Jump to content
Guest mmc-mcm

C sunt prietenii adevarati?

Recommended Posts

PRIÉTEN, -Ă, prieteni, -e, s.m. şi f. Persoană de care cineva este legat printr-o afecţiune deosebită, bazată pe încredere şi stimă reciprocă, pe idei sau principii comune; amic. ¤ Amant, iubit. [Pr.: pri-e-. – Var.: (reg.) priétin, -ă s.m. şi f.] – Din sl. prijatelĭ.

P.S. Eu nu cred in definitii o_O

Link to comment
Share on other sites

Discutii in General

Discutii in general despre orice joc man has ever made

Nu ca sunt mai al naibii din fire, dar totusi sa nu uitam despre ce se vb in acest forum! Oricum sunt anumite notiuni care nu pot fi definite (printre care si prietenia). Pentru cei care se simt incercati pe plan semantic de intelesul unor cuvinte, personal cunosc 2 variante: DEX (pentru cuvinte) si Dialogurile de Platon (pentru reflexii legate de sensul anumitor senzatii, elemente etc.

Astfel, daca amicul nostru mmc-mcm vrea cu adevarat sa afle ce este un prieten, ii recomand sa puna mana pe operele lui Platon, deoarece toate raspunsurile se afla intra-nsele.

Link to comment
Share on other sites

Pai un prieten adevarat....cam greu mai gasesti asa ceva! :(

Dar un prieten este...o persoana cu care sa te intelegi foarte bine ...sa discuti cu el...sa va ajutati la greu....dar un prieten inseamna multe...nush daca mi-ar ajunge o carte sa descriu un prieten...cel putin asa-i lamine...yo de obicei pun suflet intr-o relatie de prietenie...si daca aceea persoana greseste....cam aiurea!!!

Devin suparat!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Guest mmc-mcm

As dori sa spun si eu ceva:

-in primul rand, Montblank afla ca nu "m-a tras in piept nici un preten";

-in al doilea rand, Demonium afla si tu ca sunt fata, ca stiu c e un prieten adevarat si ca am citit operele lui platon:P;

-in al treilea rand nu cred ca trebuia sa ma corectati si sa ma criticati asa de mult... :( . Eu doar mi-am expus parerea despre prietenie si cred ca pot fi adevarate unele lucruri p care le-ati scris...

Nu am crezut niciodata ca unii oameni pot critica chiar si cea mai mica idee... :( :unsure:

Link to comment
Share on other sites

As dori sa spun si eu ceva:

-in primul rand, Montblank afla ca nu "m-a tras in piept nici un preten";

-in al doilea rand, Demonium afla si tu ca sunt fata, ca stiu c e un prieten adevarat si ca am citit operele lui platon:P;

-in al treilea rand nu cred ca trebuia sa ma corectati si sa ma criticati asa de mult... :( . Eu doar mi-am expus parerea despre prietenie si cred ca pot fi adevarate unele lucruri p care le-ati scris...

Nu am crezut niciodata ca unii oameni pot critica chiar si cea mai mica idee... :( :unsure:

Bravo!Bine spus!!!

Unii pur si simpul nu au ce scrie..si la cat de idioti sunt...se pun si ei...sa critice!!!K altceva nu au habar sa spuna!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest mmc-mcm

Mersi mult alezzz...

Se pare ca doar tu esti cel putin "de partea" mea... :lol:

Pai da cum! Nu e asa? Eu am spus c am avut d spus...

Nu ca de acuma gata sunt impotriva tuturor si numai eu am dreptate..

Fiecare are dreptate in felul lui...

Si fiecare are cate o idee a lui causi d mica...

Cred ca fiecare dintre voi ar vrea sa-si expuna parerea, dar cred ca nu o face...pentru ca va sti ca va fi CRITICAT...

Inca o data... MERSI ALEZZZ :D

Link to comment
Share on other sites

Eu v-am spus ca e greu de definit un prieten. E mult prea greu. Iar dak tot vrei sa o faci, dupa cum a spus alezzz, se poate scrie o carte...

E ceva de ordin moral, personal, poate ca fieacare considera un prieten altfel. Poate pt unii un prieten e acela cu care poate vorbi orice, sau care il ajuta in tot ceea ce are nevoie, sau chiar care il incurajeaza in ceva....

E MULT PREA GREU SA DEFINESHTI UN PRIETEN, cu toate ca imi place acest subiect....mai continuatzi....

PS: Eu nu sunt cu absolut nimik impotriva ta, ba chiar te sustzin!!!

Link to comment
Share on other sites

Draga mea mmc-mcm,

As dori sa imi exprim regretele mele profunde pentru orice neajuns cauzat cu sau fara voia mea. Te felicit pentru studiile tale asupra filosfiei grecesti si as dori sa inchegam o discutie pe aceasta tema (pe chat sau pe im) daca imi acordati onoarea de a va apleca privirile si asupra veneticului de mine...

Link to comment
Share on other sites

Cum a spus si Boom_io prietenii sunt greu de definit deoarece fiecare isi alege prietenii dupa ce parere isi face despre ei la inceput. Parerea mea sincer este ca nimeni nu va avea prietenii la fel deoarece noi nu suntem la feli intre noi. Dumnezeu ne-a creat pe toti unici deci e logic ca fiecare va avea prieteii diferiti.

Dar ceea ce conteaza cel mai mult la un prieten este sa te accepte cum esti si sa nu fie prieten cu tine dintr-un motiv(astea dupa parerea mea sunt calitatile cele mai importante care fiecare prieten trebuie sa le aibe). Ceea ce e greu pe lumea asta este sa gasesti prietenii adevarati care la nevoie sa nu te lase. Iar in legatura cu criticatul fiecare om se poarta cum este obisnuit. Ei toti s-au obisnuit sa critice (este adevarat ca nu persoane ci componente de calc :P ),dar cu toate astea au inceput sa critice si persoane ceea ce nu e prea bine sfatul meu este lasativa de critica :P

P.S. Demonium lasa fata in pace nu o mai stresa si tu, stiu ca ai citit 1000 de carti si stii multe dar poate fata nu vrea sa discute cu tine despre o carte :P

Link to comment
Share on other sites

prieten adevarat = imi vrea binele DEZINTERESAT

amic = ne cunoastem din vedere

tovaras de gashca= batem aceleasi locante

si asa mai departe... mai sunt si categorisiri pe teme de sex - eventual opus

Ca de obicei, si in thread-ul asta se amesteca perele cu castravetzii B)

Link to comment
Share on other sites

Guest mmc-mcm

Mersi BooM_IO ca ma susti. :)

Ai patit asa ceva geForce? :P

Demonium, regretele iti sunt acceptate caci sunt FATA D TREABA... :D Iar in ceea ce priveste discutia despre filosofia greceasca ... Nush ce sa spun ;)

Nu Hellmaster, nu ca Demonium ma streseaza... Nu e asta... Problema e ca nu prea am chef... :D

De unde sti toate astea despre prieten Gyurio?

P.S: Sa nu va suparati pe mine dak am zis ceva rau...Iar dak am zis...PLA SA MA IERTATI... :unsure:

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...