Jump to content
Xardas

Cel mai bun cântec rock din toate timpurile

Cel mai bun cântec rock din toate timpurile  

58 members have voted

  1. 1. Cel mai bun cântec rock din toate timpurile

    • Lynyrd Skynyrd - Freebird
      1
    • Queen - Bohemian Rhapsody
      15
    • Led Zeppelin - Stairway to Heaven
      6
    • Deep Purple - Smoke on the Water
      2
    • Led Zeppelin - Whole Lotta Love
      1
    • Eagles - Hotel California
      9
    • Black Sabbath - Paranoid
      3
    • Led Zeppelin - Rock and Roll
      2
    • AC/DC - Highway to Hell
      10
    • Jimi Hendrix Experience - All Along The Watchtower
      3


Recommended Posts

E simplu votati !

Melodiile le-am luat de pe site-ul unui post de radio englez . Aceste melodii sunt in opinia lor cele mai tari 10 cantece rock din istorie. Am sa va zic peste cateva zile topul lor; inainte vreau sa vad ce ziceti voi.

Link to comment
Share on other sites

GG Xardas, in sfarsit un thread bun intre toate astea despre traficul RDS. Am votat si eu o melodie... A fost mai demult un top 30 chiar si un top 10 cele mai bune melodii rock din toate timpurile, pe VH1. Destul de marfa mi s-a parut. Pt a nu influenta lumea la vot nu voi zici nici eu ce cantec a fost pe primul loc, dar poate il cauti pe net si pe acela si il postezi candva...

Link to comment
Share on other sites

Dar nu e simplu sa votezi sunt nume rock asa tari

Queen

Deep Purple

Eagles

AC/DC

Led Zeppelin

Black Sabath

nu pot sa aleg toti sunt buni!!!!!!!!!!!!! :D

o sa merg cu AC/DC High Way to hell!!!!!!YEAH :D

Link to comment
Share on other sites

Queen - Bohemian Rapsody a stat pe primul loc 2 luni in 1975 cand a fost lansata si a revenit in 1994 (daca imi aduc bine aminte) cand a fost lansat filmul Wayne's World si a stat tot 2 luni. Si ca album cred ca totusi Back in Black de la AC/DC a fost vandut in mai multe exemplare.

Link to comment
Share on other sites

Nu vad in poll melodia Sweet Child O'Mine in interpretarea celor de la Guns 'N Roses sau Thunderstruck - AC/DC.

Aceste 2 melodii pe cat de faine sunt nu au fost incadrate de britanici in topul celor mai tari 10 piese rock (banuiesc ca unul dintre criterii a fost si rockul traditional, vechi, clasic asta inseamna ca Guns 'n Roses se exclude deoarece ei au cantat Hair Metal). Eu nu am scos melodiile dupa preferintele mele. Daca ma gandesc mai bine ar fi vreo 50 de melodii ce as vrea sa le pun in top 10 dar nu se poate(printre care si Sweet Child O'Mine si Pardise City de la Guns). Dupa cum stiti in domeniul rockului nu prea avem ce sa-i contrazicem pe britanici.

Link to comment
Share on other sites

Aceste 2 melodii pe cat de faine sunt nu au fost incadrate de britanici in topul celor mai tari 10 piese rock

Vezi tu, d-aia i-a pus Dumnezeu p-o insula, ca-s retardati. Dupa ei cea mai tare formatie rock e Chumbawamba. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca ar fi trebuit inclusa si piesa Nirvana - Smells like teen Spirit

Ca cica am auzit pe undeva nu mai tin minte unde ca a fost declarata cea mai buna piesa a ultimului secol ;)

Link to comment
Share on other sites

Vezi tu, d-aia i-a pus Dumnezeu p-o insula, ca-s retardati. Dupa ei cea mai tare formatie rock e Chumbawamba.

Mai exact dupa ei cea mai tare formatie e Queen si Led Zeppelin. Nici nu stiu sa fie vreo formatie care nu are renume (gen Chumbawamba)care sa fie in topul lor.

