Jump to content
Andu

Cum va ar?ta Kingdom Tower, cea mai înalt? cl?dire din lume

Recommended Posts

5.jpg

Imagini uimitoare cu cea mai înalt? cl?dire din lume, Kingdom Tower, care va fi construit în ora?ul Jeddah din Arabia Saudit?, au fost date publicit??ii.

Turnul în valoare de 1,2 miliarde de dolari a fost ilustrat pân? în prezent numai prin schi?e, îns? imaginile de acum arat? în detaliu exteriorul cl?dirii, scrie dailymail.co.uk.

Arhitectul Gordon Gill a declarat c? aspectul exterior a fost inspirat de ramurile cu frunze ale plantelor din de?ert.

Turnul are trei laturi ?i multiple terase laterale, de unde pot fi admirate ora?ul Jeddah ?i Marea Ro?ie.

2.jpg

Turnul va avea o în?l?ime de peste 1.000 de metri, va include un hotel, apartamente ?i birouri, urmând s? ocupe o suprafa?? de 500.000 de metri p?tra?i, potrivit unui comunicat postat de Kingdom Holding pe bursa de la Riad.

În prezent, cea mai înalt? cl?dire din lume este Burj Khalifa, din Dubai, cu 828 de metri.

pic 1

pic 2

pic 3

Sursa

Link to comment

Fake...

Un loc numai bun sa fi traznit de un fulger sau sa intre un avion in tine

Frumos,Dar daca se trezeste un fulger sa ii loveasca oare ce se v-a intampla?

Nu stiu cum ganditi voi dar noi suntem in era tehnologiei , ma indoiesc ca la o cladire asa de fastuoasa un fulger ar fi o problema.

  • Upvote 2
Link to comment
Guest Advanced12

Fake...

Un loc numai bun sa fi traznit de un fulger sau sa intre un avion in tine

Frumos,Dar daca se trezeste un fulger sa ii loveasca oare ce se v-a intampla?

Nu stiu cum ganditi voi dar noi suntem in era tehnologiei , ma indoiesc ca la o cladire asa de fastuoasa un fulger ar fi o problema.

Ne mai trebuie un terorist ca Bin Laden ca pe 11-15 septembrie 2001 si gata turnuletul ala

  • Downvote 8
Link to comment

Fake...

Un loc numai bun sa fi traznit de un fulger sau sa intre un avion in tine

Deci va rog frumos sa-l rezolve cineva pe pustiu asta , e incredibil de ... . Nu-mi vine sa cred cum poate continua ca la fiecare stire sa spuna ca e fake , omule tu nu iesi din casa? Si daca tot stai ca maimutoiul in fata calculatorului macar fa ceva util nu mai sta pe aici si pierde vremea spunand ca e fake si aducand argumente proaste (nu doar argumentele).

Ti-am mai spus intr-un subiect asta dar vad ca nu ma iei in considerare , te rog eu , inchide calculatorul si pleaca ... cat poti tu de departe.

onT: Cum ramane cu khalifa? Parca aia era cea mai inalta cladire din lume...

EDIT: Pardon , scria la sfarsitul articolului dar m-am luat cu desteptu pe care l-a citat.

Edited by inov8boy
  • Upvote 7
Link to comment

Sunt cladiri si monumente pe suprafata globului mai scumpe ca valoare decat acel turn. Si nu e asta singurul motiv "anti avion". Cat despre fulgere ... nu stiu cum curentul electric ar putea sa sparga macar un geam.

Ma intrebi cati oameni , arhitecti , proiectanti si ingineri au lucrat la proiect, daca e gata.

Link to comment

Nu au de ales petrilistii din Arabia . Trebuie sa faca astfel de "monumente" sa atraga turisti in acea zona fiindca petrolul care e cam singura lor sursa de venit nu va curge la nesfarsit . Insa pacat ca nu-i duce mintea sa faca si altceva decat cladiri inalte. Sa fi avut miliardele lor de dolar as fi facut o librarie care ar fi facut din cea din Alexandria o jucarie, un centru universitar puternic cand banii si tehnologia de ultima generatie poate usor atrage minti luminate si crea oportunitati pentru arabi, dar e mai usor sa-ti cumperi 500 de Mercedesuri si sa-ti scrii numele pe nisip sa fie vazut din spatiu cumva sa nu-l confunde extraterestrii .

La ce radiatie solara au ei in desert si-ar fi putut cu niste investitii sa-si alimenteze toata tara doar cu panouri solare si sa nu depinde de petrol deloc.

Link to comment

La ce radiatie solara au ei in desert si-ar fi putut cu niste investitii sa-si alimenteze toata tara doar cu panouri solare si sa nu depinde de petrol deloc.

:)))

Bomba ideea , sa faci o investitie care te baga in faliment. Sa investeasca si in masina electrica ...nu ?? ;))

De ce nu? Sau voi visati direct sa descoperim motoarele warp si sa plecam in vizite interplanetare? E misto gandirea insa mai intai s-a inventat roata , apoi motorul si intr-un final automobilul .

O investitie care te baga in faliment? Seicii lor au aruncat milioane, sute de milioane de dolari pe rahaturi , numere personalizate, podele si wc de aur , sute de masini, mai nou si-a inscriptionat si numele in nisip si consideri energia solara investitie proasta? Eu sincer n-as vrea sa traiesc in rahaturile alea de orase la care tot visati voi. Mult prea industrializate .

http://greencitiesbuilders.webs.com/futuregreencities.htm Asa ceva da nu doar otel, smog si aglomeratie . Cimitirele alea de otel si sticla par mult prea dezolante pentru a fi luate chiar si in consideratie . Nu prea m-am dat niciodata in vant dupa fantasy-ul urban precum Star Wars .

Link to comment

Sunt sigur ca ideea cladiri e venita din filmul Star Wars.

ideea cui? a cladiri ? =))))) nu erai tu ala cu semnatura cu lb. romana bla, bla ?

pe langa faptul ca esti penibil, mai esti si agramat. nu o lua ca o jignire, e mai mult o constatare.

on: arata impresionant cladire, acum depinde cat au avut nevoie de ea sau au facut-o doar ca sa fie pe primul loc la capitolul zgarie-nori.

si aia cu " vine fulgeru' si se darama cladirea ", puteti sa stati linistiti, pana si tataia are paratrasnet pe dacie.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...