Jump to content
NoNamed

World of Warcraft

Recommended Posts

ce skill iti tre la mage?

frost nova, frost bolt, run, run, cone of cold, frost nova, frost bolt etc eventual mai pui si elementalu si gata

greu

ce caracter ai? nu cred ca mage....

stai sa inteleg,adica cum "run,run,cone of cold" ? te departezi la vreo 20-30 yards de el si apoi dai CoC?

daca tie iti iese tehnica aia vs un hunter,lock,druid iti zic sefu de aici incolo

Link to comment

3-4 butoane apesi indiferent de clasa, conteaza sa stii pe care ;)

Deci.. folosesc in mod CONSTANT:

fireball ultimul rank

frostbolt ultimul rank

frostbolt rank 1

fireblast

ice lance

frost nova

blink

mana shield

blast wave

cone of cold

spellsteal

Vrei sa continui? Vrei sa iti arat ca 70% din tastatura e bind-uita si nu mai am loc desi as avea nevoie?

EDIT: sheep, presence of mind, arcane power, blizzard lvl 1, arcane explosion, arcane explosion level 1 (sa scot rogues din stealth).. sunt taste care trebuie sa fie "la indemana" MEREU pentru un mag.. ia zi ca fapt divers.. ce folosesti tu?

Link to comment

hmm esti pe arcane ,nice

eram chiar curios cum se descurca un mag cu specu asta ,credeam ca nu are nici o sansa,pana l-am vazut pe Taco in unul din filmele sale : 7500 crit cu pyro (ap+pom+pots) fara pots si buffs dadea cam 5k,chiar si el zicea ca arcane ar cam trebui nerfed si buff la fire si frost.

sa vad ce se intampla cu noul patch si cu nerful la frost,poate o sa dau respec

arcane+fire

Link to comment

Tu crezi ca doar o clasa are bindate key sau ca o clasa e mai complicata decat alta? Inseamna ca nu ai jucat decat clasa ta, daca ai juca orice alta clasa nu ai mai zice cat de easy mode e una sau alta. Jocul nu e balansat pentru single pvp, o clasa care tie ca mag ti se pare super easy pentru altii e imposibil de batut si cam asa este pentru fiecare clasa, cel mai mult conteaza cine joaca, apoi ce clasa si doar la urma echipamentul.

Ca rogue am aproximativ 15-20 de key bindings, cand joc cu lockul am mult mai multe, asta nu inseamna ca le folosesc toate in acelasi timp sau ca sunt toate pentru pvp sau toate pentru pve si nici nu mi se pare mai complicat sa joc cu unul sau altul din caractere.

Link to comment

Cate din abilitatie lock-ului le folosesti si la level maximum si la 1?

Eu 4. Deci 8 binduri pentru 4 spelluri.

frostbolt, blizzard, arcane explosion si (daca sunt intr-o perioada de pvp) Cone of Cold (oricum il dau doar pentru chill, nu pentru damage).

Am vazut UI-uri pentru rogues pe pvp. Au cateva butoane. Nu va hazardati sa va aparati clasa. Zic doar ca rogul NU E BUN decat la pvp iar acolo doar te tine in stunlock. Deci caracterul respectiv e ca si cum ar fi AFK daca rogul sincronizeaza bine loviturile.

La fel si cu warlockul. Nici nu ai control asupra caracterului.

Fear DoT DoT DoT Fear DoT DoT DoT. omg imba skillzBBQsause & all that..

Link to comment

Deci.. folosesc in mod CONSTANT:

fireball ultimul rank

frostbolt ultimul rank

frostbolt rank 1

fireblast

ice lance

frost nova

blink

mana shield

blast wave

cone of cold

spellsteal

Vrei sa continui? Vrei sa iti arat ca 70% din tastatura e bind-uita si nu mai am loc desi as avea nevoie?

