Jump to content
NoNamed

World of Warcraft

Recommended Posts

cred ca se referea la magul din instante/raiduri unde predomina magu pe fire

Pe ce server privat? :naughty: Ca pe oficial nu prea. Cel mult arcane- fire poate, sau elemental, pentru bonusu de add damage spell critical sau din intelect.

Pe 3 servere Blizz pe care ma joc (normal - Rp si RP-pvp) , sunt 65-85% frost toti. Frostu e mai bun mai ales in raiduri din mai multe motive ca damage si ca suport, motive care le gasesti in talentele de frost:

-mult mai putin agro, spam frost control damage, nu are efecte de dot ca ignite, cubu il si taie definitiv.

-mult mai multa sansa sa supravietuiesti pentru bonusu de +5% less chance to hit si ice barier.

-mult mai putina man folosita pentru acelasi total damage ca si fire-u.

-sansa mai mare de a lovi cu spelurile.

-mass slow cu blizzardu, etc.

-petu water element e super la trash mobs cu frost nova.

-poti face farm si singur la orice ora si cu cate 2-3 eliti, tot ramai viu.

-bonusu de spell damage se aplica super fine pe Ilance si merg si 3 Il criticale una dupa alta pana se rupe freezu, etc.

Cel mai bun bonus pe care il aduce fire-u e Nuke. Da asta se poate si cu un build corect de frost. Am primit si eu un Nuke in 2-3 secunde in Arena, FB instant de 3.8 k, urmat de auto chili freeze si IL 2.6, counter, blast 2.4 k... Game over.

Link to comment

http://www.worldofwarcraft.com/patchnotes/...patchnotes.html

mda,nerf la frost mage si buff feral druid,rogue si desigur WARLOCKS :|

deci astia de la blizz chiar nu vad ca warlocki sunt overpowered? sau nu vor sa vada. S-a ajuns ca un druid sau lock sa intreaca pe magi in dps,asa ceva mi se pare inadmisibil(si nu,nu e vorba de gear),pe langa ca au hp dublu fata de noi au si dmg imens,sa nu mai vorbim de fear care e un fel de polymorph imbunatatit (nu se intrerupe la dmg,nu reface hp).

Link to comment

nu vb de server privat, nu mai abera

si d'aia vor toti rl magi pe fire ca dau damage mic, ha?

si d'aia toti magii guildelor de top sunt pe fire

si spune-ne si ce lvl tre sa fie elitii aia pe care poate magu sa-i omoare

si spune-ne si in cat timp ii omoara :D

http://www.worldofwarcraft.com/patchnotes/...patchnotes.html

mda,nerf la frost mage si buff feral druid,rogue si desigur WARLOCKS :|

deci astia de la blizz chiar nu vad ca warlocki sunt overpowered? sau nu vor sa vada. S-a ajuns ca un druid sau lock sa intreaca pe magi in dps,asa ceva mi se pare inadmisibil(si nu,nu e vorba de gear),pe langa ca au hp dublu fata de noi au si dmg imens,sa nu mai vorbim de fear care e un fel de polymorph imbunatatit (nu se intrerupe la dmg,nu reface hp).

intrece ori ca magii admira peisaju in loc sa faca dps, ori sunt bufati pana in dinti locks sau druizii

in guilda in care sunt, pe primul loc la dps in kara e un mag, care vine cu consumabile dupa el, pe locu 2 e un rog (adik eu :)) si pe 3 un alt mage

Link to comment

La momentul actual raiding mage= fire sau arcane-fire, in cazul in care guildul are nevoie de un anumit spec. Cel mai intalnit build a 10/48/3 , in frost avand doar elemental precision pentru +hit.

Ceea ce zici tu acolo e la nivel de MC/BWL raiding, la momentul actual nu se mai aplica in un guild care se respecta, ceea ce conteaza e cat dmg poate sa faca, daca ia agro nu are ce cauta in raid, ice barrier nu are relevanta cand tu ai 10k hp si bossu te loveste cu 20k.

