Jump to content
NaturalHigh

Nokia+Microsoft. Doi giganti isi dau mana ca sa bata Apple si Google

Recommended Posts

De acum incolo telefoanele Nokia vor avea instalat sistemul de operare Windows Phone al celor de la Microsoft. Cele doua corporatii au anuntat un parteneriat istoric, prin care incearca sa ajunga lideri de piata in domeniul smartphone-urilor.

60473187.jpg

Intr-o scrisoare deschisa, publicata pe site-ul Nokia, apare anuntul ca Windows Phone 7 va deveni principalul sistem de operare de pe smartphone-urile companiei finlandeze. Astfel, resursele si expertiza din domeniul software pe care Mocrosoft le are se combina cu abilitatea si experienta celor de la Nokia de a produce telefoane.

Anuntul istoric a fost facut chiar de catre cei doi grei ai companiilor, CEO-ul Nokia, Stephen Elop si cel al Microsoft, Steve Ballmer.

http://www.youtube.com/watch?v=xe3ksR8zgXg&feature=player_embedded

Reuters scrie ca Nokia si Microsoft isi dau mana ca sa concureze de la egal la egal cu Google si Apple pe o piata a smartphone-urilor in continua crestere.

Finlandezii incearca prin orice mijloace sa redevina lideri, dupa ce seful companiei isi facea zilele trecute o autocritica memorabila. Spunea atunci ca Nokia nu mai e ce a fost si ca este incredibil cum, la 4 ani dupa ce a fost lansat iPhone, compania pe care o conduce nu are inca un gadget care sa-i semene si cu care sa fie in competitie. Iata ca totul se dovedeste a fi parte a unei strategii de marketing.

Nokia si Microsoft isi unesc puterile ca sa dea oamenilor un ecosistem ale carui performante sa nu poata fi concurate. Este o cursa cu trei cai de acum in colo, a declarat Stephen Elop la Londra, aluturandu-se astfel companiilor Apple si Google in batalia pentru suprematie pe piata smartphone-urilor.

Cu toate acestea, investitorii nu au fost convinsi de anuntul noii strategii, iar actiunile Nokia au scazut cu mai mult de 11% in momentul in care finlandezii au anuntat ca anul acesta si urmatorul vor fi "de tranzitie" pentru a construi acest parteneriat.

Intelegerea marcheaza o iesire la suprafata a celor de la Microsoft pe piata telefoanelor mobile. Dupa ani intregi in care s-au batut cu disperare ca sa cucereasca o pozitie importanta in acest domeniu, iata ca acum au un vehicul "zdravan" cu care spera sa ajunga sus.

Planforma Windows Phone este recunoscuta de experti ca fiind una de top, dar pana acum nu a avut succes in randul consumatorilor.

Sursa: StirileProTv

This is war :D

Link to comment

Frate ai umblat vreodata pe un Mac sa vezi asa cam ce inseamna Mac.

Daca nu ai observat toate firmele au Mac-uri si nu numai , daca nustiai pe Mac functioneaza mult mai bine programele si sunt unele lucruri care nu le poti face pe laptopul tau de 2000ron + ca pe Mac deabea acum au aparut 5 virusi , iar pe windows nici nu ii poti numara.

Asa cu cu Iphone , poate vi se pare voua scump dar nici nustiti ce face , in comparatie cu Htc sau Samsung.

Link to comment

Frate ai umblat vreodata pe un Mac sa vezi asa cam ce inseamna Mac.

Daca nu ai observat toate firmele au Mac-uri si nu numai , daca nustiai pe Mac functioneaza mult mai bine programele si sunt unele lucruri care nu le poti face pe laptopul tau de 2000ron + ca pe Mac deabea acum au aparut 5 virusi , iar pe windows nici nu ii poti numara.

Asa cu cu Iphone , poate vi se pare voua scump dar nici nustiti ce face , in comparatie cu Htc sau Samsung.

Ce face iPhone 4 in comparatie cu alte smartphones ce nu intra in gama lui de pret (in care e si singur, de altfel :)) ).

Link to comment

Frate ai umblat vreodata pe un Mac sa vezi asa cam ce inseamna Mac.

Daca nu ai observat toate firmele au Mac-uri si nu numai , daca nustiai pe Mac functioneaza mult mai bine programele si sunt unele lucruri care nu le poti face pe laptopul tau de 2000ron + ca pe Mac deabea acum au aparut 5 virusi , iar pe windows nici nu ii poti numara.

Asa cu cu Iphone , poate vi se pare voua scump dar nici nustiti ce face , in comparatie cu Htc sau Samsung.

