Jump to content
Shadow * ClimaCool

S-a depasit viteza luminii !

Recommended Posts

Intra-devar, poate nu va vine sa credeti, insa este adevarat. Dupa atatia ani in care dupa teoria relativitatii ai lui Einstein toti stiam ca viteza luminii nu se poate depasi, acuma cercetarorii nostri l-au contrazis si au demonstrat contrariul:

Descoperire cu implicatii uluitoare, care rastoarna teoria lui Einstein: sunt particule - neutrinii, care depasesc viteza luminii. Diferenta este extrem de mica, insa "din punct de vedere conceptual este incredibil de importanta". Va fi posibil oare sa calatorim in timp?

Particulele care depasesc viteza luminii sunt neutrinii, particule subatomice elementare cu o masa foarte mica, create prin reactii nucleare.

Masuratorile facute timp de trei ani au aratat ca neutrinii emisi la laboratorul CERN de la Geneva au fost captati la laboratorul subteran italian de la Gran Sasso, aflat la 730 de km distanta, au depasit valoarea cunoscuta a vitezei luminii. Lumina a parcurs distanta in 2,4 miimi de secunda, insa neutrinii au facut-o cu 60 de miliardimi de secunda mai repede!

Neutrinii depasesc bariera vitezei luminii. Cercetator: Nici vreau sa ma gandesc inca la implicatii

"Avem mare incredere in rezultatele noastre. Am verificat din nou si din nou, astfel incat rezultatele masuratorilor sa nu fi fost distorsionate de ceva, dar nu am gasit nimic. Din punct de vedere conceptual, aceasta diferenta este incredibil de importanta. Nu vreau sa ma gandesc inca la implicatii", a anuntat purtatorul de cuvant al echipei ce a participat la teste, Antonio Ereditato.

Se modifica Fizica, asa cum o cunoastem acum. Viteza luminii a fost depasita cu 6 km/s

Viteza neutrinilor, masurata de cercetatori, depaseste cu 6 km/s viteza luminii. "Altfel spus, intr-o «curs? de fond» de 730 de kilometri, particulele neutrino trec linia de sosire cu un avans de 20 de metri în fata luminii", se afirma intr-un comunicat emis de Centre National de la Recherche Scientifique.

Literatura stiintifico-fantastica afirma ca, daca bariera vitezei luminii poate fi sparta, calatoria in timp ar putea deveni, teoretic, posibila. Viteza luminii in vid, conform teoriei relativitatii restranse al lui Einstein, reprezinta valoarea limita a vitezei pe care o poate atinge un corp, indiferent de mediul in care se propaga. Valoarea sa este de 299.792,458 km/s.

Sursa: http://www.agenda.ro/news/news/46946/s-a-depasit-viteza-luminii-va-fi-posibil-sa-calatorim-in-timp.html

  • Upvote 1
Link to comment

Totusi ... sunt curios cum ating ei viteza aia ^^

Au dat drumu la o barca prin venetia :blink:

folosind acceleratorul de particule de la geneva ofc :|

btw, am inteles ca experimentul s-a repetat de vreo 15000 de ori, pentru verificare. just to be sure :D

Sunt sigur ca undeva in urmatorii 50 de ani fizicienii vor realiza ceva MARE folosind acest rezultat, sper sa nu mor inainte sa vad cu ochii mei :)

Link to comment

Cica ar fi posibila calatoria in timp in aceasta situatie. Totusi singura particula ce poate depasi viteza luminii e neutronul. Nu poti forma ceva doar din neutroni ... sau nu inteleg eu poate ideea asta de calatorie in timp.

Voi ce intelegeti prin a calatori in timp? Doar nu crezi ca te intorci in 1914 sa eviti primul razboi mondial... :))

A calatori in timp = a merge in spatiu si sa vezi ce s-a intamplat deja in Universul cunoscut (adica cum ar veni calatoresti in viitor, dar defapt in prezent), deoarece ceea ce cunoastem noi acum s-a intamplat deja acum cateva sute, poate chiar mii de ani (ex: o stea care o vedem noi ca se "stinge" azi prin telescopul Hobble, defapt s-a stins acum cine stie cate sute/mii de ani, depinzand de distanta).

P.S. Don't get your hopes up!

