Jump to content
Finnick

Ultimul trend juridic: Zen si yoga la puscarie

Recommended Posts

yoga-bulau.jpg?width=600

Exasperate de cre?terea ratei violen?elor care se petrec zilnic în închisori, oficialit??ile statului New Mexico vor s? introduc? în pu?carii cursuri de Yoga, medita?ie Zen, Tai Chi Quan ?i terapie prin art?, la care vor avea acces to?i condamna?ii.

New Mexico nu este primul loc din lume unde Yoga ?i Zen-ul vor fi folosite pentru a calma de?inu?ii ?i a genera astfel un climat mai sigur ?i mai lini?tit în închisori. Din Illinois pân? în India, de?inu?ii care ader? de bun?voie la cursurile de medita?ie sunt r?spl?ti?i prin mic?orarea pedepselor.

Adep?ii acestor metode sus?in c? implementarea cursurilor de Yoga ?i Zen va duce în timp la sc?derea violen?elor, a tensiunilor rasiale ?i chiar la cre?terea respectului reciproc între condamna?i.

În plus, condamna?ii vor înv??a c?i ?i metode eficiente de a lupta cu propriile emo?ii ?i tr?iri negative precum frica, ura, furia, dezn?dejdea ?i invidia.

Sursa: descopera

  • Upvote 2
Link to comment
Guest relife

majoritate oamenilor din puscarie nu se vor schimba facand cursurile astea, pe astia ii poti schimba doar prin frica, nu prin yoga.

Link to comment

majoritate oamenilor din puscarie nu se vor schimba facand cursurile astea, pe astia ii poti schimba doar prin frica, nu prin yoga.

Frica de ce?Astia nu au frica!Sau te referi la tortura?Sa le fie taiate fiecare bucatica de carne cu unghiera si dati cu sare?!

Astia daca nu s-au gandit de la inceput daca nu au avut de la inceput frica ("Ia stai ma ce fac!daca ma prind si ma baga la "facultate" ce fac dupa?" ceva gen) nu vad de ce iar speria cu frica. Cu tortura poate ca atunci cand v-a iesii sa aiva frica de a mai face.

Link to comment

Unii nu inteleg ca acest lucru e defapt foarte bun,cu toate ca ma mir ca n-au pus vreo religie indoctrinata " * "

O sa ii calmeze,daca stau in puscarie si se omoara intre ei e bine?

ba nene sunt total de acord ca n-au cum sa faca rau cursurile astea, dar sa STEA in puscarie

faza cu reducerea sentintei e de cacat. implicit toata ideea e de cacat

Link to comment

ba nene sunt total de acord ca n-au cum sa faca rau cursurile astea, dar sa STEA in puscarie

faza cu reducerea sentintei e de cacat. implicit toata ideea e de cacat

Dar daca intr-adevar devin niste oameni mai buni,n-o sa vrea sa iasa mai repede din puscarie,deoarece ar incerca sa ii ,,bage pe calea cea buna'' pe ceilalti,astfel puscaria nu va fi cel mai temator lucru.

Link to comment

ba nene sunt total de acord ca n-au cum sa faca rau cursurile astea, dar sa STEA in puscarie

faza cu reducerea sentintei e de cacat. implicit toata ideea e de cacat

Inteleg ceea ce vrei sa spui dar aceasta hotarare nu a fost luata asa de capul ei si de unul singur,probabil s-au facut teste sau eventuale statistici unde au colaborat mai multi lideri si au decis sa faca acest lucru.

Tie ti se pare de "rahat"(ca sa nu scriu cuvantul zis de tine)lucrurile acestea, dar nu ti se pare de "rahat"si tara in care traim?Nu ti se pare de "rahat"ca puscariasii duc o viata decenta fata de cei care nu au ce pune pe masa?Nu ti se pare de "rahat" toate reformele si legile aplicate?Si mai pot continua toata pagina dar nu este cazul...

Pai cum!Dau un exemplu: Un om sarac sta iarna pe strazi,nu are ce manca decat ce capata de la oamenii cu suflet sau din cersala,nu are unde dormii noroc cu tomberoanele;nu este mai simplu pentru el sa faca ceva impotriva legii si sa il bage la "facultate"?Acolo are un pat unde sa poata dormii are un program de mancare unde poate manca fara a cersii sau a sta in frig si pe deasupra sa mai faca si yoga?!E prea de tot,asta ar fii ultima bomba la romani

Nu zic nimic care sa fie impotriva la ce ai scris ba din contra e ceva normal, puscariasii sa plateasca dur pentru ce au facut dar ma deranjeaza ca totul se face pe dos.