Din pacate Lucian ultimul HTC e identic cu Iphone 4. :)

Cat despre alianta lor minune, tind sa cred ca e inutila. Din 2 motive. In ultimul timp telefoanele Nokia au decazut mult. Nu se mai ridica de mult la standardul de performanta din 2000-2008. Iar Windows este un sistem de operare inca mult prea prost dupa parerea mea (pt telefoane desigur), in comparatie cu Androidul.

Link to comment

Frate ai umblat vreodata pe un Mac sa vezi asa cam ce inseamna Mac.

Daca nu ai observat toate firmele au Mac-uri si nu numai , daca nustiai pe Mac functioneaza mult mai bine programele si sunt unele lucruri care nu le poti face pe laptopul tau de 2000ron + ca pe Mac deabea acum au aparut 5 virusi , iar pe windows nici nu ii poti numara.

Asa cu cu Iphone , poate vi se pare voua scump dar nici nustiti ce face , in comparatie cu Htc sau Samsung.

Iphone 4 dupa ce ca este scump mai este si prost in comparatie cu HTC Desire HD, de exemplu. Ma astept ca ceva care are un pret mai mare sa fie si mai bun.

Link to comment

Ideea ii buna, dar sa vedem daca si fac ceva, din cate am vazut windows phone 7 e varza, mai este mult de lucrat la el. Nokia fac telefoane foarte bune, rezistente si destul de perfomante. Eu am un n95 de ~3 ani si sunt foarte multumit de el.

Cat despre Iphone, nu sunt foarte incantat de el, are niste aplicatii interesante dar microsoft ar putea face un sistem de operare si aplicatii pentru el mult mai bune.

Link to comment

' date='12 February 2011 - 01:35' timestamp='1297467347' post='5637674']

ce Apple?dupa parerea mea e doar numele de firma asta..iau exemplu al laptopurilor..hai sa fim laptop apple de 60 mil e comparativ egal la performante cu un hp de 20 mil :) sincer. scriem cu carioca pe papucii de la bazar nike.ceva de genu e. :)

ai avut vreodata produse Apple? iMac, iPhone ?

Se chinuie degeaba, nokia parerea mea era mai ok cu sistemul lor de operare decat cu cel de la microsoft, ma rog, asta e parerea mea din propria experienta.

@Dark, daca stam si ne gandim nici nu are sens sa comparam iphone-urile cu orice alte telefoane. Pe ce alte telefoane s-au creat asa de multe aplicatii/jocuri/utilitati etc, a fost exploatat in toate directiile din punct de vedere creativ, si nu cred ca au de gand sa se opreasca aici. Degeaba oricum, pana nu ai si nu umblii cu unul poti sa-i tot explici, ca nu o sa inteleaga.

Link to comment

ai avut vreodata produse Apple? iMac, iPhone ?

Se chinuie degeaba, nokia parerea mea era mai ok cu sistemul lor de operare decat cu cel de la microsoft, ma rog, asta e parerea mea din propria experienta.

@Dark, daca stam si ne gandim nici nu are sens sa comparam iphone-urile cu orice alte telefoane. Pe ce alte telefoane s-au creat asa de multe aplicatii/jocuri/utilitati etc, a fost exploatat in toate directiile din punct de vedere creativ, si nu cred ca au de gand sa se opreasca aici. Degeaba oricum, pana nu ai si nu umblii cu unul poti sa-i tot explici, ca nu o sa inteleaga.

da stalker..am avut un apple chiar nu de mult l-am dat..sincer ca raport performante / pret nu isi justifica pretul dublu chiar triplu fata de concurenta doar pentru ca scrie Apple... iar cu iphone care e faza? da sa spunem ca e un pic mai inteligent referitor la ce ofera fata de concurenta cu cei de la Microsoft..asta e drept. :) insa tot nu isi justifica pretul exagerat..

Link to comment

Frate ai umblat vreodata pe un Mac sa vezi asa cam ce inseamna Mac.

Daca nu ai observat toate firmele au Mac-uri si nu numai , daca nustiai pe Mac functioneaza mult mai bine programele si sunt unele lucruri care nu le poti face pe laptopul tau de 2000ron + ca pe Mac deabea acum au aparut 5 virusi , iar pe windows nici nu ii poti numara.

Asa cu cu Iphone , poate vi se pare voua scump dar nici nustiti ce face , in comparatie cu Htc sau Samsung.

Mac este prea scump pentru piata europeana si nu isi merita banii atata timp cat exista ceva de 2 ori mai ieftin care poate face acelasi lucru, care este notebook-ul clasic. Un mac face mai multe decat un laptop obisnuit? Chiar te implor sa-mi zici ce face in plus. Cafea? Femeie? Nu? Atunci de ce ar fi interesata piata daca e mai scump si nu aduce mari plusuri?

