Jump to content
NaturalHigh

Cresc salariile bugetarilor si pensiile.

Recommended Posts

Anuntul a fost facut de prim-ministrul Emil Boc. Lefurile bugetarilor vor creste cu 15% din 5 februarie, iar peste un milion si jumatate de varstnici vor incasa pensii mai mari tot din aceasta luna.

Plata salariilor se va face intre 5 si 15 februarie.

Cei care vor avea pensiile majorate sunt aceia care au lucrat in conditii grele si vor fi reincadrati in grupele unu si doi de munca. Ei vor beneficia de o majorare medie de 93 lei.

Tot astazi, Guvernul a aprobat Ordonanta de Urgenta prin care statul acorda facilitati fiscale tinerilor sub 35 de ani care-si infiinteaza pentru prima data o firma.

Intrebat de jurnalisti daca este de acord cu liberalizarea pretului la gazele naturale, conform solicitarii Fondului Monetar International, Emil Boc a spus ca Guvernul nu are competente in stabilirea pretului la gaze, ANRE fiind o structura independenta.

Sursa: StirileProTv

Link to comment

sa zicem ca e un lucru bun . :) ma mir totusi .. e criza .. e sete.. e lacomie..

E sete si e lacomie pentru ca asta se doreste din partea opozitiei.

Era de asteptat ca incetul cu incetul salariile si bensiile sa-si revina si ca toata austeritatea asta o sa fie doar ceva pe termen scurt...dar intotdeauna trebuie sa fie oameni mai destepti din partea opozitiei care sa critice orice.

Oricum...e de inteles si din partea lor dupa ce au trecut deja 6 ani de cand PSD-ul nu a mai mirosit putere si incep sa apara probleme financiare in partid :)

Link to comment
Guest SherkaN

Presimt ca o sa auzim numai de bine de acum incolo, se apropie alegerile, fiecare o sa inceapa sa-si pregateasca "teritoriu`" , si da... ar cam fi cazul sa iesim si noi din criza desi ....

Link to comment

ma eu chiar cred ca o sa ne revenim economic foarte repede ... ma gandesc cum o sa dam inapoi imprumutul ala de la FMI .. dar se rezolva ... e bine ca a crescut exportul mult ( din cate am auzit ) :)

romania e datoare pe 50 de ani la FMI si tu spui ca o sa-si revina economic? revino la realitate pustiule

Link to comment

Inca o veste buna,Romania cred ca isi va reveni incet,incet din criza,cred ca pana im 2050 va fi totul bine :))

Crezi ca va mai exista Romania in 2050?

In plus cu imprumuturile de la FMI sunt sigur ca economia va merge in jos..

UDMR e defapt problema aici,ce treaba au maghiarii cu politica romaneasca? Aveti raspunsul.

Link to comment
Guest SherkaN

Nagasaky' date='03 February 2011 - 17:58' timestamp='1296748698' post='5622181']

Si? Ia uitate ce datorii are Japonia, America, China etc.

Da, si noi avem o saracie de datorie. Vine un ca*** de post ca Antena 3 si baga in cap la lume ca astia sunt nenorociti, ca ia bani de la fmi, si datoria e infirma in primu` rand, si sa nu aveti impresia ca din cauza unei datorii ca asta Romania o sa mearga in jos. Nici nu se simte datoria asta pt. stat.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...