Eu cred ca ar fi trebuit inclusa si piesa Nirvana - Smells like teen Spirit

Ca cica am auzit pe undeva nu mai tin minte unde ca a fost declarata cea mai buna piesa a ultimului secol

Nirvana canta grunge deci din start pica, iar Smells like teen Spirit a dost cea mai buna piesa a anului 1991.

Link to comment
Share on other sites

Asa ati votat voi:

1. Queen - Bohemian Rhapsody

2. AC/DC - Highway to Hell

3. Eagles - Hotel California

4. Led Zeppelin - Stairway to Heaven

5. Jimi Hendrix Experience - All Along The Watchtower

6. Black Sabbath - Paranoid

Deep Purple - Smoke on the Water

8. Lynyrd Skynyrd - Freebird

Led Zeppelin - Rock and Roll

Led Zeppelin - Whole Lotta Love

Pana anul trecut Queen - Bohemian Rhapsody era cel mai bun cântec rock din toate timpurile, insa de anul acest s-au cam schimbat lucrurile. Astfel in topul international, stabilit de postul britanic de radio Planet Rock pe primul loc s-a situat Led Zeppelin - Stairway to Heaven. Pt a vedea si restul rezultatelor dati click !!!!!!!!!! AICI !!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Pun o intrebare realizatorului acesui poll si anume de ce nu a inclus formatii ca Jethro Tull, Pink Floyd, Supertramp si la o adica chiar Aerosmith cu Yes. Ce sa mai zic de Rolling Stones (chiar daca sunt mai mult rock & roll).

Adevarul este ca, in umila mea opinie, realizarea unui top de genul asta este o prostie, deoarece rockul, fiind unul din cele mai complexe genuri muzicale (daca nu chiar cel mai complex), cu foarte mult diviziuni si sudiviziuni, este absurd sa faci un asa top, datorita diferentelor pregnante dintre ele. Ce sa mai zic de perioada anilor '80, can apareau genuri si formatii peste noapte. Aceasta nici nu apare in top

Link to comment
Share on other sites

Realizatorul acestui poll a luat melodiile din Top 10-ul facut de un radio britanic si le-a pus si aici ca sa vada in ce ordine le-am aseza noi, apoi sa comparam cu ce au zis englezii. Daca vrei gasesti tot poll-ul pe acel site, ti-a dat si adresa lui, si a mai facut si VH1 topuri de genul Top 30 Rock Songs of all times...

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea sincer este ca nu va exista niciodata un "cel mai bun cantec rock al toate timpurilor" deoarece nu toti asculta rock si pe langa asta gusturile(in materie de rock vorbesc) difera de la om la om. Iar inca un motiv pentru care nu exista asa ceva este ca din cate stiu eu industria muzicala merge si merge bine asta inseamna ca poate o sa scoata cineva un cantec care acela va fii cel mai bun al tuturor timpurilor(dar greseste :P)

P.S. Parerea mea

Link to comment
Share on other sites

Sunt oare singurul care crede ca oameni precum Hellmaster ar trebui sa primeasca gag din cauza prostiilor debitate?????

Cititi cu atentie postul lui (deasupra mea) si spuneti-mi ce ati inteles ! ! !

Daca nu ai inteles e trebat ta dar nu inseamna ca e prostie (poate ca esti tu prost si de aceea ti se pare o prostie :P ) si pe langa asta e un forum public si cu toti avem dreptul sa ne spunem parerea(cum o fii ea) asa ca lasate cu jignitul demonium.

Link to comment
Share on other sites

Daca tot iti place rock-ul asculta aici !Asculta si tu melodiile "megadeath - Duke nukem soundtrack" si melodiile de la Painkiller si Doom 3.

Link to comment
Share on other sites

Sunt dementiale amandoua, dar personal prefer HAMMERFALL si STRATOVARIUS. Oricum sunt foarte mult trupe bune si promitatoare din noul val de rock (post 1990 cum ar fi Lake of Tears, Dream Theatre, Sundown etc) care merita a fi ascultatate.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...