Link to comment

C?l?toria în timp (viitor) este posibil?. Un tren care ar atinge o vitez? foarte mare (aproape de viteza luminii) ar fi un fel de ma?in? a timpului. Pentru indivizii din tren, timpul s-ar scurge mult mai încet în compara?ie cu restul planetei.

Cât despre c?l?toria în "trecut", nu cred c? este posibil?. Nu am auzit de indivizi care s-au întors în "trecut". (dac? în?elege?i ce vreau s? spun)

Link to comment

C?l?toria în timp (viitor) este posibil?.
Sau nu.

Te afli la punctul A la T1 si te deplasezi spre B unde ajungi la T2. Daca adaugi la T1 cele ceteva unitati minuscule de secunda automat T2 va fii mai mare. In concluzie nu ai calatorit in timp , si nici nu ai incetinit timpul.

Matematic vorbind.

Link to comment

C?l?toria în timp (viitor) este posibil?. Un tren care ar atinge o vitez? foarte mare (aproape de viteza luminii) ar fi un fel de ma?in? a timpului. Pentru indivizii din tren, timpul s-ar scurge mult mai încet în compara?ie cu restul planetei.

Cât despre c?l?toria în "trecut", nu cred c? este posibil?. Nu am auzit de indivizi care s-au întors în "trecut". (dac? în?elege?i ce vreau s? spun)

=)) poti merge cu orce viteza nu exzista viitor.

orce viteza care ar depasi lumina este = 0

exemplu ,viteza gandului este mai mare ca orcare ,dar la ce foloseste ?

  • Downvote 3
Link to comment

Unii nu inteleg ce e aia calatorie in timp ... chiar nu ai nevoie de viteza luminii .. doar te aflii intrun vehicul(nava,masina,tren,etc) care merge cu o viteza foarte rapida .. timpul trece mai incet inauntru, deoarece timpul se dilata fiindca este relativ ..

Link to comment

Cica ar fi posibila calatoria in timp in aceasta situatie. Totusi singura particula ce poate depasi viteza luminii e neutronul. Nu poti forma ceva doar din neutroni ... sau nu inteleg eu poate ideea asta de calatorie in timp.

E vorba de a se folosi de aceasta proprietate a neutrinilor pt a construi o chestie care sa se deplaseze cu o viteza foarte mare. Astfel, folosindu-se de dilatarea timpului s-ar putea "calatori in viitor". Nu stiu ce proprietati au neutrinii si ce se poate face cu ei, deci habar n-am cum s-ar putea folosi practic, dar teoretic, mi se pare un rezultat important.

Un exemplu de dilatare a timpului, pt cei care incearca sa inteleaga la nivelul fizicii mecanice si nu relative si nu sunt familiarizati cu teoria relativitatii: http://www.walter-fendt.de/ph14ro/timedilation_ro.htm

Alt exemplu pt a usura intelegerea ar fi experimentul gemenilor lui Einstein, care suna cam asa: avem 2 gemeni, unul e astronaut si il trimitem intr-o nava spatiala care circula cu o viteza de circa 300.000 km/s, celalalt ramane pe pamant. Pt cel din racheta, timpul parca sta in loc, pe cand pt celalalt curge la fel ca la orice om. Partea frumoasa e ca ambii gemeni ar simti timpul trecand exact la fel, insa cand se intoarce astronautul pe pamant, el va arata la fel, pe cand celalalt va fi imbatranit demult. Ma rog, astfel de rezultate drastice ar avea loc doar la viteze apropiate de cea a luminii. S-a facut totusi un experiment folosind 2 ceasuri atomice (de foarte mare precizie) sincronizate: unul a fost urcat intr-un avion si plimbat in jurul lumii, celalalt a ramas pe pamant. Folosind teoria lui Einstein si formulele matematice date de acesta, fizicienii au calculat cam care ar fi discrepanta dintre cele 2 ceasuri, iar la aterizarea avionului si verificarea ceasurilor, s-a constatat ca rezultatele teoretice coincid cu cele practice, confirmand astfel teoria lui Einstein.

C?l?toria în timp (viitor) este posibil?. Un tren care ar atinge o vitez? foarte mare (aproape de viteza luminii) ar fi un fel de ma?in? a timpului. Pentru indivizii din tren, timpul s-ar scurge mult mai încet în compara?ie cu restul planetei.