Pe mac fuctioneaza mai bine programele? Afirmatie fara niciun argument. Majoritatea programelor sunt facute pentru windows, cu PORTuri pentru mac, ceea ce inseamna ca sunt in primul si in primul rand optimizate pentru windows, iar portul de cele mai multe ori vine cu anumite downside-uri cum ar fi lipsa de performanta, lipsa de compatibilitate, instabilitate, si o mie de alte minusuri care eventual duc in foarte multe cazuri la incetarea suportului pentru mac.

I-auzi ia multi virusi pentru windows. Ai auzit de antivirus + firewall + windows defender (care si el face cate ceva acolo)? Daca da, atunci te asigur ca daca ai cele trei pe un os windows nu prea o sa te confrunti cu virusi. Singurul motiv pentru care pe mac nu sunt atatia virusi nu este acela ca vai mac este construit atat de sigur incat e greu sa faci virusi, cum cred majoritatea. Este pentru ca nu este bagat in seama, si de ce ai fabrica virusi pentru ceva nepopular? E ca si cum ai face in ziua de azi virusi pentru ms-dos spre exemplu.

Te rog nu, si repet, NU compara porcaria de iphone 4 cu mobile veritabile cum ar fi htc desire, samsung galaxy s sau sony ericsson xperia x10 (ma rog xperia mai putin). Telefoanele mentionate nu numai ca au functii mai bune, dar sunt si de 2 ori mai ieftine. Apple este o firma de fite. Cel mai bun exemplu este comparatia Apple RETINA display cu Samsung Super AMOLED display. RETINA are rezolutie mai mare corect? Atat de mare incat ochiul uman nu prea mai distinge diferenta pe un ecran de 3.5". Super AMOLED vine cu o rezolutie standard pentru smartphone-urile din ziua de azi, insa are un contrast skyrocketing. Sa nu cumva sa te prind sa contesti asta pentru ca detin galaxy s si am comparat ecranul in repetate randuri cu iphone 4. Iphone 4 e 0 pe langa galaxy s. La ecran. La camera. Pana si la receptie.

Si nu compara nici cu Desire HD.

Daca iphone 4 era 2.000 ron, da, il luam in considerare ca si competitor. Dar avand in vedere ca pretul este dublu, competitia s-a transformat in FAIL complet.

Link to comment

cand vine vorba de softuri, windows mobile e greoi, dar oricum o imbunatatire fata de symbian.

androidul e scris in java in mare parte, iOS e scris in objective-c (care, teoretic, "e mai rapid"). mi se pare ca la capitolu soft apple-ul ruleaza fin cu sistemu lor de operare, chiar si pe langa android (care se tine bine ce-i drept). un telefon mobil cu un hardware revolutionar si android, daca ar avea si un pret accesibil, ar putea periclita pozitia apple, dar in niciun caz nokia (care sincer nush daca are mai mult de 3 modele decente de smartphone) + windows mobile.

in orice caz, produsele apple mi se par solutii elegante, dar cu un pret umflat, care de cele mai multe ori nu se merita platit.

Link to comment

Am avut ocazia sa umblu pe un iPhone 4. Mie unul imi place foarte mult, are tot felul de chestii, ecranul e din sticla si e foarte rezistent la zgarieturi, dar pretul e pe masura, si mai bine mai astepti un an, si posibil sa scada sub 3000 ron.

Pana acum de la Nokia imi place N8-ul ala, pare destul de ok, dar nu stiu in timp care ar fi viata lui :D. Acum ca sunt in parteneriat, de abia astept un nou telefon, sa vad cum se misca :>.

Link to comment

Frate ai umblat vreodata pe un Mac sa vezi asa cam ce inseamna Mac.

Daca nu ai observat toate firmele au Mac-uri si nu numai , daca nustiai pe Mac functioneaza mult mai bine programele si sunt unele lucruri care nu le poti face pe laptopul tau de 2000ron + ca pe Mac deabea acum au aparut 5 virusi , iar pe windows nici nu ii poti numara.

Asa cu cu Iphone , poate vi se pare voua scump dar nici nustiti ce face , in comparatie cu Htc sau Samsung.

face si cartofi prajiti ? :X daca da imi iau vreo 2

ce nasol s-a ajuns .. ca internetul sa fie cel mai puternic lucru de pe glob ...

Link to comment

DETIN ipod touch si iphone 3gS de 32 gb ( cam varfurile de gama pana la iphone4 ) . am avut un htc , (nu retin modelul, oricum era nou nout) i-am oferit ambele apple`s pe htc , si m-a refuzat ...

cat despre faza cu nokia + microsoft .... nokia ramane cel mai de incredere constructor de pana acum.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...