Jump to content
spades

Sculpturi în banane: un nou curent în arta?

Recommended Posts

sculpturi-banane.jpg?width=600

Keisuke Yamada, un japonez în vârst? de 23 de ani realizeaz? sculpturi în banan? cu ajutorul unei linguri ?i a unei scobitori. Mai mult decât atât, niponul este nevoit s? lucreze cu agilitate întrucât, în doar 30 de minute materialul de lucru începe s? se degradeze.

Dup? ce sunt gata ?i înainte de a le consuma, Yamada î?i fotografiaz? operele postându-le pe internet.

"Acum dou? s?pt?mâni când am cojit o banan? m-am gândit c? ar fi interesant s? sculptez o fa?? în fructe. Prima a fost fa?? zâmbitoare. Am fost surprins s? v?d câte persoane s-au ar?tat încântate de ideea mea, a?a c? am continuat. Cu timpul, oamenii au început s? imi dea sugestii. Înainte de a începe fiecare sculptur? m? gandesc destul de mult la cum a? vrea s? arate."

Pe lâng? portrete precum cel al lui Elvis sau al lui Davy Jones din Pira?ii din Caraibe, Yamada modeleaz? ?i dragoni.

Pân? în prezent, tân?rul a realizat doar 11 astfel de sculpturi, dar promite s? continue nedorind s? î?i dezam?geasc? "fanii".

Sursa: descopera

Link to comment

Mai degraba le mananci decat sa faci sculpturi in ele. Si oricum nu tin mult pentru ca se strica.. Sincer mi-ai facut pofta cu materialul asta :yum:

Cu toate astea, pare interesant si e destul de greu de realizat o astfel de sculptura.. iti trebuie rabdare si precizie..

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...