Jump to content
bunny

Ce s-ar intampla daca...

Recommended Posts

Daca citeai mai bine, vedeai ca am zis ca exista si cutremure din cauza naturale, gen eruptii vulcanice si impact-uri cu meteoriti. Dar am omis sa spun ca aceste cutremure de obicei nu provoaca astfel de daune sau nu provoaca deloc daune.

Si da, atat eruptiile vulcanice cat si deplasarile tectonice pot fi provocate de catre oameni. Nimic nu e imposibil in ziua de azi, nici macar sa explodeze intreaga planeta. Se fac atatea teste nucleare ca nu stiu cat mai rezista saraca planeta. N-a zis nimeni ca oamenii le misca direct. Ori suntem seriosi ori vorbim ironic.

fiecare spune ce vrea nimic nu e concret , topic unde sa faci posturi .. ca si mie imi vin n ideei ce s-ar fi intamplat :bananadance2:

Deci voi p-aici aberati grav. Unde dracu ai vazut tu ca aceste "cutremure naturale" spre deosbire de "cutremurele antropice" nu provoaca daune. Ia te rog spune-mi cum le diferentiezi tu si de unde dracu ai scos tu aberatia asta. Si cum provoaca omul cutremure? Tu esti d-ala care crede ca e urmarit de SRI pe strada, nu? Hai sa iti spun o chestie misto. Ii doare pe ei fix in cur de Japonia. Si DACA sa zicem ca teoria ta cu hamsterii care misca placile tectonice e adevarata, de ce ar fi zguduit o tara ca Japonia care nu incurca pe nimeni? Cand putea la fel de bine sa zguduie o tara Africana si sa decimeze de 10 ori mai multa populatie. Dar hai sa ne c*c*m pe noi ca vin marmotele si ne omoara (controlate de oameni desigur). Hai gata cu desenele animate.

LE: @Dark_ : Eu ii conduc.

Link to comment

Nagasaky' date='16 March 2011 - 22:22' timestamp='1300306952' post='5687049']

Deci voi p-aici aberati grav. Unde dracu ai vazut tu ca aceste "cutremure naturale" spre deosbire de "cutremurele antropice" nu provoaca daune. Ia te rog spune-mi cum le diferentiezi tu si de unde dracu ai scos tu aberatia asta. Si cum provoaca omul cutremure? Tu esti d-ala care crede ca e urmarit de SRI pe strada, nu? Hai sa iti spun o chestie misto. Ii doare pe ei fix in cur de Japonia. Si DACA sa zicem ca teoria ta cu hamsterii care misca placile tectonice e adevarata, de ce ar fi zguduit o tara ca Japonia care nu incurca pe nimeni? Cand putea la fel de bine sa zguduie o tara Africana si sa decimeze de 10 ori mai multa populatie. Dar hai sa ne c*c*m pe noi ca vin marmotele si ne omoara (controlate de oameni desigur). Hai gata cu desenele animate.

Nagasaky, asa este ca tu faci parte din organizatia ateo-satano-iudeo-masonica care vrea sa controleze intreaga planeta ?

P.S. Astept entuziasmat posturile lui Andrei_2009 . :D

Link to comment

Nagasaky' date='16 March 2011 - 22:22' timestamp='1300306952' post='5687049']

Deci voi p-aici aberati grav. Unde dracu ai vazut tu ca aceste "cutremure naturale" spre deosbire de "cutremurele antropice" nu provoaca daune. Ia te rog spune-mi cum le diferentiezi tu si de unde dracu ai scos tu aberatia asta. Si cum provoaca omul cutremure? Tu esti d-ala care crede ca e urmarit de SRI pe strada, nu? Hai sa iti spun o chestie misto. Ii doare pe ei fix in cur de Japonia. Si DACA sa zicem ca teoria ta cu hamsterii care misca placile tectonice e adevarata, de ce ar fi zguduit o tara ca Japonia care nu incurca pe nimeni? Cand putea la fel de bine sa zguduie o tara Africana si sa decimeze de 10 ori mai multa populatie. Dar hai sa ne c*c*m pe noi ca vin marmotele si ne omoara (controlate de oameni desigur). Hai gata cu desenele animate.

LE: @Dark_ : Eu ii conduc.

Unu la mana, daca vrei sa comunicam, vorbeste frumos. Nu cred ca te-am jignit si nici nu ne cunoastem personal. Doi la mana, fiecare are parerea lui, e democratie, deci nu vad care e problema pana la urma. De ceva simtiti atat de atacati ? Ca am zis ca tot omenirea e de vina si pt aceste dezastre? E parerea mea pana la urma, si stai linistit ca nu mi-o vei schimba tu, la ce atitudine ai. Poate daca comunicai pe un alt ton, discutam altfel.

In legatura cu acele cutremure, ai acces la google si wikipedia. Esti liber sa cauti. La ce am acces eu, ai si tu. Nu te tine nimeni legat de maini. Daca vrei sa discutam pe aceasta tema iti schimbi tonul si lasi figurile la o parte.

In alta ordine de idei, pe mine nu ma intereseaza sa va conving de nimic. E treaba voastra in ce credeti si chiar nu ma intereseaza. M-am bagat ca am vazut ca majoritatea dati vina pe natura... Omul saracul nu e de vina cu nimic... El s-a nascut nevinovat si moare la fel de nevinovat...

bafta

ultimul post

Link to comment

Tocmai ma uitam la observator pe Antena 1, si era vorba de centrala asta de la noi de la Cernavoda. Cica e amplasata foarte bine, chiar pe langa curge Dunarea, deci apa folosita pentru racirea reactoarelor e aproape, si cu toate ca e de generatie mai veche, ar fi mai sigura decat cea din Japonia, pentru ca e incarcata (nu stiu ce semnifica, nu ma intrebati) de 3 ori pe saptamana sau asa ceva, pe cand cea din Japonia, o data pe an.

