Jump to content
Alfredo

Autopsia lui Otzi, omul zapezilor ce a trait acum 5.300 de ani

Recommended Posts

Guest Advanced12

Stie ce e delfinul?

Poate ca a mai vazut pe la desene animate cate unul, dar adevarata intrebare este: "oare stie ce-i ala un mamifer?"

A new enemy ^

Un animal.Primesc 10 ?

  • Upvote 1
  • Downvote 14
Link to comment
Guest Advanced12

Stie ce e delfinul?

Poate ca a mai vazut pe la desene animate cate unul, dar adevarata intrebare este: "oare stie ce-i ala un mamifer?"

A new enemy ^

Un animal.Primesc 10 ?

FB sau nu ... nici pe ala

Ar trebui sa deschideti un topic de genul „Cat de mult il urati pe taranul de Advanced12”

Q:Dar ce nota ?

Stiti ca s-a cam deviat de la subiect ?

  • Upvote 1
  • Downvote 4
Link to comment

Stie ce e delfinul?

Poate ca a mai vazut pe la desene animate cate unul, dar adevarata intrebare este: "oare stie ce-i ala un mamifer?"

A new enemy ^

Un animal.Primesc 10 ?

FB sau nu ... nici pe ala

Ar trebui sa deschideti un topic de genul „Cat de mult il urati pe taranul de Advanced12”

Q:Dar ce nota ?

Stiti ca s-a cam deviat de la subiect ?

mamiferele sunt animale, dar pasarile nu? :)))

edit: nasc puii vii si-i hranesc cu lapte apropo

Link to comment
Guest Advanced12

Pasarea (animalul) :P?s?rile (Clasa Aves) sunt vertebrate ovipare înalt dezvoltate care au capacitatea de a zbura, de?i sunt reprezentan?i ce tr?iesc doar în mediul terestru. Sunt mai mult de 9000 de specii. P?s?rile au fost împ?r?ite dup? Feider ?i colab. în 1976, în dou? subclase ?i anume Saurure (Archaeornithes) ?i Ornithurae (Neornithes).

As spune ca „Otzi” este un bastinasi pierdut in M-tii Alpi

Link to comment
Guest Advanced12

Stie ce e delfinul?

Poate ca a mai vazut pe la desene animate cate unul, dar adevarata intrebare este: "oare stie ce-i ala un mamifer?"

A new enemy ^

Un animal.Primesc 10 ?

Un animal ahhaha :)) termin-o frate ca te faci de cacao

Da ce îi ma,daca nici animale nu sunt ?

Link to comment

Si cum sta treaba cu Lucy care cica are vreo 42 de mil de ani, sau ceva de genu, nu mai tin minte exact. E clar ca pamantul e mult mult mult mai vechi decat isi imagineaza unii. Amu ca unii ati scos ca in Biblie are 5000, iar stiinta atesta miliarde, iar da in subiectul religie vs stiinta. Totusi daca de 5000 de ani ar exista doar oamenii, dinazaurii care au trait amuz milioane de ani trebuia sa coexiste cu oamenii, adica Dzeu trebuia sa ii creeze pe Adam si Eva si niste soi de dinozauri care sa ii alerge sa se mentina in forma. Cam absurd ce povestesc unii aici, is cateva persoane de la care chiar nu ma asteptam :))

Si erele glaciare cand au avut loc totusi? Amuz 3000 de ani?

Link to comment
Guest Vortexy

Pai, vreau sa va spun ca Biblia a fost insuflata de Dumnezeu, care a ales prin oameni sfinti (a nu se intelege prin sfant, un om fara pacat, sfant ca atare este echivalentul cuvantului deosebit, separat), care tineau o stransa legatura cu Domnul, deci nu putem spune ca Biblia a fost scrisa la panarama. Stiinta nu este ceva rau, dar stiinta nu imi poate dovedi ca pamantul are milioane de ani.