EDIT: sheep, presence of mind, arcane power, blizzard lvl 1, arcane explosion, arcane explosion level 1 (sa scot rogues din stealth).. sunt taste care trebuie sa fie "la indemana" MEREU pentru un mag.. ia zi ca fapt divers.. ce folosesti tu?

daca tu le folosesti pe alea intr-o lupta pvp/pve inseamna ca esti unul dintre magii>3 :D

uite interfata mea, primele doua randuri de jos sunt butoane pe care le folosesc si care imi trebe, mai putin bs ca acum nu-s pe daggere, atunci eram

normal nu toate 1 daata ca nu-si au rostu

http://img409.imageshack.us/my.php?image=wowscrnshot022507234118hh0.jpg

black' date='Apr 19 2007, 17:28' post='1893736']

Zic doar ca rogul NU E BUN decat la pvp iar acolo doar te tine in stunlock.

rogue e clasa dps, melee dps, el merge in pve sa faca dps, ca multi nu stiu sa-l faca e alta treaba

nush daca ai invatat sau nu, dar fiecare clasa in wow are cel putin:

1 spec pve

1 spec pvp

1 spec pvp/pve

Link to comment

Am postat si pe allakhazam asa ca dau copy+paste ca e mai usor..

i use :

ESDF to move (S,F -strafes E,D -forward/back)

A - wand

W - next target

Q - counterspell

R - most commonly used spell (depends on build : fireball, scorch, frostbolt)

T - most commonly used instant cast (depends on build : fireblast , ice lance)

Y - other instant cast

G - frost nova

Z - lvl 1 frostbolt

X - turn camera 180 degrees

V - presence of mind / ice block / combustion

B - sheep

N - arcane explosion (highest rank)

Shift + R - spellsteal

1 - highest rank frostbolt

2 - blast wave

3 - fireball

4 - pyroblast

5 - CoC

6 - lvl 1 blizzard

7 - lvl 1 acane explosion

8 / 9 / 0 / - / = are too far away to use since i have to move my hand a lot thus gimping my movement.. i only click on them with the mouse button. spells that are here now : arcane power / evocation / invisibility / remove curse / highest level blizzard (since i don't aoe grind i don't need it as much as my level 1 blizzard)

You might have noticed some key spells are missing.

I have a 5 button mouse with 2 lateral buttons on the thumb's side of the mouse

the upper button is Blink

the lower button is Mana Shield / Ice barrier

the 5th button (the scroll is also a button) is the Always run toggle.

In pvp folosesc tot ce am.. nu dau click cu mouse-ul decat pe decurse / evocation / invisiblity etc. Pentru decurse CHIAR nu i-am mai gasit loc..

Link to comment

Dupa cum am zis joaca o alta clasa pana la lvl 70 si apoi hai si povesteste aici cat e de easy mode. Faptul ca tu folosesti spelluri de rank 1 e total irelevant, face parte din specificul clasei, la fel cum un warlock sau hunter foloseste inca 4-5 butoane pentru controlul petului.

Zici ca un rogue e bun doar in PvP? Ma intreb la ce nivel joci, daca ai vazut vreun raid boss pana acuma, din moment ce zici ca rogue nu e necesar in PvE.

In ce priveste PvP crezi ca e chiar asa de usor sa il tii in stunlock continuu ? Crezi ca ai un buton care il apesi si respectivul merge sa isi ia o bere si revine dupa ce se termina stunlockul?Cu atat mai mult daca e mage, cand nu poti sa iti folosesti cel mai bun opening.

