Jump to content
Random Hero

Adrian Paunescu a murit

Recommended Posts

Poetul Adrian Paunescu s-a stins din viata in aceasta dimineata la ora 07:15, dupa o lunga lupta cu boala, la varsta de 67 de ani. Diabetul de care acesta suferea i-a afectat mai multe organe, iar azi-noapte starea poetului s-a inrautatit.

"Astazi, 05.11.2010, la orele 07.15, inima maestrului Adrian Paunescu a incetat sa mai bata. Dupa nenumarate tentative de resuscitare a trebuit sa ne declaram invinsi .. si maestrul a plecat dintre noi." - a declarat medicul Serban Bradisteanu, seful Clinicii de Chirurgie Cardiovascular? a Spitalului Floreasca

Paunescu a fost internat saptamana trecuta de urgenta la Spitalul Floreasca, pentru ca acesta nu mai putea respira. Timp de o saptamana, medicii i-au sustinut inima, plamanii si rinichii cu tratamente medicamentoase, insa corpul poetului a cedat astazi. Cu ultimele puteri, in timp ce suferea pe patul de spital, Adrian Paunescu a scris ultima sa poezie, pe 31 octombrie.

Primele zvonuri despre starea de sanatate a poetului au parut in luna iunie, cand se vorbea despre un diagnostic sumbru - ciroza hepatica sau cancer. Paunescu a infirmat insa aceste informatii "nu e cancer, nu e ciroza, s-au scris aiureli, ca nu e adevarat", dar cu toate acestea a recunoscut ca are probleme grave: "La un moment dat am avut un complex hepato-renalo-cardiac de suferinte".

Mi-a fost rau, mi-a fost rau, la un moment dat, nu mai puteam sa merg bine”, declara in urma cu cateva luni Adrian Paunescu.

sursa

Link to comment

wait ... WHAT ?

comunist bastard

pai un poet in timpuri comuniste - adica muritor de foame daca nu pupa in fund partidul si pe tovarasu' si toata gasca - ce era sa faca? stiu, era dezgustator sa auzi cum slaveste regimul, dar daca asta ii umplea frigiderul, nu era normal sa tipe sus si tare Oda partidului comunist roman?

Si de faptul k a murit...asta este...toti ne ducem :| RIP

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...