Pareri? -_-

Link to comment

Pai, vreau sa va spun ca Biblia a fost insuflata de Dumnezeu, care a ales prin oameni sfinti (a nu se intelege prin sfant, un om fara pacat, sfant ca atare este echivalentul cuvantului deosebit, separat), care tineau o stransa legatura cu Domnul, deci nu putem spune ca Biblia a fost scrisa la panarama. Stiinta nu este ceva rau, dar stiinta nu imi poate dovedi ca pamantul are milioane de ani.

Pareri? -_-

Ce vorbesti ? :blink: Toate experimentele care vor sa ateste vechimea pamantului, nu ti se par destul de realiste ? Mie mi s-a luat cu religia demult, alta "dovada" in afara de Biblie nu stiu sa existe, dar totusi e tinuta sus si tare.

Link to comment

Pai, vreau sa va spun ca Biblia a fost insuflata de Dumnezeu, care a ales prin oameni sfinti (a nu se intelege prin sfant, un om fara pacat, sfant ca atare este echivalentul cuvantului deosebit, separat), care tineau o stransa legatura cu Domnul, deci nu putem spune ca Biblia a fost scrisa la panarama. Stiinta nu este ceva rau, dar stiinta nu imi poate dovedi ca pamantul are milioane de ani.

Pareri? -_-

Adevarat, mie mi se pare suficient de convingator faptul ca in biblie scrie clar ca Pamantul are cateva mii de ani vechime.

Link to comment

Pai, vreau sa va spun ca Biblia a fost insuflata de Dumnezeu, care a ales prin oameni sfinti (a nu se intelege prin sfant, un om fara pacat, sfant ca atare este echivalentul cuvantului deosebit, separat), care tineau o stransa legatura cu Domnul, deci nu putem spune ca Biblia a fost scrisa la panarama. Stiinta nu este ceva rau, dar stiinta nu imi poate dovedi ca pamantul are milioane de ani.

Pareri? -_-

Suna mai plauzibil decat teoria ca Pamantul ar fi creat de o entitate nevazuta dintr-un capriciu . Zic entitate si nu Dumnezeu pentru ca sunt sute de religii fiecare cu zeii lor . Si pana la urma cine are dreptate? Presupunand la absurd ca teoria creationista este adevarata care din zei este cel adevarat?

  • Upvote 1
Link to comment

„Otzi”,ce nume de maghiar :))

Cei cu trucajul asta esuat de descoperire ?

„Otzi”,ce nume de maghiar :))

Cei cu trucajul asta esuat de descoperire ?

e fake nu?

* E „Spam” - Da

ON: Da,este o stire „fake”,de ce :

-de unde stiu ei ca a trait acum 5.300 de ani

-de unde stiu ei ca a trait acum 5.300 de ani

N-as fi crezut, dar chiar atat de prost esti :|

De ce imi bat eu timpul pentru tine ? :dontknow:

Deja dai aici in FREE-CHAT

Din cate stiu „Omul zapezilor” il avea Yeti

Urat e Otzi ala :D

Nu scrie si cand vor publica oamenii de stiinta lui peste prajit, concluziile?:)

ps: ca vad ca va certati pe tema wikipedia/biblie... daca va uitati atent cum au fost scrise o sa vedeti ca nu difera cu nimic una de alta (ambele scrise de cine a avut chef si cine s-a simtit inspirat... divin sau de pe internet in cazul wikipediei)

Cei care incercati sa ne "impuneti" prin +/- la threaduri credinta in divinitate, incetati.

Nu suntem obligati sa va impartasim parerea. Atat timp cat prin stiinta se poate dovedi cam tot, ce rost are sa ne amagim ca exista vreo divinitate?:)

Poate stiinta ta sa iti explice cum semeni cu ceilalti oameni sau cum te-ai nascut tu si nu alta persoana ?

http://imageshack.us/photo/my-images/836/canttellifseriousorjust.png/

Link to comment

Eu cred in Dumenezeu,cred si o parte din teoriile stiintei,dar pun pariu ca legenda asta cu Otzi e o mare tampenie scoasa de tot felul de savanti in scopuri economice. Evident sa iasa $-$ si pentru imagine,asta e parerea mea. Cine crede treaba lui,cine nu la fel. Cu toate ca tot timpul am fost si sunt persoana care crede in OZN-uri/fantome si tot ce iese din aria omeneasca,dar pe asta pur si simplu nu o pot eu crede numai prin simplu fapt cand ma uit la trupul asta bine 'lucrat'.

