Jump to content
Guest White.

Dumnezeu se ascundea in lobul temporal

Recommended Posts

Dumnezeu se ascundea in lobul temporal

Si acum, ca l-am gasit unde se mai ascunde? Al dracu` asta micu` cum se joaca el fata ascunselea cu noi...

Argumentul "s-a dovedit de multe ori ca stiinta se inseala" e ilogic.Iti dai tu seama de ce.

Mie mi se pare perfect logic. Stiinta e onanista. Se inseala cu ea insasi.

1. Pe mine la scoala acum ceva vreme m-au invatat ca in Univers, spatiul interplanetar/interastral este vid;

2. Astazi, la scoala sunt invatati ca spatiul respectiv este umplut cu materie intunecata (neagra). Darth Vader alea alea... Nu se vede, nu se simte, dar se poate calcula matematic. In lispa ei (adica in prezenta vidului din primul enunt) Universul s-ar prabusi (matematic) in el insusi.

Din 1 si 2 => Stiinta se inseala. Cu ea insasi. => ipoteza enuntata la inceput este demonstrata.

q.e.d.

ok' date=' ok, esti agnostica. we get it [/quote']

Da` eu atunci cand aud culori cum se cheama ca sunt?

Faptul în sine c? exist? o leg?tur? între activitatea creierului ?i tr?irile mistice este cunoscut de mult timp.

Auzi, da` prima data cand un lob temporal din asta s-a gandit el sa aiba activitate din asta perversa... de unde au stiut ceilalti lobi ca trairea aia e mistica/religioasa, dat fiind ca - teoretic - misticismul/religia nu existau ?

Link to comment

Baiii....si idioti ne-au mintit ca se ascunde dupa norisor ..silly me ..:(

Nu ai inteles, Fake God e in cer, True God esti tu. Cred ca la asta se refera, mintea umana este capabila de tot felul de lucruri unice pe planeta.

Ca sa nu existe dubii pt tine..

Fake God= Dumnezeu fals

True God= Dumnezeu adevarat

May the force be with you, young padawan.

Sure Ahsoka Tano :readthis:

Link to comment

de ce sa fie ilogic? oamenii de stiinta gresesc des. oricum cea mai tare faza a fost acum cateva zile cand am citit ceva de genul: "universul s-a creat din nimic" :))

de asta sunt capabili oamenii de stiinta? :)) a fost o magie ... din nimic a aparut ceva.

poate peste cateva sute de ani.. oamenii vor primi adevaratele raspunsuri in legatura cu existenta noastra. nu balariile astea ce apar pe net. cica religia e un mijloc de manipulare in masa... ceva mai manipulator decat internetul nu exista.

Mda.."universul s`a creat din nimic",total absurd nu?Sa excludem aceasta posibilitate este la fel de absurd.Dumnezeul religios a creat universul ,total absurd ,sau poate ca nu.Niste zeitati au creat universul ,total absurd,sau poate ca nu.

Religia este un mijloc de manipulare in masa-ABSOLUT CORECT.Indiferent daca exista sau nu un Dumnezeu religios,aceasta "forma" numita religie este si va ramane o manipulare in masa.

**Cel mai plauzibil lucru in care puteti sa credeti este existenta unei FORTE,pe care noi nu putem si nu v`om putea s`o intelegem niciodata.Aceasta forta a dat nastere universului,indiferent daca a produs o explozie numita BIg-Bang sau i`a facut pe Adam si Eva si i`a pedepsit sa zaca pe pamant.Nu vreau sa va conving ca am dreptate ,chiar stiu ca nu o s`o fac,dar din perspectiva mea asa arata acest Dumnezeu care a creat totul.

Link to comment

Thora si Aglaia ,nu inteleg de ce imi puneti mie aceste intrebari.

Pai n-ai zis tu ca stiinta are raspunsuri logice si adevarate la orice? Punem intrebari reprezentantilor stiintei.

Nu de alta, da` pe doamna Stiinta am cautat-o in lobul temporal si n-am gasit-o acolo (nu stiu daca are legatura cu faptul ca azi sunt Napoleon).

Stii tu cumva prin ce lob se ascunde in seara asta Stiinta asta?

Aveti sectunea de comentarii pe blogul de unde este copiat articolul.Have Fun!

Pai nu e nici un "Have Fun". e studiu stiintific eventual. Nici un Fun... cineva imi spunea ca daca vreau sa studiez dementa in forme pure sa intru pe un forum darwinist si sa scriu undeva atat : "Jesus exist". Si sa astept 10 minute. Dupa care pot incepe studiul. I-am dat dreptate.

So, pe blogul ala mi-e teama sa postez. :(

Link to comment

Punem intrebari reprezentantilor stiintei.

