Jump to content
Guest White.

Dumnezeu se ascundea in lobul temporal

Recommended Posts

Neuroteologia este o disciplin? relativ nou?, chiar dac? termenul în sine a fost folosit sporadic înc? din 1960, ce e drept, mai mult în sens filozofic decât ?tiin?ific. Ideea este de a stabili o corela?ie între experien?ele subiective care pot fi încadrate în categoria spiritualitate – tr?iri religioase, ?i activitatea cerebral? care (probabil) le genereaz?.

Faptul în sine c? exist? o leg?tur? între activitatea creierului ?i tr?irile mistice este cunoscut de mult timp. Se ?tie c? exist? forme de epilepsie temporal? în care subiectul este asaltat de imagini ?i idei halucinatorii de tip religios. Destul de frecvent, epilepsia temporal? este marcat? prin tr?iri de tip transcendental ?i hiper-religiozitate. Cei care sufer? de aceast? boal? ajung invariabil s? fie persoane deosebit de credincioase, convinse c? l-au „atins” pe Dumnezeu.

Împ?ratul Constantin este unul dintre primele exemple documentate. Înaintea b?t?liei de la Podul Milvian din anul 312 a avut o criz? în timpul c?reia a „v?zut” o cruce pe cer, cu inscrip?ia In hoc signo vinces (aproximativ cu acest semn vei câ?tiga). Dup? câ?tigarea b?t?liei, a transformat cre?tinismul în religia oficial? a Imperiului Roman, fiind convins c? tocmai fusese contactat de Dumnezeul cre?tin. Ca s? vezi cum se scrie uneori istoria …

Poate cel mai celebru caz de epilepsie temporal? este cel al lui Dostoievski, cel care a descris în am?nunt zeci de crize pe care le-a avut, atât în mod direct în jurnale ?i scrisori, cât ?i indirect prin intermediul personajelor din romanele sale. Nu este de mirare c? era ?i el o persoan? profund religioas?, luând ni?te halucina?ii temporale drept semne divine. Descrierile sale am?nun?ite, atât ale crizelor epileptice propriu-zise, cât ?i ale st?rii scurte care precede criza de lob temporal (a?a numita „aur? epileptic?”), sunt ?i ast?zi prezente în unele tratate de neurologie, ca model. În cazul s?u, uneori criza de lob temporal se extindea ?i spre aria Broca, important? pentru vorbire, rezultând în episoade de disfazie post-ictal? (era incapabil s? vorbeasc? coerent o perioad? dup? încetarea atacului epileptic). Din p?cate, fiul s?u a mo?tenit boala sub o form? mai grav? (epilepsia temporal? are uneori tendin?e ereditare) ?i a decedat la vârsta de 3 ani. Iat? cum descrie Dostoievski o astfel de aur?:

Aerul era plin de un zgomot puternic ?i am încercat s? m? mi?c. Am sim?it c? Raiul se cobora asupra P?mântului ?i c? m-a cuprins în interiorul s?u. Chiar l-am atins pe Dumnezeu. A intrat în mine; da, Dumnezeu exist?! – am strigat. Voi to?i, oamenii s?n?to?i, nu ave?i idee ce bucurie este bucuria pe care o sim?im noi epilepticii în secundele dinaintea unui atac. Mahomed, în Coran-ul s?u, spune c? a v?zut Paradisul ?i a intrat în el. To?i oamenii ??tia pro?ti-de?tep?i sunt siguri c? a fost un mincinos ?i un ?arlatan. Dar nu, el nu a min?it, el chiar a fost în Paradis în timpul unui atac de epilepsie; a fost o victim? a bolii exact a?a cum sunt ?i eu. Nu ?tiu dac? aceast? bucurie va dura secunde sau ore sau luni, dar crede?i-m?, nu a? schimba-o pentru toate desf?t?rile lumii.

