Jump to content
StefanScb

Într-un film din 1928 al lui Charlie Chaplin apare un personaj ce pare a vorbi la telefon

Recommended Posts

"o masina de calatorit in timp" asa cum ii spui tu o sa fie si avionul atunci cand o sa poata atinge viteze considerabil-egale cu viteza luminii.. (daca si acum zici ca am inteles gresit, explica-mi de ce ai adus in discutie teorie relativitatii.. ma faci curios)

Link to comment

Fals. Avionul si in prezent este o "masina de calatorit in timp" . Nu conteaza ce difrerenta este , ci ca exista o diferenta intre scurgerea timpului intr-un avion si scurgerea timpului langa un observator stationar.

Link to comment

asa si asta inseamna ca calatorea in timp

Clator:alo

secolul 25:Da

Calator:Ce faci?

Secolul 25:Pai bine

Calator:e frumos in romania

Secolul 25:aha

Calator :hai ca inchid ca raman fara minute

=)):)))

si daca nu erau telefone ala cu cn vrobea?

cine ti-a mai zis si tie de linkmania ?

Poate nu vorbea la telefon, ci il/o durea urechea si vorbea cu chaplin intre-timp :)

Link to comment

@morello

si ce e incorect din ceea ce o zis becali?

teoretic a zis-o bine, modul de a o spune a fost...funny. :D

ex: 3x+2y=0 -> ec de gradul 1 cu 2 necunoscute. nu zice nimeni ca nu e bine, dar cum a spus-o a fost ceva de genu: ce mare treaba o ecuatie ba, bagi pe y scoti pe x, faci 18%, scazi din suma, faci, dregi, mierlesti, spanzuri si-l afli pe x. :))

@timetravel, hmm who knows. :-? si daca prin absurd ar fi adevarat, acel "cineva" nu se afla din "prezentul nostru", n-ar fi avut semnal. =)

Link to comment

va-ti gandit ca e pur si simplu un actor?

Bai, chiar, cred ca esti primul. ^_^ Hell yea, evident ca asta-i prima premiza de la care incepi. Priveste-i mimica doar, nu existau telefoane mobile in '28, nici macar conceptul de a gesticula miscarile unui om din zilele noastre. Ceva e dubios, very very strange. @_@ Sau intr-adevar poate fi doar un aparat auditiv.

http://www.flickr.com/photos/23909185@N06/5108888518/

Link to comment

Fals. Avionul si in prezent este o "masina de calatorit in timp" . Nu conteaza ce difrerenta este , ci ca exista o diferenta intre scurgerea timpului intr-un avion si scurgerea timpului langa un observator stationar.

da mai asa e :banghead: tu cand faci o calatorie cu avion te duci in viitor ?sau in trecut? :))

mai omule daca tot sti atatea de ce drq stai sati bati capul cu noii si nu calatoresti in timp?

pai tu vezi cati savanti oamenii cu creierul mare care fac tot felul de experimente etc si au banii ,aia de ce nu calatoresc in timp?

daca toata afacerea se rezuma la o ecuatie?

ai sa zici ca nui technologie ,pai cum asa ati aflat formula de a calatori in timp si nus instare sa atinga viteza necesara :))

timpul nu face parte din univers el este doar o masura pentru oamenii

poti merge si cu viteza gandului insa timpul e acelasi prezent,timpul nare memorie ,volum,

Link to comment

Eu tot incerc sa iti explic ca atunci cand spun" calatorie in timp" nu ma gandesc la aceeasi tampenie la care te gandesti tu. :-j

Ai dreptate ! Pa !

Link to comment

foarte amuzante unele "explicatii", dar adevarul nu este prea dificil, si explicatie poate fi o simpla gresala de filmare, nu neaparat toata polologhia despre viteza luminii si a gazului care ar face bine sa umple camera, ca sa iasa k in formula expusa de altu' :violent:

Oameni buni, nu mai priviti cu atata atentie unele detalii, k o sa va doara capul ;) lasati pe cei platiti pt asa ceva sa o faca :nanana:

Link to comment

teorema H (Boltzmann H Theorem). spune clar Consideram asta nu spune nimic ca poti sa calatoresti in timp

Chiar sper ca te prefaci.

Cand el are asa ceva postat in blogul sau """ INTERVIU CU DUMNEZEU

Am visat ca am avut un interviu cu Dumnezeu.

•«Deci vrei sa ai un interviu cu mine?» a întrebat Dumnezeu.

•«Daca ai timp...» am raspuns eu.""""

tu chiar iti mai bati capul cu el? :rofl1:

E destul de interesant acel video,dar eu privesc lucrurile dintr-o alta perspectiva.Nu stiu exact cand a aparut primul telefon mobil dar cu siguranta existau telefoane fixe in vremea aia.Plecand de la ideea de a ridica receptorul,de al pune la ureche si a te comunica cu o persoana aflata la 30km distanta prin intermediul unui fir(pentru ca tu practic asta vezi),pai cred ca nu erau atat de incuiati incat sa nu isi imagineze cum ar fi sa faca treaba asta in timp ce merg pe strada,cineva a specificat ca femeia din acel video a facut un gest ce doar de la inventarea telefonului mobil a luat amploare,mai exact de a merge cu el la ureche.Cu fir,fara fir tot la ureche il duci,deci acel gest exista de la inventarea primului telefon.Si avand in vedere ca Chaplin a fost un geniu,si la vremea aia era un om destul de important in America,poate o pasarica i-a soptit la ureche despre un nou prototip de telefon,mai exact cel mobil.Cum cineva p`aici a specificat ca teoretic legile fizicii cuantice permite calatoria in timp dar nu exista inca tehnologie pentru asta,la fel de probabil putem presupune ca exista in plan crearea telefonului fara fir dar nu exista tehnologia si cunostintele necesare.

Din proprie experienta va spun ca prin 2000,pe cand aveam eu 10 ani,niste baietasi din cartier de 18 ani fiecare ne-au mintit pe mine si pe un amic in privinta unui monitor.Povestea lor suna ceva de genu "Exista un monitor cu cristale lichide unde daca pui un video cu o tipa dezbracata si bagi mana in monitor e ca si cand ai atinge-o pe respectiva unde vrei tu,asa se simte la mana"Eu si amicul meu panicati,vroiam sa vedem acel monitor cu orice chip.Unde bat?Pai daca aia au fost in stare sa inventeze o minciuna de genu si chiar mimau,ce i-ar fi costat pe respectivi producatori ai filmului sa nu faca la fel,in fond sunt actori :P

Link to comment

aia avea o durere de masea si au sarit astia ca are telefon =)))) (j/k)

@imo, time travel my ass,

adev?ru' e c? daca te doare maseaua ori faci 'au au au' ori vorbesti singur ca prostu' , una din doua si cred ca personajul respectiv a ales varianta 2 ca peste 82 ani sa ne dea noua batai de cap.

Link to comment

Nu inteleg de ce va certati?

Fiecare are dreptul la libera exprimare si x sau y nu poate sa-i faca nimic .

P. S daca eu zic ca in acel video , acea persoana nu este o persoana ci mai degraba un extraterestru deghizat intr=o femeie urata si ... asta ma face ratat ?

P.S 2 Nu vad nimic neobisnuit in acest video , este doar o femeie care se plimba pe strada si la un moment dat isi da seama ca este filmata .*PUNCT

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...