So, pe blogul ala mi-e teama sa postez. :(

Stai linistita,autorul este "un reprezentant al stiintei".Poti sa pui intrebari acolo.In caz contrar ai ales calea ignorantei si a ipocriziei si nu vrei sa cunosti raspunsurile la intrebarile tale.

Link to comment

Stai linistita,autorul este "un reprezentant al stiintei".Poti sa pui intrebari acolo.

Am inteles... cam ca la popa in biserica...

Mi se pare mie sau procedura este oarecum identica?

In caz contrar ai ales calea ignorantei si a ipocriziei si nu vrei sa cunosti raspunsurile la intrebarile tale.

S-ar putrea sa am o experienta din asta lobistica... de rememorare a unor intamplari trecute... daca imi aduc bine aminte exact acelasi lucru mi-l spuneau doi martori ai lu` Iehova... weird...

Ce ti-e si cu sectele astea... au ajuns sa se cloneze si sa apara fake uri. Au ajuns chinezii sa-si bage coada si aici...

Adica tu vrei sa imi spui ca un om ii poate spune unui alt om ce se petrece in creierul lui. Primul este capabil a intelege fenomenele inclusiv din capul ceilulalt, in timp ce al doilea este incapabil sa le inteleaga macar pe ale sale.

Tot weird... rezulta ca primul este paranormal / supranatural / Dumnezeu.

Hai ca l-am gasit iar pe Dumnezeu. Este primul om...

Il cautam si maine seara?

Link to comment

Mistouri ieftine. :D

Stai linistita,autorul este "un reprezentant al stiintei".Poti sa pui intrebari acolo.In caz contrar ai ales calea ignorantei si a ipocriziei si nu vrei sa cunosti raspunsurile la intrebarile tale.
Link to comment

Poti sa pui intrebari acolo.In caz contrar ai ales calea ignorantei si a ipocriziei si nu vrei sa cunosti raspunsurile la intrebarile tale.

N`auzi bre ca nu vreau la voi in Secta ? Si nici n-am nevoie de preoti sa-mi raspunda la intrebari. Prefer sa caut eu raspunsurile.

Plus ca eu am o relatie deosebita cu dementa din capul meu. Nu e nevoie sa mi-o explice cineva. Mi-e ca mi-o schimba si ajung la dezechilibre. Ca altii.

Auzi... da` Dumnezeu asta... el tot timpul se ascunde? Nu ar trebui din cand in cand sa "se puna" si sa numere pana la 100?

Rahat... nici divinitatea nu este democratica...

Link to comment

Mda.."universul s`a creat din nimic",total absurd nu?Sa excludem aceasta posibilitate este la fel de absurd.Dumnezeul religios a creat universul ,total absurd ,sau poate ca nu.Niste zeitati au creat universul ,total absurd,sau poate ca nu.

pai asta e si ideea... aman2 teoriile: creerea universului de Dumnezeu cat si creerea universului din nimic sunt un fel de basm. numai ca ateii, asa cum se numesc unii dintre userii acestui forum, sustin faptul ca ei nu cred in magie deci nu exista Dumnezeu.. pe de alta parte ei cred totusi in magie cand sustin stiinta in legatura cu creerea universului din nimic. acum nici ei nu mai stiu ce cred.

oricum toate sunt numai teorii ce nu se pot dovedi in momentul de fata. presimt ca peste 1000 ani o sa rada oamenii de noi .. la fel cum am ras si noi de cei din trecut:

-credeau ca pamantul este plat

-se inchinau la zei

asa o sa zica si aia:"uite ba.. prostii aia credeau ca universul s-a creat din nush ce bing-bang. ce limitati erau !" sau cine stie la ce divintitate o sa se inchine....

Link to comment

1. Pe mine la scoala acum ceva vreme m-au invatat ca in Univers, spatiul interplanetar/interastral este vid;

2. Astazi, la scoala sunt invatati ca spatiul respectiv este umplut cu materie intunecata (neagra). Darth Vader alea alea... Nu se vede, nu se simte, dar se poate calcula matematic. In lispa ei (adica in prezenta vidului din primul enunt) Universul s-ar prabusi (matematic) in el insusi.

= progres

sau poate ca aveai profesori ce dadeau din gura degeaba ca sa umple timpul? una din doua, tot tu ai dreptate. e un argument infailibil care arata ca stiinta greseste.

