Jump to content
Sonic

Cosmote

Recommended Posts

Cosmote Romanian Mobile Telecommunications SA este noua denumire a companiei CosmoRom SA, serviciile sale de telefonie mobila urmand sa fie relansate in data de 6 decembrie, sub brandul CosmOTE,

au declarat surse din piata telecomunicatiilor.

"In cursul lunii octombrie, actionarii CosmoRom au hotarat schimbarea denumirii companiei.

In acest sens, compania a inregistrat si adresa de Internet www.cosmote.ro", au adaugat sursele citate.

La sfarsitul lunii mai, RomTelecom a incheiat un acord privind transferul unui pachet de 70% din actiunile CosmoRom catre compania CosmOTE, divizia de telefonie mobila a grupului elen OTE, valoarea tranzactiei ridicandu-se la 120 milioane de Euro. Suma a fost achitata la inceputul lunii iulie.

Investitiile prevazute pentru relansarea operatorului CosmoRom se vor ridica la circa 450 milioane Euro in urmatorii trei ani, procesul fiind insotit si de schimbarea imaginii si a brand-ului companiei pana la finele acestui an, a declarat in septembrie presedintele CosmOTE Group, Evangelos Martigopoulos.

In primele luni ale anului CosmOTE a inregistrat in Romania pierderi operationale inainte de plata impozitelor de peste 11 milioane de Euro, pierderile nete fiind de 7,8 milioane de Euro.

Link to comment

cred ca o sa aiba succes aici cosmote, mai ales cu toate bonusurile pe care le da la prima conectare...si BTW cosmote e sustinut aici de germanos si romtelecom..e probabil sa fie abonament connex...

ce connex???

cosmote e alta retea de telefonie, care chiar opereaza in alta banda de frecvente(1800MHz) fata de connex (900MHz).

Link to comment

cred ca o sa aiba succes aici cosmote, mai ales cu toate bonusurile pe care le da la prima conectare...si BTW cosmote e sustinut aici de germanos si romtelecom..e probabil sa fie abonament connex...

Deci, o scurta istorie:

Dialog -->Orange

Connex --> Vodafone

CosmoRom -->Cosmote

1. In concluzie, Connex nu are nici o legatura cu Cosmote

2. Cosmote e "vechiul" CosmoRom

Link to comment

cu bani multi, cazul celor de la cosmote, poti face destule in tara asta...nici zapp nu era cotata cu mari sanse dar usor usor a primit si ea o mica parte din abonati...oricum cosmote ar trebui sa faca oferte foarte avantajoase pentru a reusi...cum dealtfel chiar au...

dar totusi zapp are ca baza internetul si abonamentele colective,ceea ce cred ca cei de la cosmote nu vor oferi,deocamdata.Din ce vad ei au lansat o campanie avand ca baza "preturi mici pt teluri la conectare";daca nu ma insel asa a fost si cand a aparut Cosmoromul,cu 1 $ Star Tac-ul .Dar cine stie,poate vor avea succes.

Oricum,putina concurenta nu strica niciodata.

Link to comment

Cum vechiul Cosmorom s-a dus la vale asa o sa se duca si noul Cosmote ..parerea mea.

Le trebuie cam multi prea multi bani ca sa poata face ceva. Ar trebui in primu an sa aiba numai oferte de genu abonament de 5$ si 100000000 de minute nationale ca sa se abonze cineva.

Cu Zapp a fost altceva ...e facut numai pt firme si la asa ceva e si folositor. S-au bagat pe felie lor care nu prea era ocupata si nu au avut concurenta

Link to comment

Sa fim seriosi,cati isi vor face abonamente la ei,atata timp cat majoritatea prietenilor sunt pe orange sau connex?E greu sa mai faca ceva in Romania,pt ca monopolul este deja detinut de cele 2 mari retele de telefonie.Poate doar zapp sa mai faca ceva .

