Jump to content
NaturalHigh

Ce s-ar alege de Pamant daca ar fi lovit de asteroidul Apophis

Recommended Posts

Chiar daca initial au negat teoria profesorului rus Leonid Sokolov, cercetatorii de la NASA au recunoscut ca asteroidul Apophis este o reala amenintare pentru Terra.

Asteroidul Apophis este din nou in atentia oamenilor, asta dupa ce rusii au conchis ca acesta va lovi pamantul in 2036, in jurul datei de 13 Aprilie. De aceasta data insa, si astronomii de la NASA au cazut de acord cu datele rusilor, chiar daca nu se precipita sa fie atat de precisi.

"Preciziile facute de rusi sunt corecte. Insa inca nu vrem sa ne precipitam cu privire la date exacte. In orice moment datele problemei s-ar putea modifica, asa ca preferam sa nu speriem oamenii", a declarat Donald Yeomans, purtatorul de cuvant al NASA.

Sursa: StirileProTv

Link to comment

Hah, frumos video`ul ....

Anyway, daca ar avea diametrul care`l are in video, cel mai probabil ar disparea viata de pe planeta ... dar , daca ce zice Superstar e adevarat, adica are un diametru de 270 metrii ... ma cam insel ca ar putea face pagube asa mari.

Oricum, din astea s`au tot spus ... acum ce avem de facut iar ? Asteptam pana in 2012, ne prindem ca defapt nu e sfarsitul lumii si ca a fost o 'eroare' ... si pe urma ce? Asteptam 2036 ca sa ne dam seama ca defapt si aia a fost o eroare ... Nu inteleg de ce se tot agita astia, cu zeci de ani inainte sa se intample ceva, daca se va intampla ceva ...

Link to comment

@tranc3 , mai faci multe stiri pentru posturi ?

mi se pare cam fomist

@topic

eu tind sa-l cred pe R , el stie mai multe decat unii de pe forum. :D

270m diametru , totusi eu cred ca daca loveste o parte a planetei , nu numai acea parte va fi afectata , ci toata planeta , era un documentar pe Discovery cu faza cand asteroidul loveste pamantul.

Link to comment

un asteroid de dimensiunea asta ar distruge o tara mai mica. pe langa asta, s-ar ridica un nor destul de mare de praf si mizerie, care s-ar intinde pe o suprafata mai mare decat cea a tarii respective. mai depinde acum si de viteza, de unghiul cu care patrunde in atmosfera si de materialul din care e facut.

Link to comment

@tranc3 , mai faci multe stiri pentru posturi ?

mi se pare cam fomist

@topic

eu tind sa-l cred pe R , el stie mai multe decat unii de pe forum. :D

270m diametru , totusi eu cred ca daca loveste o parte a planetei , nu numai acea parte va fi afectata , ci toata planeta , era un documentar pe Discovery cu faza cand asteroidul loveste pamantul.

Nu stiu mai multe, doar ca ma documentez.

un asteroid de dimensiunea asta ar distruge o tara mai mica. pe langa asta, s-ar ridica un nor destul de mare de praf si mizerie, care s-ar intinde pe o suprafata mai mare decat cea a tarii respective. mai depinde acum si de viteza, de unghiul cu care patrunde in atmosfera si de materialul din care e facut.

Intr-adevar, s-ar ridica acel nor de praf, dar nu ar periclita sub nicio forma supravietuirea speciei umane: Apophis este prea mic pentru a putea declansa o "iarna" datorita norului de praf. Se pare ca dupa compozitie ar face parte din categoria condritelor, mai exact condrite LL (contin maxim 22% fier).

Link to comment

De cand Apophis are un diametru de sute de kilometri ca in videoul ala prostesc? La dimensiunile lui, ar afecta o zona cu un diametru de cateva sute de kilometri, in cel mai rau caz. 8-|

Faimosu crater din Arizona a fost produs de un Meteorit de 10 Km lungime.

Iti dai seama ce s-ar intampla daca un asteroid de dimensiuena unu Stat din America de ex Texas ar produce?

una steroid de 100 Km ar aduce o noua era glaciara pe tot pamantul..............soarele nu va lumina planeta timp de zeci de ani >> Moarte lenta dar sigura.....asta daca nu te afli in aria de 1000-2000 Km de zona de impact. ;)

Credeti daca ar lovi apa...am scapa? Va inselati...!

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...