Da` eu atunci cand aud culori cum se cheama ca sunt?

drogat

sau poate religios. depinde cum ai fost crescut

lasa ca trece vremea, stiinta avanseaza si se va ajunge in punctul in care ideea existentei zeilor va fi total dastramata. va fi un adevar general valabil, la fel ca faptul ca pamantul e rotund - tot demonstrat stiintific - tot prin progres

urmasii nostri se vor uita in urma si vor rade de noi :lol:

Link to comment

lasa ca trece vremea, stiinta avanseaza si se va ajunge in punctul in care ideea existentei zeilor va fi total dastramata. va fi un adevar general valabil, la fel ca faptul ca pamantul e rotund - tot demonstrat stiintific - tot prin progres

urmasii nostri se vor uita in urma si vor rade de noi :lol:

Atat timp cat va exista catolicismul religia nu va disparea, sau budismul. Catolicismul, in ziua de azi, a reusit sa aduca un plus comunitatilor prin organizare. Budismul la fel, prin disciplina. Au devenit un must be si nu le poti sterge cu nici o teorie stiintifica. Lumea are nevoie sa auda ceea ce are nevoie (sweet lies, sau nu).

Link to comment

Atat timp cat va exista catolicismul religia nu va disparea, sau budismul. Catolicismul, in ziua de azi, a reusit sa aduca un plus comunitatilor prin organizare. Budismul la fel, prin disciplina. Au devenit un must be si nu le poti sterge cu nici o teorie stiintifica. Lumea are nevoie sa auda ceea ce are nevoie (sweet lies, sau nu).

asa si ce legatura are religia cu ce-am spus eu?

Link to comment

nu prea vad legatura dintre Dumnezeu si bolnavi

oamenii sunt nebuni uni mai mult alti mai putin ,

ce vede 2 miliarde de oameni puteti spune ca e adevarat ,insa ce vede 1~1000 de oameni cu probleme trebe sa fiti mai nebuni ca sa credeti :))

"ce vede" gramatica ta ma ingrozeste....

Link to comment

am zis zeu

ZEU

ZEU RETARDATO

http://ro.wikipedia.org/wiki/Divinitate

ZEU

-->!!!ORICE ZEU CONCEPUT VREODATA DE OM, NU M-AM REFERIT LA UNUL ANUME!!!<--

unde cacat vezi ca m-am referit in mod direct la dumnezeu?

ba sa-mi bag

Te-ai referit si la Dumnezeu. Zeu = si Dumnezeu. Eu ti-am zis de catolicism si budism ca doar n-aveam cum sa-ti zic de Hera, Ares sau Zeus sau zeul PORC de care nici mama naibii de abia daca stie.

Sau tu inca mai faci huga-huga prin bucatarie venerand cine stie ce zeu din vremea lu` Pazvante Chioru?

Link to comment

Te-ai referit si la Dumnezeu. Zeu = si Dumnezeu. Eu ti-am zis de catolicism si budism ca doar n-aveam cum sa-ti zic de Hera, Ares sau Zeus sau zeul PORC de care nici mama naibii de abia daca stie.

Sau tu inca mai faci huga-huga prin bucatarie venerand cine stie ce zeu din vremea lu` Pazvante Chioru?

eu am spus ca stiinta va dovedi eventual fara drept de apel ca nu e posibil ca fiinte supranaturale sa existe, iar tu vii si imi zici ca indiferent daca va face asta, religii oricum vor exista in continuare. ok, bun...eu nici nu incerc sa neg faptul ca inca vor exista religii care te invata chestii de bun simt sau ce pana mea mai vor ele sa te invete

problema ta e ca nu esti in stare sa faci diferenta dintre zeitati si religie, ergo consideri ca vorbind despre budism, automat te referi la buddha si numai la buddha and so forth

asa ca te-ai pierdut undeva pe drum, nu mai am ce discuta cu tine

imi prezinti contra-argumente la lucruri pe care eu nu le-am spus

Link to comment

lasa ca trece vremea, stiinta avanseaza si se va ajunge in punctul in care ideea existentei zeilor va fi total dastramata. va fi un adevar general valabil, la fel ca faptul ca pamantul e rotund - tot demonstrat stiintific - tot prin progres

urmasii nostri se vor uita in urma si vor rade de noi :lol:

Mica analiza:

se va ajunge in punctul in care ideea existentei zeilor va fi total destramata - daca inexistenta zeilor este afirmata, automat se destrama si credinta in acestia (cursul logic al intamplarilor)

urmasii nostri se vor uita in urma si vor rade de noi - a fost valabil si pentru asta ce am scris.

Poate ca vor exista cativa, asa cum exista si acum dar majoritatea tot vor crede intr-o religie.

Think, don`t get blinded -_-.

Link to comment

Mica analiza:

se va ajunge in punctul in care ideea existentei zeilor va fi total destramata - daca inexistenta zeilor este afirmata, automat se destrama si credinta in acestia (cursul logic al intamplarilor)

urmasii nostri se vor uita in urma si vor rade de noi - a fost valabil si pentru asta ce am scris.

Poate ca vor exista cativa, asa cum exista si acum dar majoritatea tot vor crede intr-o religie.

Think, don`t get blinded -_-.

deci tu zici ca o religie nu poate exista fara o fiinta supranaturala?

evident tu nu stii prea multe. retrage-te

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...