Este dezarmant s? realizezi c? un individ de calibrul lui Dostoievski, recunoscut ca unul dintre cei mai mari scriitori din toate timpurile, nu a reu?it s? fac? diferen?ierea între ni?te st?ri subiective halucinatorii ?i realitate. Este ?i mai grav dac? stai s? te gânde?ti c?, aparent, un num?r foarte mare dintre liderii ?i fondatorii unor religii importante nu erau altceva decât ni?te bolnavi exalta?i de tr?irile din timpul unor manifest?ri al c?ror substrat neurologic este atât de evident ast?zi.

Unul dintre pionierii cartografiei cerebrale, neurochirurgul Wilder Penfield, a reu?it s? produc? senza?ii subiective de tip mistic-religios-transcendental prin stimularea intra-operatorie a unor arii cerebrale din zona temporal?. Experien?ele sale au sugerat faptul c? tr?irile religioase nu sunt rezultatul intercept?rii de c?tre creier a unor mesaje venite de undeva, pe o cale necunoscut?, de la „divinitate”, ci sunt produse de celulele cerebrale în sine – constatare care îi deranjeaz? teribil de mult pe cei religio?i.

Mai recent, o mul?ime de studii folosind metode neuroimagistice moderne au reu?it s? g?seasc? o asemenea corela?ie între tr?irile mistice ?i zonele cerebrale care sunt activate în timpul lor. Zonele respective sunt cu atât mai active ?i mai excitate cu cât persoana în sine este mai religioas? ?i mai înclinat? spre experien?e mistice în general. Desigur, corela?ia nu înseamn? obligatoriu c? respectiva arie cerebral? genereaz? senza?ia. A?a cum le place tei?tilor s?-?i imagineze, poate c?, de fapt, creierul este doar un soi de receptor al unor „unde” misterioase care-l pun în leg?tur? pe individ cu Creatorul. Dac? acesta ar fi adev?rul, ar însemna ca acele st?ri s? nu poat? fi produse în laborator, la comand?, ci ele s? exist? doar când sosesc „undele”. Ar mai fi ?i varianta unui dumnezeu deosebit de ?ugub??, care st? la pând? ?i trimite mesajul tocmai când cercet?torii stimuleaz? aria cerebral? cu pricina.

Michael Persinger s-a ocupat de aceste studii timp de câteva decenii, ?i a ajuns la ni?te concluzii cel pu?in interesante. Acum câteva s?pt?mâni a fost difuzat? prima serie dintr-un nou film de popularizare a ?tiin?ei, intitulat Through the Wormhole. Mi se pare destul de reu?it, vi-l recomand. Am selectat un clip care are leg?tur? cu subiectul de mai sus, l-am ?i tradus, de?i nu cred c? era nevoie – e o pl?cere s? ascul?i intona?ia lui Morgan Freeman (pe mine m? duce mereu cu gândul la The Shawshank Redemption).

Videoclip : Click pentru a viziona

Ipoteza conform c?reia aria cerebral? r?spunz?toare de aceste senza?ii transcendentale s-ar fi dezvoltat treptat, pentru a contracara anxietatea produs? de realizarea progresiv? a faptului c? moartea este inevitabil?, mi se pare foarte plauzibil?. Înc? de mult s-a sugerat faptul c? aspectul ubicuitar al credin?ei în societ??ile umane nu poate fi explicat satisf?c?tor decât de o component? evolu?ionist?, o presiune selectiv? care a existat la un moment dat, care favoriza pe cei cu înclina?ii mistice. Este interesant ?i c? o parte din senza?iile subiec?ilor se apropie de cele de tip OBE, despre care discutam într-un articol anterior.

În orice caz, concluziile de mai sus ar trebui s? pun? pe gânduri pe cei care înc? î?i mai imagineaz? c? au dialoguri cu prieteni imaginari cele?ti. S-ar putea ca, de fapt, s? se rezume totul la o arie temporal? ceva mai activ?. Ca de obicei, adev?rul este logic, elegant, ?i cât se poate de lipsit de gogom?nii supranaturale.

Sursa : Lazy Pawn

Link to comment

Oh, come on... deja exagerezi.

Desi il dai ca exemplu filmuletul lui Lucian, tu faci contra.

In filmulet zice clar: sunt intrebari fara raspuns.

