Jump to content
TrC

Iron Man, la un pas sa devina realitate!

Recommended Posts

Soldatii americani, echipati ca-n filmele SF! Cercetatorii lucreaza la un costum special, care amplifica puterea unui om de aproape 20 de ori. Fie ca este vorba de ridicarea unor greutati sau de spargerea zidurilor.

http://stirileprotv.ro/stiri/international/iron-man-la-un-pas-sa-devina-realitate.html

Scheletul exterior este realizat din metal si are mecanisme hidraulice, iar cei care il poarta pot face munca a trei oameni.

Cercetatorii din Salt Lake City au creat costumul pentru situatiile in care soldatii sunt nevoiti sa care echipamente grele.

Pretul unui astfel de costum nu este insa deloc de neglijat: 150.000 de dolari.

Sursa

Link to comment

de fapt este doar preluarea unei idei dintr-un alt film sf - aliens (partea a 2-a) unde muncitorii foloseau un fel de robot pt incarcat/descarcat greutati.

Fireste, model prezentat este versiunea de buzunar, avand in vedere dimensiunile,dar dc neaparat costum pt soldati? Nu se mai satura lumea de ganduri razboinice? :violent:

Link to comment

Nu cred ca s-au bazat pe faptul ca soldatii se vor lupta cu extraterestrii sau ceva asemanator ci doar pe faptul ca acest costum poate da o mana de ajutor , sau chiar mai multe.

Interesant ar fi sa aiba si mai multe aptitudini , nu numai ridicare in exces si proprietatea hidraulica.

Oricum parerea mea este ca nu e deloc scump pentru ce este conceput.

Link to comment

Avem un soldat american printre noi? Ca doar pentru ei este costumul asta.

Stii vorba aia , daca dragoste nu e , facem!

Asa si noi , daca soldati Americani nu avem , facem!

si dupa , daca se apuca Basescu de proverbiat , ne trezim ca se va inventa proverbul "Daca soldati Americani avem , vindem!"

Link to comment
Guest k1nd3rb0y

enter1 , mai usor e sa arunci bomba atomica si atunci da razboi O_o .. 150,000$ ? Neah , nu cred in basme . O asemenea "Jucarie" costa cel putin 1,000,000$-2,000,000$

Link to comment

enter1 , mai usor e sa arunci bomba atomica si atunci da razboi O_o .. 150,000$ ? Neah , nu cred in basme . O asemenea "Jucarie" costa cel putin 1,000,000$-2,000,000$

Alt agent secret. Cum de ai stiut ca un asemenea costum costa 1,5 milioane de dolari (am luat jumatatea dintre cele doua valori pe care le-ai scris)? :| Adevarul e ca a fost o greseala in completarea contractelor si astfel armata va primi costume la 10% din pretul lor, cercetatorii ajungand la sapa de lemn dupa o bucata vanduta. Sau tu nu iti dai seama ca si 150.000$ e o suma suficient de mare.

Link to comment
Guest k1nd3rb0y

Alt agent secret. Cum de ai stiut ca un asemenea costum costa 1,5 milioane de dolari (am luat jumatatea dintre cele doua valori pe care le-ai scris)? :| Adevarul e ca a fost o greseala in completarea contractelor si astfel armata va primi costume la 10% din pretul lor, cercetatorii ajungand la sapa de lemn dupa o bucata vanduta. Sau tu nu iti dai seama ca si 150.000$ e o suma suficient de mare.

Pentru noi e o suma sufiecient de mare 150,000$ , dar pentru alti nu , te asigur eu. Nu sti ce planuri au persoanele in cap :-j ..

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...