Jump to content
jollyman

Yahoo ofera 250 mb spatiu pentru mail

Recommended Posts

Si in sfarsit, mult asteptata replica mai adevarata a lui Yahoo in lupta cu Gmail. Yahoo a marit de cateva zile spatiul destinat mailurilor de la 100 mb la 250 mb!!!! Ganditi-va numai ca Yahoo a marit la toti userii chiar si cei noi, pe cand pe Gmail nu se pot face conturi decat cu invitatie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Scrieti aici parerile despre lupta dintre Yahoo si Gmail!!!!

:D

Link to comment
Share on other sites

250, tre sa verific :rolleyes:

edit: intradevar, misto, oricum nu as fi fol gmail datorita modului acesta de pastra toate emailurile, si oricum numi trebuie asa de mult spatiu, deacum cred ca se pot trimite mailuri de 25mb cu yahoo :o

Link to comment
Share on other sites

Eu am si Yahoo si Google Mail si le folosesc pe ambele. Un GB de spatiu mi se pare prea mult. Si 100 MB e destul, ca doar cand se umple mai sterg din ele, nu e nevoie sa pastrez tot ce am primit vreodata pe mail. Ca avantaje si dezavantaje:

Yahoo este mai bine organizat, optiuni mai multe, interfata mult mai buna. De ex la Gmail ma enerveaza ca nu-ti arata un progres al transferului in momentul cand faci un upload ca sa trimiti ceva prin mail. Habar n-ai daca mai merge transferul, cat a luat, cu ce viteza... Plus ca am avut surpriza sa nu accepte atasamente in format .zip (dar in .rar merge :blink: ) De curand fie au scos asta fie s-a stricat defectul, pt ca am putut primi si trimite arhive zip.

Ce imi place la Gmail e ca are optiune de organizare a unui sir de mailuri ca pe o conversatie, adica iti grupeaza toate mailurile in care ai vorbit cu cineva despre ceva intr-o categorie. Asta e bine cand esti abonat la diverse grupuri (ca cele de Yahoo :P ) sau mailuri din alea de oferte si noutati. Si optiunea de cautare in mailuri este utila, gasesti rapid ce iti trebuie.

Ca veni vorba de Google, va recomand cu tarie Google Toolbar pt IE. Are o casuta pt cautare pe Google din orice fereastra de IE, cautare in site-ul respectiv, sublinierea anumitor cuvinte cheie, cautare de cuvinte in pagina, si cel mai important un Pop-Up Blocker foarte eficient. Nu mai este nevoie sa folositi un alt program pt asta, Toolbarul isi face treaba foarte bine. Nu are spyware sau reclame sau altceva si este complet gratuit. Mai nou a scos Google si un Desktop Search parca ii zice, facut sa inlocuiasca clasicul Find Files din Windows, dar modul in care lucreaza mi s-a parut prea ciudat.

Link to comment
Share on other sites

Browserul mozila are aceleasi functii ca si IE + google toolbar!!!

:)), ba inca chiar mai multe...!!!

Ganditiva numai ca yahoo ofera mail pentru cred ca mai mult de 300.000 de mii de utilizatori(nu stiu exact, sa ma corecteze cineva daca gresesc) pe cand Gmail ofera 1 GB dar nu cred ca poate la mai mult de 100.000 de mii!!!!

Link to comment
Share on other sites

Gmail are inca putini utilizatori pt ca este in stadiul de beta. Adica nu poti sa-ti faci cont decat cu invitatie. Ca veni vorba de beta, am cautat o optiune de "report bugs" sau sugestii, ca de aia e beta, dar nu am gasit nicaieri...

Insa, Google are stocate pe serverele lor cam toate paginile de web de pe net. Chiar crezi ca n-ar putea sa ofere si spatiu de stocare mail la un numar imens de useri? Mai ales ca acel 1 GB nu iti este rezervat... ei iti aloca spatiu pe serverele lor dinamic, pe masura e tot primesti mailuri, in limita a maxim 1 GB. Nu cred ca vor fi prea multi care sa atinga maximul casutei, cifra asta mi se pare mai mult pusa pt reclama. Chiar si cei 100 de MB pe care ii oferea Yahoo sunt suficienti, mai ales ca spre deosebire de Gmail, nici nu-ti baga reclame in pagini (chiar si reclame pe subiectul mailului, dar tot reclame sunt).

