Jump to content
Guest hydro314

Guvernul vinde actiunile pe care Romania le mai detine la PETROM

Recommended Posts

Guest hydro314

Seful BVB: Statul VINDE participatia detinuta la PETROM in IUNIE.

Sursa: The Money Channel

Ministerul Economiei va lista pe Bursa pachetul pe care il mai detine la SNP la finalul lui mai-inceputul lui iunie, anunta directorul general al BVB.

Valentin Ionescu spune ca listarea pachetului pe care statul il detine la Petrom inseamna un plus de lichiditate cu care BVB nu s-a mai confruntat.

"Pentru BVB, acest pachet de lichiditate inseamna un plus de lichiditate de aproximativ 500 de milioane de euro, o lichiditate cu care BVB nu s-a intalnit. Dupa listarea FP ar fi a doua ca lichiditate la listare", a precizat Ionescu.

De ce mai vinde guvernul pachetul de actiuni daca compania e super profitabila!!?

Ce interese sunt aici? Statul nu are nevoie la buget an de an de o parte insemnata din profitul PETROM?

Nu e in interesul nostru sa avem actiuni mai multe, ca sa primim dividende-bani la buget- mai multe daca aceste companie are profit un miliard euro an de an?

ABSOLUT TOATE REZERVELE DE PETROL ALE ROMANIEI SE VOR VINDE IN LUNA IUNIE.

Atentat grav la rezervele de petrol ale Romaniei - detinute de PETROM.

Siguranta energetica si alimentara sunt grav amenintate.

Guvernul actual, care mai are cateva luni de mandat, doreste sa vanda rezervele pe care mai le detine statul roman la Petrom.

Nastase a vandut in 2004 - 51% din actiunile pe care statul le detinea la PETROM - se pare obligat de intrarea in UE.

Vanzarea actiunilor ramase, detinute de statul roman, se doreste a avea loc pe BURSA IN LUNA IUNIE.

Absolut toate rezervele de petrol ajung in proprietate privata -

companii straine petroliere avide de capital, ce vor scumpi motivat imediat motorina.

BENZINA VA JUNGE LA 7 LEI/ LITRU in cateva luni.

Guvernul va avea 0% actiuni la compania strategica PETROM, deci nicio parghie de control.

Cat valoreaza 10% dintr-o companie petroliera imensa ca petrom? ENORM DE MULT.

PETROM DETINE SI 38% din rezerva de gaze a Romaniei.

O vor exporta daca statul mai vinde actiuni.

Cu activit??i în domenile: Explorare ?i Produc?ie, Rafinare, Marketing, Gaze naturale si Energie,

Petrom are rezerve dovedite de petrol de 854 mil. barili, o capacitate maxim? de rafinare de 8 milioane tone metrice pe an, aproximativ 540 benzin?rii în România ?i 270 în Moldova, Bulgaria ?i Serbia.

REZERVELE SUNT MULT MAI MARI- SUNT IN CURS DE EXPLORARE IN MAREA NEAGRA.

Petrom are rezerve dovedite de petrol de 854 mil. barili * 120 & BARILUL = 100 MILIARDE DOLARI!!!

Sursa: Site-ul Petrom.

http://www.petrom.com/portal/01/petromcom/!ut/p/c5/04_SB8K8xLLM9MSSzPy8xBz9CP0os3gDf1OLQC9HZyNXA3dPD18PQ09DAwjQDy7K1_fzyM9N1S_IdlQEAJbCG7M!/dl3/d3/L2dJQSEvUUt3QS9ZQnZ3LzZfME81OFFKQUMyRTBHSUhNSDJJMTAwMDAwMDA!

Link to comment

Extraordinar !

Am ajuns de tot rahatul !

Barem sa vanda tara cu totul si sa i lase pe ei sa si guverneze. Cu siguranta o vor face mai bine.

Oricum, cata vreme Romania a detinut multe din companiile care le-a vandut noi nu am avut de castigat absolut nimic. Tot in situatii de rahat am fost.

Atata vreme cat tara e condusa de o mentalitate corupta nu se v-a schimba nimic in bine, putem avea tot petrolul din lume, degeaba.

Link to comment
Guest _Mr. Taylor_

Pacat de tara asta ca a ajuns pe mana unor huligani, stii, poate nu aveam atatea drepturi ca si acuma, dar mai bine era pe timpul lui Ceausescu. :whistle:

Link to comment

sincer .. nu stiu daca ma pot abtine din ras. A RAMAS CEVA SA NU VANDA IN ROMANIA PE CARE GUVERNUL SA NU IL VANDA?Am ajuns de rasul curcilor.Ne vindem si noi ptr bani.$ $ $ RUlzzzzzzz.cate miliarde or sa mai fure oare stau si ma intreb din aceasta afacere.sincer pacat de bataia de joc din tara si oamenii astia.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...