Jump to content
Guest teutul

CUM FAC SA DORM DOAR 5 ORE PE NOAPTE?

Recommended Posts

te culci la o anumita ora si pui telefenu sa sune peste 5 ore wink.gif  wink.gif

lol ce explicatie .. hmmm dinamovista dry.gif

teutul e simplu daca ai vointa si rabdare

nu poti sari dintr-o data de la 8 ore la 5 ... iti trebuie rabdare ... adica :

te culci zilnic la ora fixa si iti setezi ceasu sa sune in cat timp te scoli u in mod normal ..

faci asa 2-3 zile dupa care muti ceasu sa sune cu 10-15 minute mai devreme ... iara stai cu ora noua 2-3-4 zile pana te obisnuiesti si incetu cu incetu tot reduci progresiv

pana la urma vei ajunge sa te simti foarte odihnit dupa doar 4-5 ore de somn(mi sa intamplat)

e simplu .... si daca trebuie sa te scoli pe ora fixa si nu vrei sa pierzi timpu dimineata ... lasi alarma sa sune la aceasi ora si tu te culci putin mai tarziu dar sa faci totul cu exactitate altfel nu are rost

sper ca ia inteles ceva biggrin.gif si multa bafta

LATER EDIT:

Dar anyway, ceea ce vrei u sa faci nu e deloc bine pt organism

stiu un scriitor care dormea doar 4 ore pe zi , imi scapa numele dar a reusit sa doarma numai 4 ore pe zi de la adolescenta pana a murit ...

Link to comment
Share on other sites

stiu teoria cu "viata trebuie traita la maxim si nu trebuie sa pierzi timpul lenevind" dar cel putin 7-8 ore de somn pe noapte mi se par necesare ... nu cred ca e o idee asa buna, chiar daca ai trai mai multe ore pe zi ai putea sa te imbolnavesti de o boala nasoala la o varsta frageda si sa te trezesti ca nu mai apuci ziua de maine ... nu e sanatos

Link to comment
Share on other sites

Guest Blaidy

Dar eu care vin de la prietenul meu de la d2 ma culc 1 ora jumate ma duc la servici, stau vre-o 6 ore vin acasa nu imi mai este somn ma culc iara pe la 10(seara) la 12(seara) ma duc la ala sa jucam d2 vin iara si ma culc o ora jumate si asa mai departe biggrin.gif solutia este sa nu ma mai duc la ala sa joc d2, doar ca nu pot sunt dependent de jocul asta happy.gif

Nu conteaza ca te culci o ora, 2, 3, 100 si asa mai departe daca tu te simti odihnit, indicat ar fi sa te culci la ora 23:00 sau 0:00 si sa te scoli pe la vre-o 5:30 daca vrei sa ai mai mult timp pt. calc ca nu vad de ce sa te scoli la ora aia pt. altceva smile.gif)

Link to comment
Share on other sites

daca vrei sa te trezesti la o anumita ora si nu crezi k esti in stare pune mai multe lucruri sa sune la intervale diferite eu cand stiu ca nu ma pot trezi pun telefonul sa sune la o ora, apoi alarma pe mai multe zile o setez la interval de jumatate de ora sa fiu sigur ca ma trezesc.... eventual pune un prieten sa te sune la o anumita ora si ii spui sa sune in prostie pana te trezesti si dai bip inapoi eventual sa te mai tina de vorba vreo 10 minute tongue.gif.

eu in mod normal ma culc pe la 1-2 si ma trezesc la 8 dar am si zile in care ma culc la 4-5 si ma trezesc la 8... apoi mai recuperez la scoala din orele nedormite biggrin.gif. oricat as dormi daca e sa ma trezeasca ceasu, telefonu sau cineva tot simt nevoia sa mai dorm dar daca ma trezesc singur ma simt odihnit chiar daca in mod normal m-as trezi cu 10 min mai tarziu ca de obicei blink.gif. Traiul ideal pentru mine ar fi: dormit, sculat, mancat, baut, jucat, mancat, baut, dormit si pauze de WC biggrin.gif.

Link to comment
Share on other sites

Fa ca Mircea Eliade. De azi in colo 1 sapamana te scoli cu 2 minute mai devreme. Cand trece saptamana mai scazi 2 minute .. etc etc.

asta era biggrin.gif mc ... Miercea Eliade ... el a ajuns de la 16 ani sau asa ceva sa doarma doar 4 ore pe noapte ...

app el a cerut o informatie nu daca e benefic/nu e benefic(asta tine de judecata lui dupa mine as dormi si 10 ore biggrin.gif ) tiphat.gif

Link to comment
Share on other sites

stiu teoria cu "viata trebuie traita la maxim si nu trebuie sa pierzi timpul lenevind" dar cel putin 7-8 ore de somn pe noapte mi se par necesare ... nu cred ca e o idee asa buna, chiar daca ai trai mai multe ore pe zi ai putea sa te imbolnavesti de o boala nasoala la o varsta frageda si sa te trezesti ca nu mai apuci ziua de maine ... nu e sanatos

Parearea mea ca nu conteaza CAT dormi, ci CUM dormi... ai avut unele din noptile in care ai dormit vreo 10 ore si cand te-ai trezit ai fost mort de obosit?Sau cand ai dormit 5 ore si a doua zi esti mai fresh ca niciodata?

Conteaza mai mult ce visezi...daca te culci cu grija ca maine trebuie sa faci aia, aia, aia, nu mai ai un somn bun, si a doua zi esti la pamant.

Link to comment
Share on other sites

daca dormi cate 5 ore pe noapte o sa te simti obosit dar e o chestie de obijnuinta asa ca ai putea sa dormi cate 5 ore pe noapte cu conditia ca din cand in cand sa dormi mai mult,e imposibil sa dormi cate 5 ore in fiecare noapte si sa nu ai probleme help.gif

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...