Jump to content
TrC

Poti sa omori un om pe internet, cu un singur click!

Recommended Posts

Viata unui artist originar din Rusia este la degetul aratator al internautilor. In aceasta saptamana, el se va lega de un scaun electric si in functie de voturile primite pe un site, va supravietui sau va fi curentat pana la moarte.

http://www.crimetime.ro/politie/poti-sa-omori-un-om-pe-internet-cu-un-singur-click-vezi-video.html

100 de voturi sunt necesare pentru ca 600.000 de volti sa treaca prin trupul lui Oleg Mavromatti, timp de o jumatate de secunda. La 1.000 de voturi, durata electrocutarii creste la 1.5 secunde.

"Vreau doar sa fac un sondaj de opinie, la fel ca orice alt studiu sociologic", sustine Mavromatti. El traieste in prezent in Bulgaria, dupa ce a socat opinia publica si in tara de origine - s-a crucificat pentru o expozitie. A fugit apoi din Rusia, ca sa nu ajunga la inchisoare, pentru incitare la ura rasiala.

Sursa

Link to comment

au fost studii pe teama asta. nu proba rautatea umana. ci supunerea.

erau 3 oameni. a b si c.

a, b erau actorii.

c era subiectul.

a = supraveghetor

b = curentatul

c = omu cu intrebarile

a si c stateau in aceeasi camera, ar b era intr-o camera alaturata.

c punea intrebarea, iar daca b nu raspundea corect primea curent (asta stia c, in realitatea nu primea nimic), din ce in ce mai intens.

multi au terminat testul pentru ca a le spunea ca ala nu are nimic si ca trebuie sa termine testul.

am vazut pe discovery. parca asa era. oricum care vrea sa citeasca sa caute pe google experimentul milgram (asa tin minte ca ii zicea)

Link to comment

au fost studii pe teama asta. nu proba rautatea umana. ci supunerea.

erau 3 oameni. a b si c.

a, b erau actorii.

c era subiectul.

a = supraveghetor

b = curentatul

c = omu cu intrebarile

a si c stateau in aceeasi camera, ar b era intr-o camera alaturata.

c punea intrebarea, iar daca b nu raspundea corect primea curent (asta stia c, in realitatea nu primea nimic), din ce in ce mai intens.

multi au terminat testul pentru ca a le spunea ca ala nu are nimic si ca trebuie sa termine testul.

am vazut pe discovery. parca asa era. oricum care vrea sa citeasca sa caute pe google experimentul milgram (asa tin minte ca ii zicea)

Daca vorbesti de experimentul efectuat de Stanley Milgram, acolo chiar s-a studiat supunerea fata de autoritate, dar in cazul de fata experimentul lui Oleg Mavromatti nu e deloc pe aceeasi tema. Aici chiar se probeaza 'rautatea umana'. Nu exista nicio autoritate prezenta care sa dea ordinele si niciunul dintre cei care voteaza nu sunt constransi din exterior. In experimentul de care vorbesti, in 65% din cazuri profesorul, adica curentatorul a continuat sa aplice curent electric pana la limita de 450 de volti, iar intr-un alt experiment de genul, in care autoritatea care emitea ordinele o facea telefonic, doar 21% din cazuri au ajuns la limita maxima. Mai ales aici, unde nu exista autoritate care sa dea ordine, ci doar Oleg Mavromatti care da posibilitatea, iar restul depinde de fiecare. Trecand peste asta... care e site-ul?

Btw, ca sa fie mai reprezentativ rezultatul, inainte sa votati nu rationalizati cum ca "asa vrea el, asa e dorinta lui", "asa trebuie" etc. pt a nu avea mustrari de constiinta.

Link to comment

Daca vorbesti de experimentul efectuat de Stanley Milgram, acolo chiar s-a studiat supunerea fata de autoritate, dar in cazul de fata experimentul lui Oleg Mavromatti nu e deloc pe aceeasi tema. Aici chiar se probeaza 'rautatea umana'. Nu exista nicio autoritate prezenta care sa dea ordinele si niciunul dintre cei care voteaza nu sunt constransi din exterior. In experimentul de care vorbesti, in 65% din cazuri profesorul, adica curentatorul a continuat sa aplice curent electric pana la limita de 450 de volti, iar intr-un alt experiment de genul, in care autoritatea care emitea ordinele o facea telefonic, doar 21% din cazuri au ajuns la limita maxima. Mai ales aici, unde nu exista autoritate care sa dea ordine, ci doar Oleg Mavromatti care da posibilitatea, iar restul depinde de fiecare. Trecand peste asta... care e site-ul?

Btw, ca sa fie mai reprezentativ rezultatul, inainte sa votati nu rationalizati cum ca "asa vrea el, asa e dorinta lui", "asa trebuie" etc. pt a nu avea mustrari de constiinta.

Vai ce trist,mi se rupe inima de saracul nevinovat pe care l`am ucis noi,cu mana noastra,pentru ca era un nebun scapat de la sfanta lacrima.

Oameni normali mor zi de zi,fara voia lor,daca ala are de gand sa se sinucida,go ahead, :gives:

Link to comment

Daca este link as da cate clikuri as putea numai sa moara un idiot ca ala.

Iti doresc acelasi lucru. :)

Daca omul e un crein scapat de la 9 nu cred ca trebuie sa-i dea toata lumea apa la moara. Sau a vrut sa dovedeasca prostia , nesimtirea si satanismul oamenilor de rand.

Link to comment

LINK plz, vreau si eu sa votez cu "DA" daca tipul tot se joaca cu focul macar sa se arda nu?

ce replica... o_O

ce porcarie de stire, si daca intr-adevar e adevarat, porcarie si fapta. daca omul a infaptuit o crima, se aplica legea, nu voturi...pe internet poate vota oricare, voi insisi vreti sa votati dar nici macar nu stiti daca e vinovat sau nu, nu e un boss dintr-un mmo ppl, its a real person here. o_O

Link to comment

dka vReAu sA mOarE dUsHmAniIIi m3u 1nsEamNa cA sUnTeM sAtAnIIIIst 666 ?

Nu, daca vrei sa moara dusmanii tai inseamna ca esti un ratat. Daca nu mai ai loc de restul lumii iti sugerez sa pleci tu de printre noi si sa ne lasi .

PS : Cel ce ai amestecat satanismul in chestia asta , ti-as sugera sa mai pui si tu mana pe o carte, nu venii si vorbi / acuza chestii care tu nu le cunosti .

Link to comment

Nu, daca vrei sa moara dusmanii tai inseamna ca esti un ratat. Daca nu mai ai loc de restul lumii iti sugerez sa pleci tu de printre noi si sa ne lasi .

PS : Cel ce ai amestecat satanismul in chestia asta , ti-as sugera sa mai pui si tu mana pe o carte, nu venii si vorbi / acuza chestii care tu nu le cunosti .

Eu nu am dusmani,eu sunt pacificatorul.Ceea ce rezulta ca nu sunt un ratat.Si satanistii sunt oameni!

Pace voua!

Link to comment

am incercat sa ma uit insa nu imi merge video'ul nu stiu de ce..insa nu cred ca e posibil sa faci asa ceva :) hai sa fim seriosi. :rofl1: de acu dau click si toata lumea moare =)) :) e funny totusi.

Tocmai pentru ca nu-ti merge filmul , nu trebuia sa comentezi pentru ca ai facut-o aiurea din punctul meu de vedere. in film era vorba despre o singura persoana care s-a oferit 'voluntar' sa fie electrocutat la cererea internateutilor , nu despre faptul in care orice uz?r de internet poate omora orice persoana printr-un singur click.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...