Glumesti, poi oamenii de afaceri isi fac pentru minutele acelea si euroii gratuiti biggrin.gif , pt ca ei vb doar intr-un grup restrans...e avantajos, si vine cu oferte tentante acest ..Cosmote

Link to comment

Da ..vine. Daca se aboneaza foarta multe lume acuma ( ceea ce nu cred ca e probabil ) se scot din foame. Daca nu e mai nasol ca nu cred ca ii tine punga pentru atatea reclame si atata pliante cu oferte

Stai linistit ca probabil ca este vreun mahãr cu bani in spatele acetei "operatiuni" tongue.gif, au ei fonduri, ca nu dadea de proshti atatea bonusuri.

Link to comment

Nu stiu daca ati observat voi o chestie:

Baietii de la Cosmote, s-au prins ca Connex va renunta la verde si va fi rosu Vodafone (nu era mare filozofie) si ca brand-ul Connex se va pierde (brand foarte puternic in ro cu o imagine foarte buna). Si acum Cosmote mulge vaca cat poate si o sa ii iasa.

Toti suntem obisnuiti cu verdele connex...... daca vezi un afis verde pe strada, o reclama mare sau o firma, un fluturas: sti ca e connex, nici nu trebuie sa citesti.

ei incearca sa acapareze cat de mult se poate din imaginea asta.

Ramane de vazut daca o sa poata sa se bata cot la cot cu vodafone si Orange............. rmane de vazut.

PS: veniti pe pe thread-ul asta sa vedem ce se mai raspandeste pe net de sarbatori.

Link to comment

Nu mi se pare inteligenta manevra cu verdele. Intr-adevar am vazut bannere mari pe blocuri pe aici, si le vedeam verzi si nu ma mai uitam pe ele. Eventual cand n-aveam ce face, dupa cateva zile, observat ca scrie Cosmote in ele, nu Connex. Similar in magazine, de ex in Malluri, magazinul Cosmote e un verde din aia de iti lesina ochii... nici nu m-am uitat ce e acolo crezand ca e un Connex. Abia la a treia vizita prin Mallul ala am observat ca e magazin Cosmote acolo... Totusi ieri in Plaza Mall... la Connex full, cred ca 30-40 de oameni in magazin, telefoane, abonamente, agitatie... la Cosmote era un mos si cu o baba si vorbeau cu un angajat...

Link to comment

pai .. avand in vedere ca majoritatea prietenilor / rudelor sunt in retelele connex / zapp / orange , abonatul cosmote va platii dublu ptr a vorbii cu acestia deci nu este rentabil momentan.

Arunca o privire pe pagina cu tarife, sa vezi ca nu e chiar asa. Nu vreau sa zic nimic, dar Cosmote e prima companie de telefonie care ofera telefoane cat de cat bune GRATIS la incheierea unui abunament, iar primele 6 luni abonamentul e gratuit (vezi Samsung X200(fara camera, dar cu clapeta) si Nokia 2600 (asta e prost, dar e cu un abonament mai ieftin)). Chiar daca nu sufar Romtelecom-ul (si in curand nici RDStel-ul daca nu imi fac astia telefonul, dar asta e alta poveste...), nu pot sa nu observ o asemenea oferta.

Link to comment

e logic ca ei sa introduca oferte uimitoare .. nu zic k cosmote nu ar fii o alegere potrivita , nu ma intelege gresit.Zic doar faptul ca sunt la inceput si inca nu este rentabil , datorita nr`lui redus de abonati iar plata catre alte retele va fii mai mare (in curand vor ajunge la nivelul companiei zapp )\

Monopolul se va aplica incetul cu incetul ... cosmote e o companie f bogata

Link to comment

in Germania asta nu ar fi considerata "oferta uimitoare". stiu ca de acolo iti puteai lua un nok 3650 imediat dupa ce a aparut gratis, cu abonament de 10euro/luna, timp de 2 ani. si era destul de scump telefonul ala atunci cand a aparut...

pe la noi inca sunt destul de scumpe telefoanele, chiar si la abonament pentru buzunarele majoritatii dintre noi

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...