Mai spun de zona si mediul in care presupun ei ca a fost gasit trupul acesta ? Imi pare extrem de ciudat,exact din prisma faptului ca toata lumea stie ca .un corp neinsufletit la temperaturile reci nu se descompune,sau cel putin nu asa repede. Din nou si aceasta coincidenta imi ridica semne de intrebare.

Am tot cautat pe net dar culmea ca eu nu gasesc unde m-ai exact a fost gasit acest trup,vad ca precizeaza doar o abureala cum ca ar fi gasit intr-un ghetar la 3.210 m altitudine,pai hai sa fim seriosi oameni buni,daca e cum sustin ei ca are peste 5000 de ani,sa fi stat 5000 de ani asa bine conservat si netocit acest trup,in toata perioada asta chiar asa nemiscat a stat mediul de acolo ? Unde sunt avalanse tot timpu si in acelsi timp si pamantul vibreaza/trepideaza odata cu avalansele. Prea intact mi se pare acel corp,inafara faptului ca are mana stanga intinsa pe sub barbie spre dreapta ,de unde parca vad peste 5 ani cum descopera ca a fost ingropat asa printr-un ritual unde "mana stanga trebuie indreptata spre soare pe sub barbie etc etc etc." Pai trupu ala de 5000 de ani dupa cum spun ei,doar 'sufli' catre el si se "dezmembreaza". Stiu eu ca si mortu care il ti 3 zile pana il duci la groapa,dupa ce e rece nu-i mai poti misca mainile,picioarele etc,dar si cand incerci risti sa vezi filme horror.

PS: Mai plauzibile mi se par teroriile cu mumiile din Egipt de o suta de ori.

Link to comment

Lasa domnule Dark__ ca din ce am citit aici,cu mai putine afirmatii ai venit tu aici decat toti,te-ai bagat si tu in seama ca musca in lapte punand tot felul de intrebari care deviaza total de la subiect,macar eu mi-am exprimat parerea si ce cred,dar tu ce ai facut ? Ai venit cu tot felul de intrebari pentru toata lumea dar nici tu nu le sti raspunsul,de explicat nici nu mai vorbesc,cred ca esti liber sa iti exprimi opinia si sa nu tot balavragesti topicu asta pentru posturi in plus.

Link to comment

Mai spun de zona si mediul in care presupun ei ca a fost gasit trupul acesta ? Imi pare extrem de ciudat,exact din prisma faptului ca toata lumea stie ca .un corp neinsufletit la temperaturile reci nu se descompune,sau cel putin nu asa repede. Din nou si aceasta coincidenta imi ridica semne de intrebare.

?i se pare ciudat deoarece pare plauzibil ca un corp s? fie conservat la temperaturi sc?zute ? coffeespitsk2.gif

Mai plauzibile mi se par teroriile cu mumiile din Egipt de o suta de ori.

"Mai plauzibile" ? Chiar tu ai spus c? orice prost ?tie c? corpurile se degradeaz? mai încet la temperaturi sc?zute.

P.S. Ave?i proasta impresie c? descoperirile astea se falsific? pentru c? au unii erec?ie ?i se gândesc ei s? falsifice un cadavru. Pac, faci o mumie fals? ?i te duci s? prezin?i descoperirea comunit??ii ?tiin?ifice ?i dup? stai c? fraierul s? îi analizezi genomul (de ce, nu ?tiu, din moment ce e fake & gay). Nu cred c? realiza?i la câte teste sunt supuse aceste cadavre conservate. Este practic imposibil s? falsifici a?a ceva.

P.S.2. Ghe?arul în care a fost descoperit :

OetzitheIceman-glacier-199109a.jpg

P.S.3. Pu?in m? interseaz? câte afirma?ii abera?ii ai scris tu.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...