Jump to content
Bogdan

Steve Jobs si-a dat demisia de la Apple

Recommended Posts

Steve Jobs si-a dat demisia din functia de director general al Apple, companie pe care a co-fondat-o. In varsta de 55 de ani, Jobs este in concediu medical din 17 ianuarie.

ipv97l.jpg

Analistii fac apeluri la calm si isi mentin sustinerea pentru Apple, chiar daca piata, care il identifica pe Steve Jobs cu imaginea companiei, a pus un pret de 5% pe demisia lui Steve. Acesta este procentul cu care actiunile au scazut dupa anunt. In primele ore a fost si mai rau, actiunile scazand cu 6%. Apple are 45.000 de angajati, majoritatea fiind din elita inginerilor, designerilor si programatorilor.

Potrivit unui comunicat remis de Apple, Tim Cook i-a luat locul lui Jobs. In scrisoarea lui de demisie Jobs spune: "Intotdeauna am spus ca daca va veni o zi in care nu voi mai putea sa imi indeplinesc indatoririle pe care le am fata de Apple, voi fi prima persoana de la care veti afla. Din pacate acea zi a venit. Asa ca imi dau demisia din functia de CEO al companiei Apple. Daca board-ul decizional gaseste ca este potrivit as dori sa ocup functiile de presendinte al board-ului, director si angajat Apple. In ceea ce priveste inlocuitorul meu il recomand cu cordialitate pe Tim Cook. Este potrivit pentru a indeplini cerintele functiei de CEO."

"Consider ca momentele de glorie ale Apple sunt in viitor si de abia astept sa vad si sa contribui la succesul sau dintr-o noua postura. Mi-am facut prieteni pe viata la Apple si va multumesc din suflet pentru anii in care am lucrat impreuna, Cu drag, Steve".

Jeffrey Fidacaro de la grupul financiar Susquehanna a declarat: "Este o miscare prudenta ca Tim Cook sa fie numit succesorul lui Jobs".

Vestea ca Jobs si-a dat demisia din functia de CEO al Apple nu a ramas fara ecou pe Wall Street: actiunile companiei s-au depreciat cu 5,1%, iar indicele Nasdaq 100 Futures a pierdut 0,8% la bursa din Tokyo. Scaderea indexului Standard & Poor's 500 Futures a oscilat intre 0,1 si 0,6%, scriu analistii Bloomberg.

"Dupa plecarea lui Jobs este de datoria celorlalti oameni din fruntea Apple sa tina compania in varf, cu produse care sa dea tonul in moda din acest domeniu", scrie Wall Street Journal.

Sursa: Stirile ProTV.ro

Link to comment

Pacat ca si-a dat demisia, era un geniu care aducea ceva nou pe piata IT-ului.

in afara de spam mai e ceva in spatele acestui post? ..

Apple pana in momentul actual este una dintre cele mai bune firme.Au produse de calitate si cifra vanzarilor este una impresionanta.

Ce rost are sa-ti iei apple? Pretul este incredibil de mare, mac-ul are probleme cu compatibilitatea si nici nu e la fel de dezvoltat ca windowsul din multe puncte de vedere. Cand vine vorba de calitate, poti la fel de bine sa iti iei si sony vaio..

Link to comment

Apple e una din cele mai infecte firme de pe piata si jobs e in spatele mizeriei astea.

Daca am fi intr-un film Apple ar fi bad guys care vor sa produca un monopol pe piata cu manarii de 2 lei si produse de cacat si google ar fi good guys.

Chiar seamana Apple cu aia din TRON care scoteau un produs "nou" si cereau milioane de dolari pentru "un numar in plus" la sfarsit. E o firma care se ghideaza dupa 2 lucruri: prostie si profit. Calitatea este inexistenta si irelevanta. Cu cat sunt mai multi prosti si profitul mai mare cu atat te apropii de monopol. Sper din toata inima sa pice si Apple si Nintendo si Facebook, cele mai mari mizerii de pe piata. Bine ca pleaca asta si bine ca-i bolnav.

Link to comment

Apple e una din cele mai infecte firme de pe piata si jobs e in spatele mizeriei astea.

Daca am fi intr-un film Apple ar fi bad guys care vor sa produca un monopol pe piata cu manarii de 2 lei si produse de cacat si google ar fi good guys.

Chiar seamana Apple cu aia din TRON care scoteau un produs "nou" si cereau milioane de dolari pentru "un numar in plus" la sfarsit. E o firma care se ghideaza dupa 2 lucruri: prostie si profit. Calitatea este inexistenta si irelevanta. Cu cat sunt mai multi prosti si profitul mai mare cu atat te apropii de monopol. Sper din toata inima sa pice si Apple si Nintendo si Facebook, cele mai mari mizerii de pe piata. Bine ca pleaca asta si bine ca-i bolnav.

Apple nici nu mai trebuie sa aiba ca scop atingerea profitului, asta merge mana in mana cu prostia. Dupa ce au dat lovitura cu un singur produs, lumea a luat-o razna si iPhone 5 poate sa fie si o caramida, ca lumea tot va cumpara.

Link to comment

Nu ma bag in discutia Mac vs PC, ca n-am chef acum sa comentez peste tot.

Chestia e ca Jobs nu si-a dat demisia de la Apple, ci a renuntat la postul de CEO, dar el are aceeasi putere ca pana acum, fiind in grupul directorilor. In schimb, nu va mai face prezentari publice, autorul lor va fi Tim Cook.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...