Oricum, ce se intampla acolo e un fel de Apocalipsa, eu unul as cam innebuni.

Poate e incarcata cu apa grea........apa grea se fabrica sau cel putins e fabrica langa Drobeta Turnu severin. din cate mai stiu. :)

Uni spun ca energia nucleara este "toxica" si "poluanta" VRAJEALA................Este cea mai sigura energie non poluanta la acest moment.

Daca se stie sa se umble cu deseurile...si depozitarea lor CORECTA..........nu ar fi probleme.

Daca cernavoda ar fi la capacitate maxima sar putea sa ne ajunga tuturor si sa nu mai fim dependenti de energie fosila ( petrol/carbuni )

Centra termica portile de fier I si II asigura energi pentru jumatatea de sud a romaniei.iara centrala nucleara de la cernavoda jumatatea de est a tari ...cred. ;) corectatima daca gresesc. ;)

Link to comment

Poate e incarcata cu apa grea........apa grea se fabrica sau cel putins e fabrica langa Drobeta Turnu severin. din cate mai stiu. :)

Uni spun ca energia nucleara este "toxica" si "poluanta" VRAJEALA................Este cea mai sigura energie non poluanta la acest moment.

Daca se stie sa se umble cu deseurile...si depozitarea lor CORECTA..........nu ar fi probleme.

Daca cernavoda ar fi la capacitate maxima sar putea sa ne ajunga tuturor si sa nu mai fim dependenti de energie fosila ( petrol/carbuni )

Centra termica portile de fier I si II asigura energi pentru jumatatea de sud a romaniei.iara centrala nucleara de la cernavoda jumatatea de est a tari ...cred. ;) corectatima daca gresesc. ;)

Nu stiu cat anume energie asigura Portile de Fier din totalul tarii, insa Cernavoda asigura 18% (unii spun chiar 20%). Estimativ asa, ai dreptate in legatura cu alimentarea in est dar nu numai.

Si nu, Cernavoda nu lucreaza la "capacitate maxima", din motive de siguranta si securitate nucleara, ci lucreaza la capacitate optima, nominala. Sunt grupuri de 600MW (Candu-600), ulterior "overclockate" la 700+. Poate daca se fac intr-un final (si asta prin 2017), unitatile 3 si 4, in total toate cele 4 unitati vor asigura in jur de 30-40% din energia tarii. Cat despre ce-ai mai spus, ai spus bine.

Link to comment

Unu la mana, daca vrei sa comunicam, vorbeste frumos. Nu cred ca te-am jignit si nici nu ne cunoastem personal. Doi la mana, fiecare are parerea lui, e democratie, deci nu vad care e problema pana la urma. De ceva simtiti atat de atacati ? Ca am zis ca tot omenirea e de vina si pt aceste dezastre? E parerea mea pana la urma, si stai linistit ca nu mi-o vei schimba tu, la ce atitudine ai. Poate daca comunicai pe un alt ton, discutam altfel.

In legatura cu acele cutremure, ai acces la google si wikipedia. Esti liber sa cauti. La ce am acces eu, ai si tu. Nu te tine nimeni legat de maini. Daca vrei sa discutam pe aceasta tema iti schimbi tonul si lasi figurile la o parte.

In alta ordine de idei, pe mine nu ma intereseaza sa va conving de nimic. E treaba voastra in ce credeti si chiar nu ma intereseaza. M-am bagat ca am vazut ca majoritatea dati vina pe natura... Omul saracul nu e de vina cu nimic... El s-a nascut nevinovat si moare la fel de nevinovat...

bafta

ultimul post

Nu sunt figuri, se numeste ratiune.

Poate am fost cam acid si aici imi recunosc vina. In acelasi timp am deja alergie la cate teorii ale conspiratiei incep sa aud. Acele surse pe care le ai tu sunt surse nesigure, inadecvate, prost informate etc. Daca tu imi gasesti un motiv logic pentru care cineva ar face asta si ar investii intr-o astfel de operatiune, sunt dispus sa discutam. Dar cu "Am auzit eu ca..." nu prea merge. Sunt de acord ca iti poti exprima parerea, tocmai de aia sunt de acord si eu ca eu imi pot exprima repulsia fatza de parerea ta nejustificata.

Link to comment

Nagasaky' date='17 March 2011 - 00:35' timestamp='1300314926' post='5687207']

Nu sunt figuri, se numeste ratiune.

Poate am fost cam acid si aici imi recunosc vina. In acelasi timp am deja alergie la cate teorii ale conspiratiei incep sa aud. Acele surse pe care le ai tu sunt surse nesigure, inadecvate, prost informate etc. Daca tu imi gasesti un motiv logic pentru care cineva ar face asta si ar investii intr-o astfel de operatiune, sunt dispus sa discutam. Dar cu "Am auzit eu ca..." nu prea merge. Sunt de acord ca iti poti exprima parerea, tocmai de aia sunt de acord si eu ca eu imi pot exprima repulsia fatza de parerea ta nejustificata.

Nu cred ca se referea la conspiratii....

Connections between earthquakes and climate change exist, but they are few. The earthquake destruction seen recently in Japan and New Zealand cannot and should not be linked to climate change.

But some scientific evidence suggests it is worth thinking about interactions between climate change and earthquakes.

http://www.trust.org/alertnet/blogs/climate-conversations/is-climate-change-increasing-earthquakes/

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...