Link to comment

Tie ti se pare de "rahat"(ca sa nu scriu cuvantul zis de tine)lucrurile acestea, dar nu ti se pare de "rahat"si tara in care traim?Nu ti se pare de "rahat"ca puscariasii duc o viata decenta fata de cei care nu au ce pune pe masa?Nu ti se pare de "rahat" toate reformele si legile aplicate?Si mai pot continua toata pagina dar nu este cazul...

De unde naiba scoti informatiile astea de adormit copii? Puscariasii o duc mai bine decat cei care sunt liberi dar nu au bani? Ai avut macar posibilitatea sa vorbesti cu un om care a facut puscarie? Ca tu sa fii intretinut de stat intr-o puscarie si sa ai o "masa decenta" trebuie sa inghiti multe rahaturi care incetul cu incetul iti distrug viata si nu vei mai fi niciodata acelasi om ca inainte de "facultate"....sau asta nu conteaza, asa-i?

Dau un exemplu: Un om sarac sta iarna pe strazi,nu are ce manca decat ce capata de la oamenii cu suflet sau din cersala,nu are unde dormii noroc cu tomberoanele;nu este mai simplu pentru el sa faca ceva impotriva legii si sa il bage la "facultate"?

Iarasi uiti un lucru important...si anume faptul ca intr-o tara democratica orice om are posibilitati si alternative. Cum ai si tu asa am si eu, si probabil ca si cersitorii au avut posibilitatea lor de a duce o viata mai buna. Ca sa-ti dau si eu un exemplu: Cersitorul care sta in aceeasi intersectie in fiecare dimineata si spala geamurile oamenilor asteptand ca "munca" lui sa fie recompensata ar fi putut sa se duca sa lucreze undeva in constructii si sa invete o meserie ca pe urma sa poata pune ceva pe masa(ca doar asta-i scopul) dar el nu s-a dus pentru ca lui ii convine aceasta situatie.

Link to comment

Tie ti se pare de "rahat"(ca sa nu scriu cuvantul zis de tine)lucrurile acestea, dar nu ti se pare de "rahat"si tara in care traim?Nu ti se pare de "rahat"ca puscariasii duc o viata decenta fata de cei care nu au ce pune pe masa?Nu ti se pare de "rahat" toate reformele si legile aplicate?Si mai pot continua toata pagina dar nu este cazul...

Pai cum!Dau un exemplu: Un om sarac sta iarna pe strazi,nu are ce manca decat ce capata de la oamenii cu suflet sau din cersala,nu are unde dormii noroc cu tomberoanele;nu este mai simplu pentru el sa faca ceva impotriva legii si sa il bage la "facultate"?Acolo are un pat unde sa poata dormii are un program de mancare unde poate manca fara a cersii sau a sta in frig si pe deasupra sa mai faca si yoga?!E prea de tot,asta ar fii ultima bomba la romani

Nu zic nimic care sa fie impotriva la ce ai scris ba din contra e ceva normal, puscariasii sa plateasca dur pentru ce au facut dar ma deranjeaza ca totul se face pe dos.

la inceput incerci sa ma contrazici si apoi zici ca am dreptate sau cum? ca nu inteleg

nu, nu doar decizia asta mi se pare de cacat. mai multe lucruri imi par. si?

Link to comment

De unde naiba scoti informatiile astea de adormit copii? Puscariasii o duc mai bine decat cei care sunt liberi dar nu au bani? Ai avut macar posibilitatea sa vorbesti cu un om care a facut puscarie? Ca tu sa fii intretinut de stat intr-o puscarie si sa ai o "masa decenta" trebuie sa inghiti multe rahaturi care incetul cu incetul iti distrug viata si nu vei mai fi niciodata acelasi om ca inainte de "facultate"....sau asta nu conteaza, asa-i?

Apropo la chestiile spuse de tine aici vin cu dovezi...Ai stat si tu o data de vorba sau de mai multe ori cu un puscarias sau mai multi si gata spui ca toti sunt la fel si ca toti o duc numai asa. Acum cum Dumnezeu se face ca aia practica yoga?Pe bani cui?Un om de rand daca isi doreste sa practice yoga cum s-ar descurca sa faca acest ;ucru sau daca isi permite?

Si eu vorbeam la modul general,nu am zis ca in fiecare puscarie intalnita din tara toti o duc bine. Am vazut un interviu o data numai stiu pe ce post,intr-o puscarie cand unii puscariasi spuneau aceste lucruri de care eu am pomenit.

-Ce te-a determinat sa faci aceasta fapta?

-Traiul din tara asta doamna.

-Si acum crezi ca o duci mai bine?

-Da!Aici macar am un pat unde dormii si o mancare pe care sa o manac fie ea cum este.

Cam asa suna un mic fragment al interviului.