Asa cum nu stii daca cosmosul e etern nu poti stii nici daca Dumnezeu exista sau nu.

Tu nu faci altceva decat sa te dai cu capul de perete pentru ceva ce nu stii.

Link to comment

Aglaia,in 5 minute sunt absolut convins ca nu ai citit articolul.In articol este vorba despre asa zisele comunicari cu dumnezeu nu despre existenta sau inexistenta unei divinitati.Te rog ,citeste articolul.

Link to comment

Aglaia,in 5 minute sunt absolut convins ca nu ai citit articolul.In articol este vorba despre asa zisele comunicari cu dumnezeu nu despre existenta sau inexistenta unei divinitati.Te rog ,citeste articolul.

Am citit indeajuns incat sa observ ca tu vrei sa arati ca respectivele trairi au fost induse dar mai ales ca negi existenta lui Dumnezeu (iar 8-|).

Nu poti stii asta atat timp cat nu stii cum sa faci functional si restul creierului.

Acum ai inteles?

Link to comment

Respectivele "trairi " au fost reproduse in laborator.

Asta nu demosntreaza ca exista sau ca nu exista o divinitate.

Unul dintre pionierii cartografiei cerebrale, neurochirurgul Wilder Penfield, a reu?it s? produc? senza?ii subiective de tip mistic-religios-transcendental prin stimularea intra-operatorie a unor arii cerebrale din zona temporal?. Experien?ele sale au sugerat faptul c? tr?irile religioase nu sunt rezultatul intercept?rii de c?tre creier a unor mesaje venite de undeva, pe o cale necunoscut?, de la „divinitate”, ci sunt produse de celulele cerebrale în sine – constatare care îi deranjeaz? teribil de mult pe cei religio?i.
Link to comment

Oh, come on... deja exagerezi.

Desi il dai ca exemplu filmuletul lui Lucian, tu faci contra.

In filmulet zice clar: sunt intrebari fara raspuns.

Asa cum nu stii daca cosmosul e etern nu poti stii nici daca Dumnezeu exista sau nu.

Tu nu faci altceva decat sa te dai cu capul de perete pentru ceva ce nu stii.

ok, ok, esti agnostica. we get it

nu aduci nimic nou la masa, de ce tot bagi in discutii?

Link to comment

Respectivele "trairi " au fost reproduse in laborator.

Uite ca aici te contrazici singur.

Asa cum respectivul a dedus o teorie cum ca acele trairi au fost induse, la randul lui putea sa induca si sa creeze acele stimulari.

@Lucian: stfu :)! Nu sunt agnostica. Cred in Dumnezeu asa cum cred si in Big-Bang.

O sa fiu de o parte cand una din parti va avea raspunsuri existentiale fara dubii.

Link to comment

Am citit indeajuns incat sa observ ca tu vrei sa arati ca respectivele trairi au fost induse dar mai ales ca negi existenta lui Dumnezeu (iar 8-|).

Nu poti stii asta atat timp cat nu stii cum sa faci functional si restul creierului.

Acum ai inteles?

Total irelevant si ilogic.Ce legatura are lobul temporal cu restul creierului?

Ce legatura este intre epilepsia temporala si restul creierului?

Cum adica "sa faci functional si restul creierului" ?Tie iti functioneaza doar lobul temporal?

Acele "trairi" au fost "induse" de niste magneti.Iarasi ilogic ce ai zis tu.

O sa fiu de o parte cand una din parti va avea raspunsuri existentiale fara dubii.

Sa inteleg ca esti de acord cu criogenizarea?

Link to comment

Total irelevant si ilogic.Ce legatura are lobul temporal cu restul creierului?

Ce legatura este intre epilepsia temporala si restul creierului?

Cum adica "sa faci functional si restul creierului" ?Tie iti functioneaza doar lobul temporal?

Tu vrei sa spui ca lobul temporal este o parte independenta a creierului?

Asta-i noua.

Link to comment

Tu vrei sa spui ca lobul temporal este o parte independenta a creierului?

Asta-i noua.

