Jump to content
Andu

Cea mai scump? sticl? de vin alb din lume, vândut? la Londra. Cât valoreaz? b?utura din 1811?

Recommended Posts

O sticl? de vin cu o vechime de 200 de ani a fost vândut? la Londra la pre?ul de 75.000 de lire sterline (85.000 de euro), devenind astfel cea mai scump? sticl? de vin alb din lume, au anun?at, mar?i, reprezentan?ii casei de licita?ii The Antique Wine Company.

chateau-d-yquem.jpg

Sticla de vin Château d'Yquem, datând din 1811, a fost cump?rat? de un colec?ionar francez, Christian Vanneque, pentru noul lui restaurant din Bali. Licita?ia a avut loc la hotelul Ritz din Londra ?i a fost organizat? de casa The Antique Wine Company, specializat? în vânzarea vinurilor rare.

Stephen Williams, directorul acestei case, consider? c? succesul acestei tranzac?ii se datoreaz?, par?ial, condi?iilor meteorologice excep?ionale din anul în care a fost f?cut acest vin alb.

Spre deosebire de cele mai multe vinuri albe, care se deterioreaz? în timp, Château d'Yquem, cultivat în apropiere de Sauternes în podgoriile din regiunea Bordeaux, câ?tig? în maturitate odat? cu trecerea timpului. Cantitatea important? de zah?r rezidual, combinat? cu aciditatea natural? a strugurilor, joac? rolul de conservant ?i împiedic? deteriorarea acestui tip de vin.

"Are calitatea de a se p?stra mai mult decât toate celelalte vinuri albe", a declarat Stephen Williams. De?i sticla nu a fost înc? deschis?, vinul pe care îl con?ine are probabil "o dulcea?? caramelizat?".

Precedentul record pentru un vin alb era de?inut de o sticl? de Château d'Yquem Sauternes din 1787, care provine din aceea?i podgorie ca vinul din 1811 ?i care a fost vândut? pentru circa 60.000 de dolari (circa 41.000 de euro).

Recordul pentru cea mai scump? sticl? de vin din lume apar?ine unei sticle de Cheval-Blanc din 1947, un vin ro?u, care a fost vândut? de casa Christie's pentru 304.375 de dolari (circa 209.000 de euro), la Geneva, în noiembrie 2010.

Sursa

  • Upvote 1
Link to comment

nu stiam k vinul alb nu imbatraneste normal... :-??

Stiam k niste arheologi au tras o betie de pomina cu niste vin gasit in ulcioare intr-un sit dp vremea romanilor si avea consistenta de marmelada...pus pe paine dupa o felie, cantau toti...fireste, fiecare alt cantec :dance: Alea, da ar fi si mai valoroase pe piata cunoscatorilor... :right:

Link to comment

De ce as cumpara o sticla de vin pe care nu as putea sa o beau? Oricum nu ma dau in vant dupa alcool insa chiar mi se pare ilogic . Exista piese de exponat mai interesante si mai ieftine decat o amarata de sticla de 200 de ani cu un vin care n-ai idee ce gust are, daca mai e bun .

Link to comment

De ce as cumpara o sticla de vin pe care nu as putea sa o beau? Oricum nu ma dau in vant dupa alcool insa chiar mi se pare ilogic . Exista piese de exponat mai interesante si mai ieftine decat o amarata de sticla de 200 de ani cu un vin care n-ai idee ce gust are, daca mai e bun .

Sunt multi pasionati de vin, care ar da orice suma pentru o sticla buna de vin. Nu a zis nimeni ca nu se poate bea.

Link to comment

De ce as cumpara o sticla de vin pe care nu as putea sa o beau? Oricum nu ma dau in vant dupa alcool insa chiar mi se pare ilogic . Exista piese de exponat mai interesante si mai ieftine decat o amarata de sticla de 200 de ani cu un vin care n-ai idee ce gust are, daca mai e bun .

Se spune ca vinurile vechi sunt cele mai bune , cum a zis si Andu , sunt unii colectionari de vinuri care ar plati o suma uriasa spentru asa ceva ;;)

# Cum ar fi sa te duci la restaurant sa bei un pahar din vin si sa-ti aduca o nota de plata de 3 mii de euro :))

Link to comment

Doamne. Sa dai 75.000 de lire sterline pe o simpla sticla de vin. Mai bine ma duc la tataia si ii spun sa-mi faca un vin de-al lui. Nu inteleg de ce e mai bun vinul vechi. Din cate stiu din mosi stramosi ca vinul vechi se face otet.

Oricum am spus-o si o zic din nou: Ai bani faci orice in lumea asta.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...