Iarasi uiti un lucru important...si anume faptul ca intr-o tara democratica orice om are posibilitati si alternative. Cum ai si tu asa am si eu, si probabil ca si cersitorii au avut posibilitatea lor de a duce o viata mai buna. Ca sa-ti dau si eu un exemplu: Cersitorul care sta in aceeasi intersectie in fiecare dimineata si spala geamurile oamenilor asteptand ca "munca" lui sa fie recompensata ar fi putut sa se duca sa lucreze undeva in constructii si sa invete o meserie ca pe urma sa poata pune ceva pe masa(ca doar asta-i scopul) dar el nu s-a dus pentru ca lui ii convine aceasta situatie.

Si tu uiti un lucru important:

Democratia?! Sunt liber si am posibilitatea si alternativa sa fac ceea ce vreau eu?!Dar daca atunci cand eu sunt liber sa fac ceea ce vreau eu supara sau deranjeaza pe cel de langa mine?La asta nu ne gandim nu?Ne doare fix in .... pe cel de langa noi,fac ce vreau si asta conteaza pentru ca traiesc intr-o tara democratica nu?

Raspunde-mi la cateva intrebari.

Ai servici?

Daca da: iti convine acest servici?Sau visezi la unul mai modest?Unde se castig bani frumosi?Si daca visezi de ce nu ti-l poti permite?

Daca nu: De ce?Sau nu esti inca la varsta aceea si imi vii mie cu fel de fel de chestii care decat te-ai lovit o singura data in viata si ai decis ca toate sunt la fel.

Ai stat de vorba cu acel spalator de parbrize sa vezi daca ii place unde lucreaza?Sau macar de ce nu si-a ales o munca mai decenta?

Si Luciane ce a vrut sa insemne "si?" trebuie neaparat sa iti raspund?

Crezi ca esti singurul?

Ce poti face tu ca om normal ca sa schimbi lucrurile de rahat?!Nimic.

Si nu te-am aprobat pentru ca am facut o confuzie intre postul tau si postul anterior.

Vedeti voi,va grabiti sa cititi,va vin ideile in cap si le puneti in practica fara ca sa va dati seama ca poate mesajul transmis nu la-ti inteles bine si totul deduce la o cearta si o convorbire care deviaza de la decenta si o indreapta asa cum vorbim pe strada.

"Si?" Eu l-am inteles asa: "Care este problema ta?","Sau ce ai ceva impotriva?" si multe altele dar poate tu nu ai vrut sa transmiti acest lucru sau poate da... asta este diferenta..

Link to comment

Si Luciane ce a vrut sa insemne "si?" trebuie neaparat sa iti raspund?

Crezi ca esti singurul?

Ce poti face tu ca om normal ca sa schimbi lucrurile de rahat?!Nimic.

Si nu te-am aprobat pentru ca am facut o confuzie intre postul tau si postul anterior.

Vedeti voi,va grabiti sa cititi,va vin ideile in cap si le puneti in practica fara ca sa va dati seama ca poate mesajul transmis nu la-ti inteles bine si totul deduce la o cearta si o convorbire care deviaza de la decenta si o indreapta asa cum vorbim pe strada.

"Si?" Eu l-am inteles asa: "Care este problema ta?","Sau ce ai ceva impotriva?" si multe altele dar poate tu nu ai vrut sa transmiti acest lucru sau poate da... asta este diferenta..

din tot ce-am spus eu tu ai observat doar un cuvant?

"si?" = "si ce-i cu asta?"

asta in raspuns la argumentul tau, care e ceva de genul: "ai dreptate, dar sa stii tu ca sunt multe alte lucruri naspa". asa...SI ce-i cu asta? am zis eu ca nu sunt de ma contrazici? scrii cate-un carnat de reply si sincer nu-i inteleg rostul. asta pe langa faptul ca nu esti aproape deloc elocvent

apropo, chiar nu-i totul roz in inchisoari. eu am stat de vorba cu un batranel care a fost inchis in inchisoarea din sighet si imi povestea cum isi scoteau prizonierii unul altuia unghiile cu patentul, se taiau cu lama pe pleoape si se bateau cu ciocanul in coate si genunchi. la varsta lui de 60 de ani nu mai arata a om.

am si un prieten care-i la jilava pe nedrept ca s-a aparat de niste prostovani care s-au luat de el intr-un bloc de scara. iese in mai dupa o sentinta de 3 ani. in primele 5-6 luni vroia sa-si puna streangul la gat de la cata bataie lua zilnic. dar atata timp cat primesc niste piure cald...merita nu?

daca in continuare o sa-ti mentii parerea ca pentru cei mai multi e mai BINE acolo, imi pare rau sa-ti zic dar esti un fraier

Link to comment

din tot ce-am spus eu tu ai observat doar un cuvant?

