Jump to content
Finnick

Fermierii primitivi erau niste badarani periculosi

Recommended Posts

craniu.jpg?width=600

O serie de descoperiri macabre f?cute de arheologii britanici certific? teoria conform c?reia primii agriculori aveau un comportament brutal ?i periculos, care din nefericire se concretiza deseori chiar în uciderea f?r? discern?mânt a femeilor ?i copiilor.

Craniile umane descoperite pe un celebru ?antier arheologic din insulele Orkney, situate în nordul Sco?iei, prezint? semne de violen?? clar? în urma folosirii deliberate a armelor.

Arheologii care au investigat cele 85 de cranii a c?ror vechime este de circa 5.000 de ani sus?in c? 16 dintre ele prezint? urme de traume serioase.

Descoperirea înt?re?te teoriile conform c?rora primele comunit??i de cultivatori ai p?mântului, erau de fapt oameni foarte periculo?i ?i iu?i la mânie, iar rasa uman? în anasamblul ei, a avea un comportament predominant r?zboinic ?i criminal înc? din vremurile preistorice.

"În afar? de cele peste 16 000 de fragmente osteologice omene?ti, am descoperit un num?r de 70 de gheare de vultur codalb. Credem deci, c? magnificele p?s?ri de prad? care erau des întâlnite odinioar? în arhipelagul Orkney, erau totemurile favorite ale primilor oameni din aceste locuri. R?nile care au dus la moartea unui num?r mare de femei ?i copii au fost produse în urma unor lovituri cu obiecte contondente, dar am g?sit ?i traumatisme produse de suli?e ?i s?ge?i.

Spre surprinderea noastr? am g?sit ?i oase care prezentau vindec?ri ale traumatismelor, cum este cazul unui craniu de femeie, care avea trei fracturi vindecate. Femeia respectiv? a suferit ?i o lovitur? care i-a dislocat mandibula. Cred c? a suferit foarte mult, deoarece actul mestec?rii hranei, precum ?i vorbitul produc dureri atroce într-o astfel de situa?ie. Pentru o lung? perioad? de timp cercet?torii erau convin?i c? primii agricultori din Neolitic erau ni?te ??rani prieteno?i ?i pa?nici, dar astfel de descoperiri ne fac s? reconsider?m comportamentul lor. Multe traume sunt prea directe pentru a fi considerate accidentale. Multe alte r?niri au fost descoperite pe oase diferite, ceea ce înseamn? c? femeile ?i copii nu au fost victimele unui ritual, ci au c?zut prad? unor accese de furie ale b?rba?ilor care i-au lovit pe unde au nimerit", declar? arheologul britanic David Lawrence.

Sursa: descopera

  • Upvote 1
Link to comment

Ba ar trebui sa te intereseze, ca asa ai aflat de cand exista violenta domestica. :D Si totusi, daca nu te intereseaza, la ce ai dat click pe ea?

eram absolut sigur ca o sa vina o replica d'asta dar nu din partea ta :( am dat sa vad despre ce e vorba , e ok ? ;;)

Link to comment
Guest SherkaN

Fermieri badarani ? wtf :))))))

Ce ne spune stirea? Ca omul are tendinta de a distruge .. asa, si ? Ce e nou ? Sau trebuia confirmat asta ? Acum vin astia sa-mi spuna " Uite ba dovada clara, aia isi omorau femei, copii s.a.m.d , deeeeeeeeeeeeeeci , erau "badarani"" (app. cum dracu sa folosesti intr-o stire "badaran" ? ) aiurea, degeaba. Pai de gajii aia cu torturile ce sa mai zic ? Ca Calau` era obligat sa jupoaie "inculaptu`" de viu in 3 zile spre ex. , timp in care trebuia sa-l tina si in viata ca daca nu ... era el omorat ? Dar ... tot rau` spre bine ca aia u inventat si solutii contra infectiilor , in fine ... deviez, stirea e DEGEABA, nu-mi spune nimic.

Auzi si tu ... s-a descoperit ca fermierii erau "badarani" :)))

Link to comment

Fermieri badarani ? wtf :))))))

Ce ne spune stirea? Ca omul are tendinta de a distruge .. asa, si ? Ce e nou ? Sau trebuia confirmat asta ? Acum vin astia sa-mi spuna " Uite ba dovada clara, aia isi omorau femei, copii s.a.m.d , deeeeeeeeeeeeeeci , erau "badarani"" (app. cum dracu sa folosesti intr-o stire "badaran" ? ) aiurea, degeaba. Pai de gajii aia cu torturile ce sa mai zic ? Ca Calau` era obligat sa jupoaie "inculaptu`" de viu in 3 zile spre ex. , timp in care trebuia sa-l tina si in viata ca daca nu ... era el omorat ? Dar ... tot rau` spre bine ca aia u inventat si solutii contra infectiilor , in fine ... deviez, stirea e DEGEABA, nu-mi spune nimic.

Auzi si tu ... s-a descoperit ca fermierii erau "badarani" :)))

si nu sunt orice fel de badarani,sunt badarani periculosi :D

Link to comment

primitivi badarani sunt si in ziua de azi :) degeaba va plangeti..jafuri violuri furturi?astea ce is? tarani educati . si aici nu ma refer strict la oamenii de la tara care sunt si asa vai de capu lor, ci la lichelele societatii romane..nu vreau sa fiu rasist..insa tiganii sunt no1.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...