Ca idee cam astea sunt bindurile mele (nu ca ar conta dar se pare ca doar cantitatea te impresioneaza) :

1 - macro gouge/restealth - ca sa nu folosesc 2 butoane , e ineficient

2 - sinister strike

3 - envenom

4 - mutilate

5 - kidney shot

6 - cold blood

7 - sprint

8 - blind

Alt+1 - slice and dice

Alt+2 - cloack of shadows

Alt+3 - evasion

Alt+4 - kick

Alt+5 - feint

Alt+6 eviscerate

Alt+7 deadly throw

Alt+8 shiv

` - macro vanish/restealth

Ctrl+1 trinket 1

Ctrl+2 trinket 2

Ctrl+3 perception

Pe langa astea mai sunt bindurile din stealth bar :

1 - Ambush

2 - Sap

3 - Cheap shot

4 - Distract

Astea sunt doar bindurile uzuale, shot si alte chestii irelevante nu are rost sa le mentionez, plus ca ma misc din mouse asa ca mai scap de 4-6 binduri.

Ca idee am si un mag si un hunter, care inca nu sunt lvl 70 , cu magul cand joc nici macar nu iau damage de la mobi singura chestie nasoala e ca trebuie sa pierzi o gramada de timp recuperand mana, nu vad unde e atat de greu de jucat in pve, iar in PvP oricum conteaza skilul celui care joaca si apoi clasa.

Link to comment

black' date='Apr 19 2007, 21:20' post='1894138']

Am postat si pe allakhazam asa ca dau copy+paste ca e mai usor..

i use :

ESDF to move (S,F -strafes E,D -forward/back)

A - wand

W - next target

Q - counterspell

R - most commonly used spell (depends on build : fireball, scorch, frostbolt)

T - most commonly used instant cast (depends on build : fireblast , ice lance)

Y - other instant cast

G - frost nova

Z - lvl 1 frostbolt

X - turn camera 180 degrees

V - presence of mind / ice block / combustion

B - sheep

N - arcane explosion (highest rank)

Shift + R - spellsteal

1 - highest rank frostbolt

2 - blast wave

3 - fireball

4 - pyroblast

5 - CoC

6 - lvl 1 blizzard

7 - lvl 1 acane explosion

8 / 9 / 0 / - / = are too far away to use since i have to move my hand a lot thus gimping my movement.. i only click on them with the mouse button. spells that are here now : arcane power / evocation / invisibility / remove curse / highest level blizzard (since i don't aoe grind i don't need it as much as my level 1 blizzard)

You might have noticed some key spells are missing.

I have a 5 button mouse with 2 lateral buttons on the thumb's side of the mouse

the upper button is Blink

the lower button is Mana Shield / Ice barrier

the 5th button (the scroll is also a button) is the Always run toggle.

In pvp folosesc tot ce am.. nu dau click cu mouse-ul decat pe decurse / evocation / invisiblity etc. Pentru decurse CHIAR nu i-am mai gasit loc..

tu tzii minte toate butoanele in minte? eu bag la butoane pe care le apas doar cele mai importante speluri :blink:

Link to comment

auzitzi baietzi? am vaz la multzi ca scria numele de ex: BrozxTTr,BronzxRRt,BronzxGGr iam intrebat ca sunt prieteni? au zis ca da sunt 56 in guilda totzi cu numele care incepe cu Bronzx, ne facem shi noi pe un serv totzi kre jucam WoW shi fiecare ne incepem 1 nou shi vom juca in echipa (facem guild doar de cei care sunt membri linkmania) shi fiecare face char cu care se pricepe cel mai bn! shi asha vom fii tari, pt ca sunt multzi profesionishti aici, ei? ce zicetzi? totzi ne punem numele de prescurtarea de la Linkmania + nume (LkMhealthpack) :beer: :)

Link to comment

Zici ca un rogue e bun doar in PvP? Ma intreb la ce nivel joci, daca ai vazut vreun raid boss pana acuma, din moment ce zici ca rogue nu e necesar in PvE.

Joc la level 10 cu mag-ul meu.. de-aia am binduit spellsteal.

Imi pare rau ca nu esti invitat in raiduri, nu e nevoie sa te dai rotund aici. Se stie destul de bine situatia pve a rogilor atm.

