Jump to content
Andu

Cum î?i testezi alcoolemia înainte de a urca la volan

Recommended Posts

Fie c? beau de bucurie, fie de sup?rare, fie doar din pasiune, românii au o rela?ie apropiat? cu alcoolul. Pân? aici nu ar fi nicio problem? dar nu sunt pu?ine cazurile când dup? câteva pahare sau chiar sticle, se urc? la volan.

alcool.jpg

Mul?i justific? gestul prin încrederea deplin? în propriile capacit??i de control ?i reac?ie. Chiar dac? au b?ut, se simt în stare s? conduc? ma?ina. Îns? fiecare organism reac?ioneaz? diferit. Unii oameni sunt mai rezisten?i, al?ii mai pu?in rezisten?i la b?uturile alcoolice.

A?a c?, dac? tot ai apucat s? bei o bere-dou? sau un pahar cu vin ?i ?ii mor?i? s? pleci cu ma?ina, cel mai bine ar fi s? faci un test înainte, pentru a vedea aproximativ ce alcoolemie ai în sânge.

Asta te va l?muri, chiar dac? tu te sim?i în stare s? conduci f?r? probleme, dac? merit? totu?i s?-?i pierzi permisul ?i s? pl?te?ti amenzi în cazul unui control al poli?iei. Pe internet se pot g?si chestionare ce joac? rol de etilotest. Mai nou a ap?rut ?i o aplica?ie pentru telefonul mobil.

În principiu, procedura este aceea?i pentru toate testele de acest gen. Utilizatorul alcool-testului trebuie s? introduc? câteva date personale: vârst?, sex, în?l?ime, greutate ?i s? men?ioneze b?utura consumat?, cantitatea ?i cât timp a trecut de la ultimul pahar. Rezultatul este oferit pe loc.

Mai multe detalii pe : incont-sigla.jpg

Sursa

  • Upvote 1
Link to comment
Guest SherkaN

Pai si de ce as avea nevoie sa-mi zica programasu` ala daca sunt beat sau nu ? Si nu vad rostu` ca oricum ... politia tot imi ia permisu`, indiferent de ce rezultat imi iese la testul facut de mine.

Link to comment

Pai si de ce as avea nevoie sa-mi zica programasu` ala daca sunt beat sau nu ? Si nu vad rostu` ca oricum ... politia tot imi ia permisu`, indiferent de ce rezultat imi iese la testul facut de mine.

Ideea e sa faci testul sa vezi daca alcolemia ta depaseste limita normala , astfel incat vei sti daca e bine sau nu sa te urci la volan.

Link to comment

eu acu 10 zile am ramas fara permis...am baut 3 shooturi de alex si am a scos 0.14 la mine la aparat..va dau un sfat..nu va jucati ca arde tare.. :-j din lenea de a lua taxiu si a ajunge in siguranta acasa acu tre sa dau iar pentru permis + 6 mil si 9 puncte penalizare amenda + 1 luna de stat pe dinafara. asta e viata..o sa imi fie invatatura de minte..de acu daca pun un strop de alcool i ngura nu mai am ce cauta la volan.

Link to comment
Guest SherkaN

Pai si de ce as avea nevoie sa-mi zica programasu` ala daca sunt beat sau nu ? Si nu vad rostu` ca oricum ... politia tot imi ia permisu`, indiferent de ce rezultat imi iese la testul facut de mine.

Ideea e sa faci testul sa vezi daca alcolemia ta depaseste limita normala , astfel incat vei sti daca e bine sau nu sa te urci la volan.

Ah .. am inteles. Citisem pe sus, vazusem ca zicea ceva de organism, ca difera de la unu` la altu` .... am crezut ca o ia asa babeste sa te vada daca mai judeci si iti da verdict.

ps : limita admisa vrei sa zici ... nu normala, desi la romani ... e ceva normal sa stai beat , ai zis bine :))

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...