri clare: biserica face si multe porcarii dar face si lucruri bune....

este cam ca guvernul...are multe gunoaie in el...face si tampenii (chiar multe) insa fara el....am fi mai rau decat triburile alea descrise prin cartiele de istorie....

Link to comment
Share on other sites

Biblie ESTE o compilatie de povestiri.. e dovedit istoric!

Sunt relatari ale aceluiasi eveniment facute de oameni diferiti. Aceste relatari se numesc Evanghelii si sunt facut de apostoli (si alti oameni) iar biserica a ales cele mai frumoase povesti care il faceau pe Isus sa para divin..

Ar trebui sa cititi si celelalte evanghelii.. sa vedeti acolo ce se bat cap in cap. Si iti vei da seama ca daca ar fi ales una din celelalte evanghelii Isus nu ar mai fi fost considerat fiul lu` Dumnezeu.

P.S. Urmariti Evanghelia lui Iuda.. e pe national geographic icon_thumright.gif

Link to comment
Share on other sites

imi place sa cred0 ca exista ceva...un dumnezeu, o forta care vegeaza ca toate sa se intample intr-un mod cat de cat normal (nu are rost sa discut acum sensurile termenului "normal")....poate este bine sa avem o frica de ceva....

Aste e motivul care m-a zdruncinat si pe mine cand indoielile nu imi dadeau pace.

De fapt asta e in mare parte motivul pentru care exista zei in primul rand. Din acest gen de gandire s-au nascut Zeus, Zamolxes, Budha, Alah etc etc si binenteles si Dumnezeu-ul nostru (desi Iahve parca il cheama, Dumnezeu tragandu-se din cuv latine, dupa cum ziceam, Dominus et Deus = stapan si zeu)

Daca citesti putina istorie a religiilor (Eliade, dar mai sunt si altii) Dumnezeu a fost initial un zeu tribal, al unui trib semit pare-mi-se (nu mai retin denumirea exacta)

Nu e un mare pacat sa nu crezi intr-o zeitate precum D-zeu atat timp cat crezi in invataturile lui.....

biblia nu a venit prin fax

Exact asa e, nu a venit prin fax, noi am creat-o....

Puncte puncte ca deja degeneram intr-o discutie superflua.

Edited by odyseu
Link to comment
Share on other sites

Daca citesti putina istorie a religiilor (Eliade, dar mai sunt si altii) Dumnezeu a fost initial un zeu tribal, al unui trib semit pare-mi-se (nu mai retin denumirea exacta)

Nu e un mare pacat sa nu crezi intr-o zeitate precum D-zeu atat timp cat crezi in invataturile lui.....

@odyseu

sa stii ca mi-ar place sa citesc Istoria religiilor a lui Eliade...am auzit multe lucruri frumoase despre el....si, tipic romanilor, nu am stiut sa-l apreciem la adevarata lui valoare....

Acum...banuiesc ca vorbesti in cunostinta de cauza....vreaus a te intreb daca lucrarea este grea....cred ca stii la ce ma refer cand spun "grea" (in nici un caz nu ma refer la masa ei).

deocamdata nu prea am timp sa citesc ca....au si inceput examenele...si nici nu am intrat oficial in sesiune...promit....dupa sesiune o sa merg la biblioteca sa caut cartea...si eventual sa incerc si DanBrown Ingeri si demoni sau Fortareata digitala....In prima lucrare a lui D B stiu despre ce e vb in mare....insa in a 2-a nu.... cred ca ar trebui sa mai citim si noi cate o carte.... (nu m-am omorat cu cititul cartilor...dar parca intre 30 de filme mai merge si o carte...nu?)

si legat de ultima fraza din citat....ai pus puctul pe I....asta este si ideea...sa crezi in bine (chiar daca este o notiune relativa...poate chiar abstracta)....sunt 100 % de acord cu tine...sincer imi place cum gandesti...daca erai fata...te ceream de sotie biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...