Jump to content
Finnick

Oile pot decontamina terenurile poluate cu explozibili

Recommended Posts

oi.jpg?width=600

Solul poluat cu TNT – una dintre cele mai folosite substan?e explozive – poate fi cur??at, eficient ?i gratuit, cu ajutorul oilor, capabile s? neutralizeze periculosul compus chimic.

Metoda e simpl?, sus?in oamenii de ?tiin?? de la Universitatea din Oregon, SUA, care au descoperit aceast? tehnic?.

Pe terenurile contaminate cu TNT (trinitrotoluen) se planteaz? iarb?, care extrage din sol substan?a poluant?, apoi sunt introduse oi, pentru a pa?te iarba.

Departe de a se intoxica cu TNT, oile sunt în stare, spun cercetatorii, s? îl neutralizeze: anumite bacterii prezente în intestinul erbivorelor - acelea?i bacterii care descompun celuloza - pot descompune TNT în compu?i inofensivi pentru organismul mamiferelor.

Speciali?tii au testat metoda administrând oilor TNT ?i au constatat c?, în trei s?pt?mâni, acesta fusese degradat complet.

Oamenii de ?tiin?? experimenteaz?, în prezent, metoda pe un teren apar?inând unei baze militare; ei au estimat c?, dac? 20 de oi pasc o suprafa?? de 4.000 metri p?tra?i pe lun?, ar putea-o decontamina complet în mai pu?in de trei ani.

Sursa: descopera

  • Upvote 4
Link to comment

Practic acele oi "trag" in ele acele substante toxice, dupa care mor, nu ?:))

Daca ai si citi stirea ....

Departe de a se intoxica cu TNT, oile sunt în stare, spun cercetatorii, s? îl neutralizeze: anumite bacterii prezente în intestinul erbivorelor - acelea?i bacterii care descompun celuloza - pot descompune TNT în compu?i inofensivi pentru organismul mamiferelor.

Link to comment
Guest WhiteSword

Hai las-o ca e prea de tot .. :-j ..

Departe de a se intoxica cu TNT, oile sunt în stare, spun cercetatorii, sa îl neutralizeze - deci DEPARTE - deci sunt riscuri sa sa intoxice cateva oi ( si din 1000 de ori,vr`o 50-100 sunt duse :) ) ..

Eu unul pana nu vad nu cred.Au inceput sa isi bata joc de animale sa isi faca ei treaba.

Pe terenurile contaminate cu TNT (trinitrotoluen) se planteaz? iarb?, care extrage din sol substan?a poluant?, apoi sunt introduse oi, pentru a pa?te iarba. - si in loc de oi,nu pot sa aduca niste erbicid si apoi sa are ( a ARA - sa nu se intealaga gresit ) ? Nu ... sigur ca nu,de ce sa nu ne batem joc de aceste animale fara aparare?Daca nu ne batem joc de animale nu ne numim oameni ...

Si daca se sa fie asa cum zic ei,acea oaie ( sau acele oi ) nu vor mai fi consumate deoarece au acea iarba contaminata in organism si pana ' trece efectul ' " trece si oaia " .. E ca si cum ai incerca sa droghezi oile :))

Edited by WhiteSword
Link to comment

Ma intreb cum au descoperit acele organisme din interiorul oilor care descompun aceasta substanta..totusi..raman la ideea ca e destul de greu credibil ca oile n-au nimic dupa ce consuma iarba.. :) totusi..

Sunt cercecatori, ei cerceteaza ! Cercetatorii fac cercetari !

Daca ei spun ca initial TNT-ul se descompune in elemente inofensive, e posibil ca acest lucru sa fie valabil pentru o anume cantitate. Daca acea cantitate este depasita atunci e posibil sa aiba un efect negativ asupra oitelor.

Ma intreb care este parerea Institutului pentru Protectia Animalelor vis a vis de acest fapt.

Link to comment

Sunt cercecatori, ei cerceteaza ! Cercetatorii fac cercetari !

Daca ei spun ca initial TNT-ul se descompune in elemente inofensive, e posibil ca acest lucru sa fie valabil pentru o anume cantitate. Daca acea cantitate este depasita atunci e posibil sa aiba un efect negativ asupra oitelor.

Ma intreb care este parerea Institutului pentru Protectia Animalelor vis a vis de acest fapt.

te rog nu fi "embarasing" nu te supara..cred ca stiu ce-s aia cercetatori.ma mira pur si simplu faptul unde s-a ajuns cu tehnologia..got it ? :) DE LA CE S-AU LUAT CU OILE?SAU SPINTECA TOATE ANIMALELE DE PE LUME SI PLANTELE SA ALFE DIN CE-S COMPUSE DE DRAGU DE A ADUCE NOUTATI PE PIATA DESCOPERIRILOR.

# PRIND OAIA II DAU SA BEA CIANURA SE TRANSFORMA IN DINOZAUR.OPS. CE-AM DESCOPERIT. NEW & IMPROVED.

Link to comment

te rog nu fi "embarasing" nu te supara..cred ca stiu ce-s aia cercetatori.ma mira pur si simplu faptul unde s-a ajuns cu tehnologia..got it ? :) DE LA CE S-AU LUAT CU OILE?SAU SPINTECA TOATE ANIMALELE DE PE LUME SI PLANTELE SA ALFE DIN CE-S COMPUSE DE DRAGU DE A ADUCE NOUTATI PE PIATA DESCOPERIRILOR.

# PRIND OAIA II DAU SA BEA CIANURA SE TRANSFORMA IN DINOZAUR.OPS. CE-AM DESCOPERIT. NEW & IMPROVED.

Din ce ai scris aici , nu releva ca stii ce inseamna "a fii cercetator" si nici ce inseamna "a cerceta". Si nici nu am sa iti explic.
Link to comment

Din ce ai scris aici , nu releva ca stii ce inseamna "a fii cercetator" si nici ce inseamna "a cerceta". Si nici nu am sa iti explic.

esti greu de cap.. tare. daca te referi la ce-am zis cu cianura n-ai treaba era un banal exemplu irelevant. cum au descoperit acele bacterii si ce pot face ele ma refer?i-au dat cu toporu in cap la oaie si a neutralizat tot TNT-u nu ? :) nu s-au facut cercetari?asta era problema..ce au folosit ptr a descoperi asta..de la ce s-au luat cu aparatul digestiv al oilor.de ce n-au ales vacile spre ex. greuuu taree. mai multe detalii.? ok gugal. ro

Link to comment

Pentru mai multe detalii se apasa pe sursa indicata de cei de la Descopera.

In 2004, Craig discovered that the bacteria in a sheep's stomach that help digest cellulose can also rapidly convert TNT into a harmless compound. In recent experiments, he and researchers from the U.S. Department of Agriculture fed sheep TNT for three weeks and found that it broke down so completely that no traces of it or any related compounds remained in the animals' feces.
Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...