Link to comment

care-i situatia pve a rogilor atm?

ca-s curios si eu sa o aflu?

numa un rl care nu cunoaste clasele si capacitatea lor nu ia un rog in raid iar in situatia asta mai bine nu te duci tu in raidul lui

noi (guildul meu) la fiecare raid in kara avem cel putin un rog luam 2 de obicei dar avem un sigur hunter pe care din cand in cand tre sa-l mai luam sa nu se supere :)

ia un ghid pt bosii din kara si vezi la fiecare exista un melee dps care nu poa sa fie altceva decat rogue ;)

ma intreb prin cate instante de lvl 70 sau chiar raiduri ai fost, poate ne spui si noua ceva din progresul tau

Link to comment

Joc la level 10 cu mag-ul meu.. de-aia am binduit spellsteal.

Imi pare rau ca nu esti invitat in raiduri, nu e nevoie sa te dai rotund aici. Se stie destul de bine situatia pve a rogilor atm.

Nu ma dau rotund , daca ma dadeam iti ziceam pe unde am ajuns eu in jocul asta, ma indoiesc ca ai vazut vreodata un end-wing boss din Naxx dupa raspunsul care l-ai dat, macar ai reusit sa termini MC inainte de expansion?

In ce priveste raidurile in contentul actual se pare din nou ca nu ai idee de ce este nevoie si de ce nu, la momentul actual magul este sub rogue ca damage la gear cat de cat egal, asa ca stai linistit ca sunt invitat constant in raiduri ceea ce ma indoiesc ca ti se intampla tie, nu pentru ca nu ar fi nevoie de magi, ci pentru ca e nevoie de magi care stiu sa isi joace clasa.

Link to comment

Delete cum poti sa spui ca druidu e easy mode? :) in pvp e una dintre cele mai grele clase. La PVE relativ mai usor.

Nu vorbesc in necunostinta de cauza,am facut cateva av`uri cu un balance druid de 60,chiar daca nu stiam sa fac prea multe (starfall,moonfire,wrath,insect swarm si cate`un rejuvenation din cand in cand) am spart urat de fiecare data.

Mie ca mage imi e extrem de greu sa bat un druid skillat,indiferent de spec,pt. clasa mea mi se pare ovp :)

Link to comment

tu tzii minte toate butoanele in minte? eu bag la butoane pe care le apas doar cele mai importante speluri :blink:

:beer: cred ca lea tinut minte pe hartie ... lol :cool2:

auzitzi baietzi? am vaz la multzi ca scria numele de ex: BrozxTTr,BronzxRRt,BronzxGGr iam intrebat ca sunt prieteni? au zis ca da sunt 56 in guilda totzi cu numele care incepe cu Bronzx, ne facem shi noi pe un serv totzi kre jucam WoW shi fiecare ne incepem 1 nou shi vom juca in echipa (facem guild doar de cei care sunt membri linkmania) shi fiecare face char cu care se pricepe cel mai bn! shi asha vom fii tari, pt ca sunt multzi profesionishti aici, ei? ce zicetzi? totzi ne punem numele de prescurtarea de la Linkmania + nume (LkMhealthpack) :beer: :)

:beer: interesant .. mhh mda ,suna f tentant , ideal ar fi daca ar putea fi toti dintr-o singura rasa ,si atunci party de party si alte aleaalea :cool2:

Link to comment

:beer: cred ca lea tinut minte pe hartie ... lol :cool2:

:beer: interesant .. mhh mda ,suna f tentant , ideal ar fi daca ar putea fi toti dintr-o singura rasa ,si atunci party de party si alte aleaalea :cool2:

la ai ma refeaream shi io, ne hotaram noi o rasa, shi ishi pune clasa cu care se shtie bn!! de ex: Speedy fac pareu ca pune rogue, NoNamed va fii mage ca ii place mult dupa cu am citit, eu ma pun ori druid ori warrior shi restu ....

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...