Jump to content
Andu

S-au inventat boabele de cafea care men?in lichidul cald pân? la cinci ore

Recommended Posts

B?utorii de cafea din întreaga lume se confrunt? zilnic cu probleme cauzate de temperatura acesteia. La început cafeaua este prea fierbinte, iar apoi se r?ce?te mult mai repede decât ?i-ar dori consumatorul.

cafea-ceasca-shutterstock.jpg

Doi inventatori promit îns? s? remedieze aceast? problem?, cu ajutorul unor boabe de cafea metalice, care pot men?ine cafeaua cald? timp de pân? la cinci ore, scrie dailymail.co.uk.

Boabele de cafea, numite "Coffee Joulies", pot aduce cafeaua fierbinte la o temperatur? la care poate fi b?ut? de trei ori mai repede decât în mod normal, iar apoi men?in aceast? temperatur?.

cafea.jpg

"Coffee Joulies" absorb excesul de temperatur? din cafea atunci când aceasta este prea fierbinte, eliminând ulterior c?ldura stocat? pentru a o men?ine la o temperatur? constant?. Boabele sunt realizate dintr-un metal special, non-toxic, învelit în o?el inoxidabil.

"Acest material este conceput s? se topeasc? la 140 de grade Fahrenheit ?i absoarbe mult? energie termic? în timpul topirii. Astfel Joulies pot r?ci cafeaua de trei ori mai repede decât în mod normal. Odat? ce cafeaua ajunge la temperatura la care poate fi b?ut?, materialul începe s? se solidifice din nou, eliberând energia stocat? în timpul topirii, iar cafeaua se men?ine cald? de dou? ori mai mult", a declarat un purt?tor de cuvânt al inventatorilor.

Boabele metalice de cafea, care vor fi comercializate curând în Statele Unite, func?ioneaz? cel mai bine atunci când recipientul în care este cafeaua este acoperit cu un capac.

Sursa

Link to comment

Era bine daca spuneau si la ce temperatura aduc cafeaua, pentru ca nu tuturor li se pare la fel de buna la temperatura X. Un exemplu din familie, mama incepe sa bea din cafea la vreo 2 minute dupa ce a turnat-o fierbinte in ibric, in vreme ce eu o las sa se raceasca destul de mult. Oricum, e interesanta inventia si in cazul majoritatii s-ar aplica, probabil asta s-a luat in calcul cand au fost create.

Link to comment
Guest NightWishMaster

Hmm, pai daca sa topesc si apoi se solidifica, ce faci cu cafeaua din ceasca? O bei cu tot cu boabele topite? Ceva nu-mi este limpede. Si cum ramane cu carapacele de otel? Daca le inghiti?

Link to comment
Guest Antikrist

voi chiar nu beti cafea rece? :) vara de ex.

Un frappe sau ceva asemanator e chiar bun, dar o cafea normala, rece, parca e cam gretoasa.

not rly; eu de exemplu o prefer doar rece...

mi se pare mai buna asa

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...