Jump to content
| Death Mind |

Cacofoniile permise

Recommended Posts

a zis cacofonie, nu lalofonie tongue.gif

Sunt doar 3 cacofonii permise in limba romana:

Biserica Catolica

tactica cavalereasca

Ion Luca Caragiale

de banca comerciala romana nu am auzit ca ar fi acceptata........o sa ma interesez

Devreme ce exista si e si denumire oficiala inseamna ca exista

Link to comment
Share on other sites

lasa frate forumu lu coser. vino pe al unui prieten de-al meu(sunt si eu admin) link-ul e in semnatura mea.

Nici eu nu mai stiu alte cacofonii decat alea si din cate imi aduc aminte profa mea de romana a zis ca e permisa si banca comerciala romana.

Link to comment
Share on other sites

'la latitudinea' suna chiar melodios, sincer smile.gif lalele, lalele, frumoasele mele lalele...

oricum, dupa parerea mea, cam toate cacofoniile sunt 'permise' in anumite contexte, in vorbire, nu in scris. pentru ca decat sa aud o exprimare totaaaaal gresita dpdv gramatical de genul 'ca virgula casa' sau sa astept 20 secunde pana cand interlocutorul sta sa se gandeasca cu ce alt cuvant care nu incepe cu 'c' sa inlocuiasca cuvantul, ma scuzati, substituie cuvantul 'casa', mai bine imi spune pe sleau cum ca casa respectiva are o arhitectura de toata jena smile.gif

stiu ca risc multe pareri dezaprobatoare la faza asta, dar in acelasi timp consider si ca am vorbit, si ca am citit destul de mult pana acum incat sa imi permit sa am o astfe de logica eusa_whistle.gif

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...