Cât despre c?l?toria în "trecut", nu cred c? este posibil?. Nu am auzit de indivizi care s-au întors în "trecut". (dac? în?elege?i ce vreau s? spun)

=)) poti merge cu orce viteza nu exzista viitor.

orce viteza care ar depasi lumina este = 0

exemplu ,viteza gandului este mai mare ca orcare ,dar la ce foloseste ?

Asa e, nu exista viitor, dar daca un obiect s-ar deplasa cu viteza luminii, timpul ar sta in loc pt el. Daca ar putea circula suficient timp cu acea viteza, pt noi restu care traim cum am trait si pana acum timpul va trece normal, deci pt noi vor fi trecut multi ani, dar pt obiectul acela vor fi trecut doar cateva luni sa zicem.

Si cum adica orice viteza care ar depasi lumina este = 0? :)) Suna a teorie religioasa asta, religia e pt suflet, n-ar trebui sa intervina in probleme reale.

Viteza gandului nu exista, gandul e un concept, se poate vorbi eventual de viteza cu care circula impulsurile electrice la nivel neuronal.

C?l?toria în timp (viitor) este posibil?.
Sau nu.

Te afli la punctul A la T1 si te deplasezi spre B unde ajungi la T2. Daca adaugi la T1 cele ceteva unitati minuscule de secunda automat T2 va fii mai mare. In concluzie nu ai calatorit in timp , si nici nu ai incetinit timpul.

Matematic vorbind.

Nu prea are sens ce-ai zis tu acolo, nici macar in mecanica clasica. Problema trebuie abordata in mecanica relativista oricum.

  • Upvote 3
Link to comment

Nu cred c? ne trebuie in via?a asta viteza luminii

Mai bine ar gasi un remediu împotriva foametei,bolilor,r?zboaielor.....

De ce ? ?i se pare c? suntem prea pu?ini ?i avem prea multe resurse ?

?i care este leg?tura dintre neutrini ?i cercetarea medical? ?

Pai este, ca exista un singur grup de oameni de stiinta in toata lumea care fac lucrurile pe rand, azi depasesc viteza luminii, maine mai cauta un prototip de masina ecologica si poimaine pun la punct un vaccin pentru o boala incurabila...

  • Upvote 1
Link to comment

Nu cred c? ne trebuie in via?a asta viteza luminii

Mai bine ar gasi un remediu împotriva foametei,bolilor,r?zboaielor.....

Vorbesti de aceiasi cercetatori care au facut descoperirea asta ?

In caz ca nu stii s-a descoperit o metoda de a depista unele forme de cancer , nu e foarte eficienta dar are o probabilitate de succes de 40% parca.

Link to comment

Pot sa jur ca am vazut azi un episod dintr-un serial documentar (Through The Wormhole) despre LHC (jucaria aia din Geneva) si au zis ca acele particule NU depasesc viteza luminii, dar sunt foarte aproape. Sper sa nu ma insel. (Si nu, nu am citit toate posturile voastre pentru ca eram nerabdator sa scriu asta). Se pare ca ar fi reusit, dar ... SE PARE. Nu e nimic confirmat.

"“If this measurement (viteza luminii depasita) is confirmed, it might change our view of physics, but we need to be sure that there are no other, more mundane, explanations. That will require independent measurements.”"

"If the findings are proven to be accurate, they would overturn one of the pillars of the Standard Model of physics, which explains the way the universe and everything within it works.

Einstein’s theory of special relativity, proposed in 1905, states that nothing in the universe can travel faster than the speed of light in a vacuum. But researchers at the CERN lab near Geneva claim they have recorded neutrinos, a type of tiny particle, travelling faster than the barrier of 186,282 miles (299,792 kilometers) per second.

The results have so astounded researchers that American and Japanese scientists have been asked to verify the results before they are confirmed as a discovery."

"If this finding can be verified, it would mean Einstein's famous declaration that nothing can travel faster than the speed of light in a vacuum is wrong. The laws of physics as we know them state that information cannot be communicated faster than the speed of light. What's going on?"

Quote 1 - Site

Quote 2 - Site

Quote 3 - Site

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...