"si?" = "si ce-i cu asta?"

asta in raspuns la argumentul tau, care e ceva de genul: "ai dreptate, dar sa stii tu ca sunt multe alte lucruri naspa". asa...SI ce-i cu asta? am zis eu ca nu sunt de ma contrazici? scrii cate-un carnat de reply si sincer nu-i inteleg rostul. asta pe langa faptul ca nu esti aproape deloc elocvent

Am observat ce m-a deranjat.

imi pare rau sa-ti zic dar esti un fraier

Ca si acesta!Pentru ce ma faci tu pe mine fraier?

Si acum revin la postul lui Tybork unde spune ca orice om care traieste intr-o tara democratica are posibilitati si alternative.

Bun! In lege spune ca am dreptul la LIBERA EXPRIMARE daca pe tine te-a deranjat ca am spus acest lucru care acest lucru spus de mine daca faci o statistica intre 10 puscariasi luati din diferite locuri decat unul poate sa spuna ca traieste mai bine acolo,am spus ceva ce am auzit am spus ceva legat de subiect am spus nu am dat cu "paru",daca neaparat vroiai sa imi spui ceva o spuneai intr-un mod civilizat sau intr-un mod aprobator sau dezaprobator iar in cele din urme iesea la o discutie mai buna. Asta inseamna pentru tine ca nu ai cei sapte ani de acasa incat pentru "un carnat de reply" sau mai stiu eu ce ai vazut tu aiurea sa ma faci pe mine fraier si ami spui si cu parare de rau e ca si cum stii imi pare rau dar sincer rau dar tot trebuie sa te "omor".

Nu iti convine nu iti place nu cred ca este cazul sa umpli un tpoic sa imi arati mie sau celorlalti cat de frumos vorbesti.

O seara placuta pentru tine mi-ai demostrat ce esti.

apropo, chiar nu-i totul roz in inchisoari. eu am stat de vorba cu un batranel care a fost inchis in inchisoarea din sighet si imi povestea cum isi scoteau prizonierii unul altuia unghiile cu patentul, se taiau cu lama pe pleoape si se bateau cu ciocanul in coate si genunchi. la varsta lui de 60 de ani nu mai arata a om.

am si un prieten care-i la jilava pe nedrept ca s-a aparat de niste prostovani care s-au luat de el intr-un bloc de scara. iese in mai dupa o sentinta de 3 ani. in primele 5-6 luni vroia sa-si puna streangul la gat de la cata bataie lua zilnic. dar atata timp cat primesc niste piure cald...merita nu?

daca in continuare o sa-ti mentii parerea ca pentru cei mai multi e mai BINE acolo, imi pare rau sa-ti zic dar esti un fraier

Afirmatiile au fost facute de mine la ce am vazut si ce am auzit pana acum si asta am spus,a fost o simpla afirmatie la care te-am intrebat daca nu ti se pare de "rahat" acele lucruri,tu puteai sa imi raspunzi decent,dar acest lucru nu exista in vocabularul tau.

Link to comment

1. ai dat cu parul:

Apropo la chestiile spuse de tine aici vin cu dovezi...Ai stat si tu o data de vorba sau de mai multe ori cu un puscarias sau mai multi si gata spui ca toti sunt la fel si ca toti o duc numai asa.

2. te contrazici mereu:

Apropo la chestiile spuse de tine aici vin cu dovezi...Ai stat si tu o data de vorba sau de mai multe ori cu un puscarias sau mai multi si gata spui ca toti sunt la fel si ca toti o duc numai asa.

acest lucru spus de mine daca faci o statistica intre 10 puscariasi luati din diferite locuri decat unul poate sa spuna ca traieste mai bine acolo

pai ori o duc bine, ori n-o duc? razgandeste-te

in restul reply-ului te plangi ca-s cam vulgar. pai sunt, stiu asta si nu stiu de ce te deranjeaza asa tare. ai 5 ani?

apropo, mai pune frate si tu virgule, intra in randul lumii!

Link to comment

1. ai dat cu parul:

Te-a durut?Imi cer scuze

2. te contrazici mereu:

Nu mai zic ce stiam ,ba din contra,ca sa te simti bine o sa zic ca nimeni nu o duce bine,nici puscariasii,nici noi.

in restul reply-ului te plangi ca-s cam vulgar. pai sunt, stiu asta si nu stiu de ce te deranjeaza asa tare. ai 5 ani?

Deci gata daca ai 20+ trebuie sa nu mai dam dovada de civilizatie si sa vorbim urat?Sau te referi ca nu trebuia ca pe mine sa ma deranjeze acest lucru.Cat despre varsta am aproape 21 de ani.

apropo, mai pune frate si tu virgule, intra in randul lumii!

Mersi.

Eu zic ca deja am deviat mult de la subiect,daca as fii ca tine nu am inceta asa pana s-ar inchide topicul,asa ca cedez eu a mai face afirmatii despre tine.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...