Jump to content
ak2000

Cum faceti curatenie? Ce solutii ieftine aveti?

Recommended Posts

De curand mi-am renovat o parte din apartamentul in care locuiesc si anume faiantat, inoit un grup sanitar plus zugravirea a doua tavane din camere plus doua holuri. Meseriasii au plecat si a ramas un praf si o mizerie infernala depusa peste tot. Nici nu stiu de unde sa ma apuc sa fac curat plus ca sunt si cam lenes. Este aproape ajunul craciunului, bradul sta pe balcon si asteapta sa fie impodobit iar eu stau si scriu acest post cu ajutorul unei tastaturi prafuite asezata pe un birou mai prafuit. Este dezolant!

Nefiind casatorit, nelocuind cu vreo mandra care sa se simta/sa vrea sa ajute la curatenie am apelat la cunostiinte pentru o femeie care sa vrea sa faca curatenie contra cost. Pe langa faptul ca o femeie tiganca de servici de la un bloc vecin mi-a cerut 1,5 mil lei pentru curatenie in 2 camere, tot sunand nu am mai gasit ajutor.

As mai avea cateva gagicute pe care daca le-as ruga m-ar ajuta, dar nu am chef de ele sa le vad prin casa, sa-si bage nasul prin toate alea plus ca mai trebuie sa si prestez. Cea cu care sunt acum este prea "printesa" si are veleitati pe alte planuri. Nici nu s-a oferit dar nici nu as vrea sa-i cer ajutorul.

Nu am ce sa fac trebuie sa ma apuc singur. Mi se pare cam mult 1-1,5 mil lei pentru o curatenie in doua camere cand pentru zugravirea ireprosabila a doua tavane plus doua holuri am platit 700 000 lei. Mai bine de acesti bani dau cinste cuiva care m-ar ajuta. Prietenii de bautura sau de haha-hihi ori au treaba ori nu vor.

De aceea va intreb pe voi cum procedati in cazuri similare cu al meu si va cer daca sunteti amabili, ceva sfaturi constructive si nu mistouri sau replici de 2 bani.

La multi ani, sanatate si fericire!

Link to comment
Share on other sites

Nu ai puradei prin spatele blocului care ar fii in stare sa iti faca curat si daca le dai 100 000 ? Sau cauta si tu prin agenda de telefon poate mai gasesti rude ascunse printre randuri

Daca nu gasesti ..atunci zic sa faci singur. Mi se pare extrem de mult 1.5 mil ca sa faca curatie in 2 camere 24.gif

Eu am femeie in casa care vine dimineata la 8, face de mancare si curatenie si pleaca pe la 5-6 acasa. Salarul ei e de 3 milioane pe luna sau ceva-n genu`. Duminica are liber si sambata vine doar daca este chemata. Asa ca zii lu aia ca de banii pe care ii pretinde mai are de facut anumite chestii banana.gif

Link to comment
Share on other sites

Fa-ti singur mah... dooh'

Nush catzi ani ai, da dak nici atata nu potzi face e chiar grav... Mie mi se pare cel putin rusinos sa postezi asha ceva BangHead.gif

Sunt sarbatorile, mai toata lumea face curatenie generala (adik bate covoare, spala toata casa, muta mobila, etc) iar u nu eshti in stare sa faci in 2 camere.

Hai mai sa fim seriosi, oricat de comod ai fi, trebuie sa existe o limita. Dak te scot banii afara din casa, pune-te shi angazeaza o turma de oameni care sa itzi faca tzie curat, dar din moment ce zici k nu dai nici 150 lei...

Dak nu ai prieteni care sa te ajute, nu veni cu motive... Dak chiar tzi-e prieten poate merge macar 2 ore sa dea o mana de ajutor. Mandra care sa te ajute nu ai...

Shi u nu eshti in stare nici sa faci curatenie in 2 camere...

INTREBARE: Care e pana la urma scopul vietii tale ? Dak nu il gasesti, cauta o franghie shi scapi shi de curatenie... Dak nu itzi potzi curata locuinta, macar sa te "cureti" pe tine...

Am vazut eu multe thread-uri stupide la viata mea, dar k asta mai rar...

Link to comment
Share on other sites

Fa-ti singur mah... dooh'

Nush catzi ani ai, da dak nici atata nu potzi face e chiar grav... Mie mi se pare cel putin rusinos sa postezi asha ceva BangHead.gif

Are multi.. tongue.gif are dreptate BooM , hai ma AK2000 tu esti printre cei mai civilizati oameni de pe forum si nu esti in stare sa-ti faci curatenie tongue.gif ?? nu e greu, incearca sa faci singur sa vezi ce bine te simti dupa aceea , si pui si bradul, te-ash ajuta dar nu sunt din Bucuresti...srry..have fun si spor la curatenie.. icon_thumright.gif

Link to comment
Share on other sites

Am terminat in sfarsit curatenia si am bataturi in palme, mainile-mi sunt aspre si ma ustura de mor. M-am dat cu crema nivea. Am frecat covoarele cu Biocarpet+detergent cu o perie. Misiune dificila dusa la bun sfarsit.

Mirosul de curat si de brad predomina in casa. Mirosul de tutun a disparut! Si sa va mai comunic ceva: cele doua covoare sunt asa de curate, incat se pot folosii acum si in alte scopuri tongue.gif , (activitate finalizata cu succes in 2 etape distincte aseara) wink.gif

Clar este bine sa ai parchet sau o femeie de servici! Am un aspirator Goldstar 1300 W Turbo de 6 ani la care am schimbat la el punga de panza o singura data. Acum s-a uzat inca odata din cauza molozului. Mie frica sa nu ard motorul. Stie cineva de unde pot cumpara o punga de praf pentru aspirator din panza?

Sunt foarte putini cei care fac singuri curat. Si extrem de putini cei care platesc o femeie pentru menaj. Sa fim realisti. Si mie imi placea cand imi facea mama curatenie neintelegand pe atunci de ce este asa obosita. Acum am inteles este chiar greu sa faci curatenie.

Multumesc pentru sfaturi si indemnurile aduse. Ma simt bine si mandru pentru curatenia de la mine din casa. O apreciez acum si sper sa o si intretin. A carcotii si a intepa in mod gratuit si neconstructiv este cel mai usor. Am 28 ani pentru curiosi iar topicul prezinta o problema normala de viata fiind postat la diverse nu cred ca stanjeneste cu ceva celelate topicuri, multe dintre ele fiind sterpe.

Va urez un calduros "La multi ani si bani".

occasion14.gif

Link to comment
Share on other sites

Interesant topic... smile.gif

Aku serios, shi io stau singur si nu cred k exista vreunu mai lenesh k mine kand e vorba de facut curatenie sau spalat vase....dar am gasit o metoda convenabila sa primesc ajutor la facut curatenie, dau o petrecere si a doua zi cei/cele care se trezesc din betzie ma ajuta sa fac curat... wink.gif ... si crede-ma nici 10 femei de serviciu nu ar face o treaba mai buna... biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...