Jump to content
Andu

Du?ul zilnic ?i opt ore de somn pe noapte sunt d?un?toar

Recommended Posts

Se ?tie deja c? fumatul, alcoolul sau mâncarea fast-food sunt d?un?toare pentru s?n?tate, îns? noi studii arat? c? unele obiceiuri zilnice considerate benefice pot face de fapt mai mult r?u organismului.

femeie-dus-publimedia-shutterstock.jpg

Astfel, cercet?torii vorbesc despre "?apte p?cate" care pot d?una s?n?t??ii, scrie dailymail.co.uk:

Du?ul zilnic

Preocuparea modern? legat? de igiena personal? poate fi în detrimentul pielii noastre, spune Nick Lowe, medic dermatolog la clinica Cranley din Londra.

"Majoritatea oamenilor se spal? mult prea mult. Folosirea apei fierbin?i combinat? cu s?punuri abrazive poate distruge uleiurile pielii, provocând uscarea, cr?parea ?i chiar infectarea acesteia. Pentru mul?i dintre noi du?ul zilnic nu este necesar. Dac? totu?i acest gând v? însp?imânt?, încerca?i m?car s? folosi?i ap? mai rece", spune medicul.

Opt ore de somn pe noapte

"No?iunea de a dormi opt ore în fiecare noapte este o conven?ie modern? care te va face s? te sim?i ?i mai obosit", spune profesorul Jim Horne, cercet?tor la Universitatea de Cercetare a Somnului din Loughborough.

"Omul a evoluat în a?a fel încât poate avea un stil de somn fragmentat. Somnul de 15 minute în timpul zilei poate fi echivalentul unei ore de somn pe timpul nop?ii", spune Jim Horne.

Cl?tirea gurii dup? sp?larea din?ilor

"Cl?tirea cur??? înveli?ul protector l?sat de pasta de din?i, iar absen?a acesei opera?iuni ar ad?uga câteva ore de protec?ie din?ilor", spune medicul dentist Phil Stemmer.

"Eu încerc s? nu beau lichide cel pu?in o jum?tate de or? dup? ce îmi sp?l din?ii. Este o senza?ie ciudat? la început, îns? te vei obi?nui repede. Nici m?car nu ud periu?a de din?i înainte de a m? sp?la, deoarece acest lucru poate diminua efectul pastei de din?i", spune Phil Stemmer.

Medicul dentist afirm?, de asemenea, c? sp?latul din?ilor imediat dup? mas? nu este recomandat.

"A?tepta?i cel pu?in o jum?tate de or? înainte de a v? sp?la, deoarece acizii ?i zah?rul din alimente sl?besc temporar smal?ul din?ilor. Dac? v? sp?la?i pe din?i prea repede dup? mas?, de fapt peria?i smal?ul înainte ca acesta s? se înt?reasc? din nou".

Statul pe toalet?

Un studiu recent publicat de oamenii de ?tiin?? israelieni afirm? c? ghemuirea este o pozi?ie mai natural? decât statul pe toalet? ?i necesit? mai pu?in efort. Aceast? pozi?ie reduce riscul bolilor intestinului, cum ar fi hemoroizii.

"Plasarea unei trepte sub picioare ?i aplecarea înainte poate fi de ajutor persoanelor cu probleme la intestin", spune medicul Charles Murray, de la spitalul Royal Free din Londra.

Cur??enia zilnic?

Teste realizate pe 100 de b?rba?i ?i femei care f?ceau majoritatea treburilor casnice au ar?tat c? ace?tia aveau tensiunea arterial? mai ridicat? decât cei care nu munceau atât de mult în cas?. Tensiunea ridicat? era cauzat? de gândurile legate de îndeplinirea sarcinilor casnice precum g?titul, cur??enia sau cump?r?turile.

Concluzia cercet?rilor este c? nu treburile casnice propriu-zise cresc nivelul tensiunii arteriale, ci stresul provocat de realizarea acestora.

De asemenea, s-a ajuns la concluzia c? produsele de cur??enie pot cre?te riscul de apari?ie a astmului.

Respira?ia gre?it?

"Atunci când cineva este rugat s? inspire adânc cu siguran?? va sufla aerul din piept atunci când va inhala, iar acest lucru este gre?it", afirm? medicul Neil Shah de la Societatea de Administrare a Stresului.

"Bebelu?ii respir? cu tot abdomenul, care folose?te toat? capacitatea pl?mânilor. Dar în timp ce cre?tem, trecem la un stil mai ineficient de respira?ie, prin piept. Asta înseamn? c? aerul vechi r?mâne mai mult timp în pl?mâni, ?i pentru c? aceste organe au o capacitate redus?, aerul proasp?t nu ajunge în sec?iunea de jos. Partea de jos a pl?mânilor este cea care con?ine cele mai calde ?i umede vase de sânge, care sunt cele mai eficiente pentru schimbul de gaze ?i transportarea oxigenului în sânge", spune Neil Shah.

Din fericire, corpul poate fi antrenat pentru a reveni la respira?ia corect?. Atunci când inspira?i, încerca?i s? v? umfla?i stomacul ?i s? men?ine?i pieptul nemi?cat, iar atunci când expira?i, contracta?i mu?chii abdominali.