Gresit.Asta vrei tu sa spui.Eu am zis ca epilepsia temporala are legatura strict cu lobul temporal.

Inca ceva :

Cum adica "sa faci functional si restul creierului" ?Tie iti functioneaza doar lobul temporal?

Acele "trairi" au fost "induse" de niste magneti.Iarasi ilogic ce ai zis tu.

Link to comment

Gresit.Asta vrei tu sa spui.Eu am zis ca epilepsia temporala are legatura strict cu lobul temporal.

Inca ceva :

Si eu ce pisici am zis? Am zis ca nu poti sa spui despre trairile "divine" (nici nu stiu cum sa le numesc) ca sunt induse atat timp cat tu nu poti intelege sau nu poti elucida ceea ce face un creier sa functioneze la capacitate maxima.

Daca aveai raspunsul "Dumnezeu nu exista" incadrai problema la capitolul "Dereglari psihologice".

Nu stiu daca au fost induse de magneti. Stiu ca respectivul putea sa creada ca au fost induse de magneti, lucru ce anuleaza teoria sau o face si mai putin credibila, macar.

Link to comment

Stiu ca respectivul putea sa creada ca au fost induse de magneti, lucru ce anuleaza teoria sau o face si mai putin credibila, macar.

#-o #-o #-o #-o

Ai citit macar articolul?Gasesti raspunsul la intrebarea ta.

Link to comment

#-o #-o #-o #-o

Ai citit macar articolul?Gasesti raspunsul la intrebarea ta.

Nu, nu gasesc raspunsul la intrebarea "Cel care a fost cobai a stiut ca va fi supus la un experiment cu magneti care ii stimuleaza lobul temporal?" sau la intrebarea "Cel care a fost cobai a stiut ca trebuie sa aibe halucinatii cu motiv religios?".

Daca tot esti atat de pro-science, stii ca creierul uman emite si primeste unde?

Link to comment

Dac? acele senza?ii apar la magne?i (sau în centrifug? la pilo?i, sau la anumite droguri) – ?i acum ?tim c? apar – care sunt posibilit??ile? Exist? doar dou?:

1. Senza?iile nu sunt produse de niciun soi de agent supranatural, sunt doar r?spunsul la excita?ii cerebrale de un anumit fel.

2. Senza?iile sunt produse de un agent supranatural care st? la pând?, ?i de câte ori dai tu cu magnetul, trimite undele magice.

Dac? ?i se pare mai verosimil? varianta a doua, e OK. Mie mi se pare penibil?.

Link to comment

Nu, nu gasesc raspunsul la intrebarea "Cel care a fost cobai a stiut ca va fi supus la un experiment cu magneti care ii stimuleaza lobul temporal?" sau la intrebarea "Cel care a fost cobai a stiut ca trebuie sa aibe halucinatii cu motiv religios?".

Daca tot esti atat de pro-science, stii ca creierul uman emite si primeste unde?

Ai vizionat videoclipul?NU.In primele 3 minute sunt raspunsurile la intrebarile tale.

Link to comment

Sunt diferite explicatii, nu una pe care tu o sustii.

Exista persoane cu o activitate cerebrala mai activa care pot induce anumite ganduri unor persoane.

Exista persoane care combina intr-un mod mai "ciudat" cele 4 unde incat are trairi la limita dintre real si ireal.

Exista persoane care pot receptiona un anumit tip de unde (aici poate intra domeniul "supranaturalului") pe care altele nu le pot receptiona.

Si lista poate continua.

Link to comment

prostii.... s-a dovedit de multe ori ca stiinta se inseala. de ce nu vdm balauri sau zane sau mos craciuni il vdm fix pe Dumnezeu sau cruci... exagerari.

stiu astia faptul ca imparatul Constantin suferea de boala asta? sunt numai interpretari.

nimeni in viata asta nu o sa stie daca Dumnezeu exista sau nu.

Link to comment

Yee asa gandeam si eu :D in sensul ca atunci cand ma uit in jur totul e creat de om.