In ce priveste damage druidul ia buff la mangle, care e mai mult pentru tanking asa ca nu prea are relevanta la raiding, doar in PvP. Rogues iau in schimb un buff strict pentru PvE, improved sap oricum il avea orice pvp rogue, era si timpul, 40% din white hits erau glancing blows ceea ce ii limita foarte mult. Lock - no comment la momentul actuala chiar sunt ovepowered si in PvP si in PvE.

Nu vad insa nerful la magi, per ansambul chiar ii imbunatatesc.

Link to comment

B) Du-te pe mage forumu de pe Wow europe si gasesti raspunsurile la tot ce vrei tu.

Magu pe orice ar fi fire sau frost intrece in maxim damage sau dps orice alt character in wow, pvp si pve (single mob, instante, etc.), numai sa aiba un build decent (considerand ca echipamentul e relativ asemanator). Spell damage o sa fie mai mare in 99% (cu cateva restrictii) de cat phisic damage pentru ca phisic damage tine in mare masura de armura celui care-l lovesti(sau weapon speed,etc), pe cand spell damage e in functie de rezistente si absorbtie care e intr-un procentaj mult mai mic in pvp sau pve (magu avand si o foarte mare sansa de critice; La astea se mai adauga multiplicatori din bufuri, trinkuri cu add spell power, talente, etc)

Desi Holy nu e inregistrat ca element dar e spell ca sa se inteleaga efectele proportiilor va dau un ex din 2005 in Warsong:

Human Paly lvl 60 2 Hand Sabie - Arcanite Champion (era la moda) cu retribution (old set lvl 58 de leut-commander)

Taurin Warrior lvl 60 2 hand Arcanite Reaper (era la moda) cu arms (set warlord +)

Warrioru 800, Paly da cu 500+1200 soc.

Armura inghite o gramada si la unu si la altu, Paly iese in avantaj pentru ca damageu lui e bazat pe nonphisic. Pentru cine vrea sa stie finalu deatunci se termina cu hamstering pe paly de la warr, si fuga in 2 acte a warriorului (a mai fost un soc cu dublu cast crusader:).

The point is - daca mobii sau playerii au armura cu absorbite la 20-60% damage, si bossi in instante chiar mai mult, cand e vorba de resistente la elemente, shadow, holy, nature resitentele nu pastreaza aceasi proportie in 99% din cazuri.

Spell damage own phisic damage asta e adevaru si magu e maestrul spelului :)

Link to comment

vorbiti degeaba. fire e de raid. frost e de pvp. faptul ca poti sa te duci cu un frost mage in raid nu inseamna ca e mai bun decat unul pe fire.

majoritatea magilor care fac raid sunt 10 / 48 / 3 sau 17 / 41 / 3

Ffs. am doi magi, unu full frost si unul arc-frost. Am mai zis, mult mai mult de cat majoritatea sunt pe frost mai ales in Pve si raids ca deasta joaca lumea TBC (cel putin pe serverele unde mai joc).

Totu la mag e prea subiectiv. Fiecare cu ce ii place. În sfarsit, concluzia Cel mai bun mag e ala care-l sti sa-l joci si iti ofera avantajele pe care ti le doresti in diferite momente.

Punct.

Link to comment

pentru diferite momente exista diferite build-uri.

ca sa nu zic de o-boards, uite-te pe forumurile allakhazam si intreaba care e cel mai bun build de raiding in acest moment. facem pariu ca o sa fie 10 / 48 / 3 si/sau 17 / 41 / 3 ?

iti spun din proprie experienta ca sunt cele mai eficiente.. da, se poate si frost. e bun cand esti garroted de moroes, cand esti little red riding hood.. dar astea pot fi depasite cu un grup bun, o tactica buna si healeri atenti. daca ai astea esti liber sa fi fire si sa faci damage mai mult decat ice.

ca fire mai pui si fire vulnerability pe mobs deci toti warlocii o sa faca cu 15% mai mult fire damage din cauza ta. frost damage fac doar frost mages. synergy = zero.

