Jump to content
silversky

România cumpără un submarin nuclear

Recommended Posts

Este o prostie sa zica ms Base ca nu am fost atacati de teroristi.. acuma mai vrea si submarin nuclear ppff ce prostie numai stie ce sa faca cu bani :| sa investeasca in trasnporturi navale , porturi ,strazi, plaje nu un submarin nuclear.. pe care daca intrebi pe tanti frasana nu stie cei ala... BAD IDEEA si mai spun ca nu au bani

Link to comment

MWHAHAHA lol frate ..cine stie ce vechitura cumpara si astia...mai bun e un portavion :D

si apropo M!HA!^L!F3T4K3R ..un submarin nuclear nu are nevoie de combustibil in incarci odata la 15 ani ;)

Wow, incredibil, dak nu-mi spuneai tu, muream prost.

Si daca e nuclear, uraniul il cumperi la kil de la magazinu' din colt?

Link to comment

In loc sa bage banii unde trebuie, ei cumpara submarine blink.gif

mai e si nuclear , poate vor sa faca kamikazeee cu el , ar trebui sa schimbe elicopterele ca din cate am vazut eu la Tv s-au produs cel putin 3 accidente in care au murit pilotii si co-pilotii... Romania..Romania..

Link to comment

:) Romania si submarinul nuclear :) hahahahaha

noi nu suntem in stare sa scoatem delfinul din port...si vrem nuclear acu hahahahahaha

suntem ridicoli..

mai bine termina reactoarele alea de la cernavoda ca la criza energetica din zilele astea macar castigam ceva din exportul de curent electric..dar sa bagi sute de milioane de dolari intr-un submarin nuclear mi se pare o mare prostie...

o mare prostie si cu mig-urile alea..au bagat o groaza de bani in ele si in viitorul apropiat va trebui sa renuntam la ele...

Link to comment

ca un stat ce are iesire la mare + plus o locatie strategica achizitia unui submarin face parte din strategia nationala de aparare ,si mai mult respecta angajamentele romaniei privind asigurarea securitatii la marea neagra. tratatul de care spunea cineva mai devreme prin care avem sau nu voie sa detinem un submarin , este tratatul de la viena semnat in '96 sau '97 nu mai stiu f sigur.... acest tratat limiteaza numarul de arme conventionale proportional cu teritoriul populatia fiecarei tari in parte.... nu interzice doar limiteaza...iar submarinul nu intra sub incidenta acestui tratat (el fiind nuclear doar prin propulsie nu prin armament) - deci este permis. este adevarat s-au facut f multe greseli in ceea ce priveste inzestrarea armatei (comisioane si spagi) dar de aici si pana la a zice ca romania nu are nevoie de o forta navala puternica este cale lunga. acel submarin va da posibilitatea romaniei sa protejeze si sa inpuna politica si vointa sa la marea neagra.

referitor la alimentarea submarinului aceasta nu va fii o problema nu uitati de cele 2 reactoare nucleare de la cernavoda si de institutul de cercetari nucleare de la pitesti parca) un rezultat al activitatii celor 2 institutii mentionate mai sus poate fi cu f mare usurinta combustibil ptr. acest reactor - care cu ghilimelele de rigoare va fi cu mult mai ieftin decat achizitia acumulatorilor ptr, un submarin diesel-electric.

parerea mea este un lucru f f f bun, ca defapt tot planul care s-a pus in miscare ptr. dezvoltarea si modernizarea armatei romane ( ptr. cei care nu cunosc este vb. de un plan ptr. urmatorii 10 ani timp in care vor fi cheltuite in jur de 15 miliarde de dolari - parca - exista un articol pe undeva)

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...