Relaxarea dup? cin?

"Dac? e?ti inactiv în timpul serii sau m?nânci chiar înainte de culcare, corpul va depune acele alimente ca gr?sime. Dar dac? faci o plimbare de 20 de minute dup? cin? nu ai niciun motiv s? nu m?nânci seara. Cheia pentru a nu lua în greutate este s? m?nânci por?ii mici ?i regulate.", spune Claire MacEvilly, nutri?ionist la Laboratorul de Cercetare a Nutri?ie de la Universitatea Cambridge.

Sursa

Link to comment

Din cate am vazut...cam orice este daunator. Trebuie sa si riscam pentru a castiga ceva ;) . Daca un om si-ar dori sa fie perfect inseamna ca nu ar trebui sa faca absolut nimic pentru ca sunt tot felul de cercetari in care se spune ca sunt daunatoare acele fapte.

Link to comment
Guest WhiteSword

daca nu te clatesti dupa ce te speli inghiti fluor si mori #-o sau cel putin risti acest lucru si daca nu faci dus o data la 2 zile mirosi urat datorita transpiratiei si o sa devii jegos . Multumim pt. reteta catre imbolnavire .

Link to comment

nu toate sunt adevarate...

mama face curatenie, mancare, etc si n-are tensiune mare, din contra...

ma spal pe dinti si ma clatesc, n-am nicio carie.

eu respir cu tot abdomenul din instinct.

dus zilnic, daca te speli cu sapun de casa e posibil...

aia cu cina e adevarata, iar cu veceul nu ma pronunt.

Link to comment

nu toate sunt adevarate...

mama face curatenie, mancare, etc si n-are tensiune mare, din contra...

ma spal pe dinti si ma clatesc, n-am nicio carie.

eu respir cu tot abdomenul din instinct.

dus zilnic, daca te speli cu sapun de casa e posibil...

aia cu cina e adevarata, iar cu veceul nu ma pronunt.

Am citit si eu si scrisesem odata despre treaba cu toaleta, se pare ca e adevarata. Nu resimtim noi asta, dar daca nu stam corect vom simti la batranete problemele. Totul pleaca de la ideea ca noi nu suntem construiti sa stam pe WC. :D

Link to comment

nu toate sunt adevarate...

mama face curatenie, mancare, etc si n-are tensiune mare, din contra...

ma spal pe dinti si ma clatesc, n-am nicio carie.

eu respir cu tot abdomenul din instinct.

dus zilnic, daca te speli cu sapun de casa e posibil...

aia cu cina e adevarata, iar cu veceul nu ma pronunt.

Am citit si eu si scrisesem odata despre treaba cu toaleta, se pare ca e adevarata. Nu resimtim noi asta, dar daca nu stam corect vom simti la batranete problemele. Totul pleaca de la ideea ca noi nu suntem construiti sa stam pe WC. :D

revenim la vechile wc-uri turcesti atunci ? :)) :))

sunt bine de stiut aceste lucruri , dar pe zi ce trece atatea gasesc de vina incat nu mai mancam , bem nimica.

Link to comment
Guest spanky

daca nu te clatesti dupa ce te speli inghiti fluor si mori

:rofl2: :rofl2: :rofl2:

eu zic ca e mai bine sa ne clatim gura cu apa dupa periaj si sa udam si periuta inainte de periaj, si pasta aia ataca smaltul si nu e bine sa o ti asa pe dinti (chiar daca e in cantitati mici pe periuta) + recent s-a descoperit ca pasta contine nu stiu ce substanta cancerigna (am uitat numele,majoritatea o contin dar sunt unele care nu au ... uitati-va la ingrediente) deci daca nu iti clatesti gura inghiti mai multa pasta decat daca te clatesti cu apa dupa, deci mai multa substanta cancerigena (in fine, eu tot astea le folosesc: colgate etc.)

aia cu cina ...... dohhhhhh :| se stie de nu stiu cati ani chestia asta

si aia cu wc-ul mi se pare penibila, nu stau ghemuit cand ma cac

Link to comment

daca nu te clatesti dupa ce te speli inghiti fluor si mori

da bai... am dat toti click pe sursa si am citit comentariul aluia ... <_<

on: mie imi place aia cu "treburile casnice dauneaza" ... o sa pastrez link-ul sa-i dau in cap cu el viitorului ex sot :))

Link to comment

Imi cer scuze fata de moderatorul sectiunii, dar va rog frumos nu mai postati stiri si dupa aceea sa dati edit, totul se va ajunge la niste semne aruncate aiurea in text!

Inca odata, nu mai postati stiri copiate de pe alte site-uri cu tot cu diacritice romanesti si dupaia sa dati edit!

E foarte greu sa citesti o asemenea stire.

@Cat despre stire, mi se pare o tampenie. Plin de statistici facute doar pentru a consuma bani, cercetari la fel, nimic relevant, deocamdata.

hiDROGENNN: cata pasta de dinti am inghitit cand eram mic si nici macar spume la gura nu am facut, calm down, nu vei muri. Poate vei muri de la cantitati mari de flour inghitite, dar macar vei avea dintii albi si frumosi. :))

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...