Link to comment
Share on other sites

Fratilor, eu am conturi de mail de vreo 8 ani si la yahoo, si la hotmail (le-am facut in aceasi zi). In aceasta perioada Yahoo a crescut de la 6MB la 100MB mai nou la 250MB, pe cand hotmail a "crescut" de la 6MB la 2MB :D

Yahoo are filtre antispam foarte bune, pe cand hotmail le are naspa.

Inca nu am cont pe gmail si nu-s sigur daca-mi voi face unul cand va fi disponobil.

Ceea ce vreau sa va spun e ca mie imi sunt arhisuficienti cei 250 MB de la yahoo. Cu spam cu tot nu depasesc mai mult de 3% din capacitate :P.

Asa ca Bill Gates goes to hell :)

Link to comment
Share on other sites

Yahoo! rulezzz

parerea mea este k yahoo este peste google din multe puncte de vedere ... care le-am regasit si-n msg- voastre ...

eu sunt la 22% pe yahoo ... are interfata mult mai shmechera... e tare faza cu desctop find de la google ... :rolleyes: de unde il iau si io :D

Link to comment
Share on other sites

Vghe, citeste mai bine la yahoo acolo:

Messages in your Bulk folder do not count toward your mailbox storage quota.

Adica spamurile nu-ti mananca din spatiul tau alocat numai si numai pentru e-mailuri si notite, sau poze pentru ca yahoo are serviciul Yahoo! Photos.

Link to comment
Share on other sites

Minimekool, toolbarul de la yahoo are dezavantajul ca sta sa-ti incarce mereu niste butoane de la site-ul yahoo, si pop-up blockerul nu functioneaza asa bine. Asta de la Google este foarte customizabil si facut exact din ce iti trebuie. Daca iti setezi IE pe butoane mici, fara text (ca doar stii ce inseamna sageata verde stanga), iti incap chiar mai multe intr-un singur rand de toolbar, si castigi spatiu in pagina.

Virus, pt Desktop Search cauta pe google.com "google desktop" sau "google desktop search" ca nu mai tin minte site-ul lor.

Link to comment
Share on other sites

Vghe, citeste mai bine la yahoo acolo:

Messages in your Bulk folder do not count toward your mailbox storage quota.

Adica spamurile nu-ti mananca din spatiul tau alocat numai si numai pentru e-mailuri si notite, sau poze pentru ca yahoo are serviciul Yahoo! Photos.

Nici macar n-am observat :P

Mersi pentru remarca :P

Link to comment
Share on other sites

Guest D3adAngel

eu le folosesc pe ambele si yahoo si gmail dar mai am si un cont pe spymac

si is multzumit de toate... ;)

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca Yahoo va avea probleme in timp.

Oricum e placut sa observi cum noul messenger de la Yahoo a spulberat MSN-ul iar asta ma incanta enorm :).

Mai intai a fost hotmail, dupa aia yahoo a fost rege bineinteles ca urmatorul va fi gmail. Daca va uitati aia de la google au o suma imensa de bani la dispozitie numai ca sa faca din gmail no 1.

Asa cum spun si ei in acet moment gmail se afla in teste (chiar si cu invitatii) si cred ca prioritatea lor este sa puna functionalitatile la punct, au ei timp sa-l coloreze dupa aia :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar asa, eu pe Cablelink trag si uploadez mereu cu 30 KBs pe extern, inclusiv Yahoo, Microsoft, nVidia, download.com, guru3D si cam tot ce am incercat. Chiar prefer sa fac trafic si sa trimit ceva mare prin mailul de la yahoo decat sa folosesc Outlook si mailul de la rds, care merge prost (cand merge).

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...