Link to comment

am mage lvl 67 frost ,am fost fire inainte:-fire e bun in instante

-fire e bun in pvp

-fire e prost in pve

frost e bun in pve

exista 3 tipuri de magi

magul inainte de level 70

magul de level 70

magul mult peste level 70 (cand deja itemele epice sunt la ordinea zilei si doar un raid mai pune probleme)

Pana in level 70 frost ERA cea mai buna alegere. Dupa 2.1.0 sa vedem cum o sa fie. O sa fie un nerf gigantic si pentru shatter si pentru frostbite.

La level 70 (cand de-abia ai ajuns 70) merge 40 / 21 / 0 destul de bine in mare parte ca nu ai iteme bune iar un specc deep-arcane te scoate din belea. Dupa ce pui cateva epice pe tine poti trece la 17 / 41 / 3 sau 10 / 48 / 3 pentru raid-uri (incepand cu karazhan)

Pentru raid-urile de 25-40 oameni de lvl 70 inca nu e nimic batut in cuie (imho) deci nu are rost sa vorbim despre asta. O sa vedem dupa 2.1.0 mai ales ca o sa urmeze sa buffuiasca itemele epice care cad in karazhan si tier5-urile. Mi-a picat o pereche de papuci epica in karazhan care erau mai prosti decat niste ghete care le-am gasit intr-un 5-man (ne-eroic). E de-a dreptul jalnic drop-ul din karazhan atm.

Link to comment

am mage lvl 67 frost ,am fost fire inainte:-fire e bun in instante

-fire e bun in pvp

-fire e prost in pve

frost e bun in pve

1 data spui ca fire e bun in instante (care inseamna pve)

1 data spui ca e prost in pve

hotaraste-te, te rugam

Pentru raid-urile de 25-40 oameni de lvl 70 inca nu e nimic batut in cuie (imho) deci nu are rost sa vorbim despre asta.

care sunt raidurile de 25-40 lvl 70? ca doar nu o sa mai vezi 40 de insi in mc, bwl etc. doar poate pt fun nu si pt progres/farm

raidurile de lvl 70 sunt numa pt 25 men

Link to comment

1 data spui ca fire e bun in instante (care inseamna pve)

1 data spui ca e prost in pve

hotaraste-te, te rugam

care sunt raidurile de 25-40 lvl 70? ca doar nu o sa mai vezi 40 de insi in mc, bwl etc. doar poate pt fun nu si pt progres/farm

raidurile de lvl 70 sunt numa pt 25 men

Prin pve vroiam sa zic cand mergi solo sa faci questuri!

Link to comment

poate un admin sa stearga mizeriile astea?

:beer: intrutotul de acord ,

va faceti bre un topic separat pentru private si balacitiva acolo cat vreti. :comp1:

eu pana acum am intalnit doar frost mage ,sunt destul de buni , chiar am jucat party cu un frost mage si a fost super , ii lua pe mobi dupa el ii ingheta si pe urma macelul , inca nu stiu cum e fire mage nu am vazut niciunul in actiune. :beer:

Link to comment

aici cu care bate pe care e o intreaga teorie, fiecare clasa poate sa o bata pe cealalta, conteaza cat de bine stii tu sa joci ca player si cat de bine iti cunosti clasa, nu vorbim de dueluri la lvl 40 ca sunt frectie la leg de wood

la lvl 70 totul de schimba, rogue vs mage ca si rogue vs alta clasa sau alta clasa vs mage

daca vorbim de dueluri in fata marilor orase situatia e un pic diferita fata de bg sau world pvp, dar la fel, castiga cel mai bun player, rogi sunt multi da prosti :D, magi la fel

un rog bun se duce in orasele adverse, trece frumos de garzi si omoara orice clothie in cateva secunde fara ca respectivu sa stie ce l-a luat

magu are blink, scapa din stun, iti da un fn, tu dai cos daca ai niste potiuni de fire res sau frost rest cu un sprint l-ai terminat usor

dar asta e teorie pura, in practica lucrurile sunt diferite pe alocuri...

Link to comment

' date='Apr 17 2007, 13:12' post='1889251']

In ce priveste damage druidul ia buff la mangle, care e mai mult pentru tanking asa ca nu prea are relevanta la raiding, doar in PvP. Rogues iau in schimb un buff strict pentru PvE, improved sap oricum il avea orice pvp rogue, era si timpul, 40% din white hits erau glancing blows ceea ce ii limita foarte mult. Lock - no comment la momentul actuala chiar sunt ovepowered si in PvP si in PvE.