Si ca fapt divers cu cat esti mai prost cu atat esti mai usor de "prostit" , statistic sunt mai multi prosti decat destepti, deci statistic or sa fie mai putini care or sa puna intrebari in legatura cu religia, etc

Este ok sa crezi ca cineva te ajuta, dar de fapt te ajuti singur. Insa marea majoritate traiesc o superstitie si doar atat, se gandesc doar cum sa le fie lor bine.

De exemplu userul de deasupra mea a fost indoctrinat de catre parinti sau bunici de mic copil, nu a avut de ales. Daca se nastea in alta parte, nu stia niciodata de Dumnezeu. Cand o sa aibe gandire proprie si va vedea ca nu este chiar asa cum a fost invatat probabil ca va ajunge la 9.

Link to comment

Sunt diferite explicatii, nu una pe care tu o sustii.

Exista persoane cu o activitate cerebrala mai activa care pot induce anumite ganduri unor persoane. ( 1 )

Exista persoane care combina intr-un mod mai "ciudat" cele 4 unde incat are trairi la limita dintre real si ireal. ( 2 )

Exista persoane care pot receptiona un anumit tip de unde (aici poate intra domeniul "supranaturalului") pe care altele nu le pot receptiona. (3 )

Si lista poate continua.

Aiurea. Exist? persoane care pretind c? pot face a?a ceva. Nu exist? vreo demonstra?ie verificabil? a acestui lucru. ( 1 )

La fel ca mai sus. Pove?ti de adormit copiii mici. Undele lui Pe?te. ( 3 )

prostii.... s-a dovedit de multe ori ca stiinta se inseala. de ce nu vdm balauri sau zane sau mos craciuni il vdm fix pe Dumnezeu sau cruci... exagerari.

stiu astia faptul ca imparatul Constantin suferea de boala asta? sunt numai interpretari.

nimeni in viata asta nu o sa stie daca Dumnezeu exista sau nu.

Argumentul "s-a dovedit de multe ori ca stiinta se inseala" e ilogic.Iti dai tu seama de ce.

nu prea vad legatura dintre Dumnezeu si bolnavi

oamenii sunt nebuni uni mai mult alti mai putin ,

ce vede 2 miliarde de oameni puteti spune ca e adevarat ,insa ce vede 1~1000 de oameni cu probleme trebe sa fiti mai nebuni ca sa credeti :))

Stai linistit poate peste cativa ani 2 miliarde or sa creada ca Pamantul e centrul Universului,Soarele se invarte in jurul lui si 1000 or sa creada opusul.

Link to comment

Argumentul "s-a dovedit de multe ori ca stiinta se inseala" e ilogic.Iti dai tu seama de ce.

de ce sa fie ilogic? oamenii de stiinta gresesc des. oricum cea mai tare faza a fost acum cateva zile cand am citit ceva de genul: "universul s-a creat din nimic" :))

de asta sunt capabili oamenii de stiinta? :)) a fost o magie ... din nimic a aparut ceva.

poate peste cateva sute de ani.. oamenii vor primi adevaratele raspunsuri in legatura cu existenta noastra. nu balariile astea ce apar pe net. cica religia e un mijloc de manipulare in masa... ceva mai manipulator decat internetul nu exista.

Link to comment

Aiurea. Exist? persoane care pretind c? pot face a?a ceva. Nu exist? vreo demonstra?ie verificabil? a acestui lucru. ( 1 )

La fel ca mai sus. Pove?ti de adormit copiii mici. Undele lui Pe?te. ( 3 )

Argumentul "s-a dovedit de multe ori ca stiinta se inseala" e ilogic.Iti dai tu seama de ce.

Stai linistit poate peste cativa ani 2 miliarde or sa creada ca Pamantul e centrul Universului,Soarele se invarte in jurul lui si 1000 or sa creada opusul.

Esti la fel ca Alex.R (poate chiar el, ai aparut cand el a cerut suspend).

El zicea ca nu exista bioenergie si sustinea cu atata ardoare si cu atatea argumente stiintifice incat a uitat ca corpul uman poate alimenta un motor de masina :).

Hai ca deja esti exagerat :).

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...