Nu vad insa nerful la magi, per ansambul chiar ii imbunatatesc.

Poi eu cand am zis de buffu la feral druid m`am referit strict la pvp :)

Mageu nu e imbunatatit,ce vezi tu aia cu petu ca intra cu hp maxim e doar bug fix,la fel face si cu celelalte peturi de la diferite char.

Nerf primim la frostbite,ice block si conjured mana. Nu o sa mai putem face combinatia ib->cold snap->ib pt ca intervine efectul Hypothermia care: "making the mage unable to cast "Ice Block" again for 30 sec"

poate pare o prostie,dar de multe ori double ib ne poate salva.

Cat despre restu,nush dc va certati,e clar ca fire mage face mai mult dmg decat frost nu cred ca poate contrazice cineva asta,eu vorbeam doar de pvp,dar aici intervine altceva,skillul :)

rogi sunt multi da prosti :D, magi la fel

Nu sunt multi magi pt. simplul fapt ca e greu de jucat cu ei. Jocul asta dupa mine are mai multe nivele de dificultate,easy mode:lock,hunter,druid

hard mode:mage,warrior

Ca sa faci ceva in pvp cu un mage iti trebe cat de cat skill,pe cand cu un lock nu sunt sigur ca ai nevoie de prea multa gandire.

Link to comment

nu si pentru outdoor bosses din outlands..

oricum.. daca nu cu zul'aman.. atunci in viitor sigur o sa apara raiduri de 40 oameni pt level 70.

bn ziua ! I'm new on this site, mi-am adus aminte de linkmania inca din timpul cnd jucam counter-strike, am vaz aici ceva cu World of Warcraft, imi putetzi da shi mie ceva idei? am un shaman de 63, warlock 60, pala 45 shi rogue 27, cu care sa joc? ca eu ma plictisesc sa fac din nou totul, am avut un cont dar a aflat unu parola shi a schimbat-o aveam pe el un warrior lvl 68, ce zice-tzi? sa incep un warrior?

bn ziua ! I'm new on this site, mi-am adus aminte de linkmania inca din timpul cnd jucam counter-strike, am vaz aici ceva cu World of Warcraft, imi putetzi da shi mie ceva idei? am un shaman de 63, warlock 60, pala 45 shi rogue 27, cu care sa joc? ca eu ma plictisesc sa fac din nou totul, am avut un cont dar a aflat unu parola shi a schimbat-o aveam pe el un warrior lvl 68, ce zice-tzi? sa incep un warrior?

imi spune cnv unde este mult Mithril Ore?

Link to comment

Lol , 2-3 ore de farming pe copper

AH sell

= 15-20g

lol

also some AH sell =

10g

acum am cam 50g..

strang pentru mount , chiar daca is lvl 37 , am facut cativva alti de lvl 8-9 cu diferite professi ( mai precis 2 alts, mining si herbalism ) si incerc sa vand , daca nu cumpara nimeni ,mai pun odata , tot imi scot banii :D

24 hours :D

---------------

This is easy money making :D

------------------------

Joaca pe cel mai mare caracter, sau pe cel care iti place cel mai mult si ai vrea sa il faci 70

---------------

cineva de lvl 70 mi-a facut tuxedo things , jacket si pants <ceva de genul asta

ei bine , el a spus ca poate sa faca la tot guild-ul , acum ,ar trebui sa vand ?

Link to comment

ce skill iti tre la mage?

frost nova, frost bolt, run, run, cone of cold, frost nova, frost bolt etc eventual mai pui si elementalu si gata

greu

Ah si sa apari in spatele unui caracter si sa il tzi stunned si sa-i bag cutzitu in spate in continuu o fi greu rau?

Si daca scapa.. ai CotS (spellcasters) / evasion (melee) / vanish.. te doare in shlap. Ca sa nu mai vorbesc de sprint / shadowstep.

Mai sunt aia de zic ca magii sunt overpowered. Hai nu incepeti si voi? "nerf mages!" 8-|

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...