Jump to content
slvr

Hotii din ziua de azi folosesc Facebook, asa ca aveti grija

Recommended Posts

Mi se pare absolut normal ca oamenii s? adapteze vremurilor ?i s? foloseasc? tehnologia în domeniul lor de activitate. Chiar dac? un astfel de domeniu este furtul. Un ho? de?tept în combina?ie cu un utilizator nu foarte inteligent este o combina?ie fatal? în lunea re?elelor sociale.

S-a b?nuit ?i în alte rânduri c? ho?ii ar face uz de informa?iile adunate de pe re?ele sociale îns? acum este cert: ho?ii î?i aleg victimele pe Facebook.

Poli?ia din ora?ul american Nashua au prins trei tineri sp?rg?tori de locuin?e. Pân? aici nimic neobi?nuit. Doar c? poli?i?tii au dovedit c? exist? o leg?tur? între ho?ii, victime ?i Facebook. E foarte simplu: utilizatorul posta fericit pe Facebook c? pleac? în vacan??, iar ho?ul mergea la sigur.

În acest fel, cei trei tineri întreprinz?tori au reu?it s? dea peste 50 de spargeri pân? s? fie prin?i. Toate spargerile au avut ca punct de plecare statusul de pe Facebook al neinspira?ilor utilizatori.

A?a c? ave?i grij? ce scrie?i pe Facebook ?i alte re?ele sociale, mai ales acum când din ce în ce mai multe servicii ?i programe ofer? suport pentru geoloca?ie ?i (aproape) oricine poate ?ti unde te afli la un anumit moment.

Surs?:

GO4IT

Link to comment

doamne, si hoti? mai remarcasem in stirea asta ca facebook este retea sociala a criminalilor in serie...damn, unde o sa se ajunga? Sau. De ce oare sa nu ne gandim ca aceste stiri sunt la plesneala si au ca scop sabotarea facebook-ului?

Nu cred ca au ca scop sabotarea Facebook-ului, pentru ca in primul rand mi se pare logic. Poti pur si simplu sa nu te mai lauzi ca mergi in vacanta sau mai stiu eu pe unde, si atunci sansele ca sa fi jefuit scad.

Link to comment

mai remarcasem in stirea asta ca facebook este retea sociala a criminalilor in serie..

Pai tu ai facut publica pe linkania stirea aia , mwhaha :crazy2:

P.S: Nu au cu ce sa saboteze facebook , decat sa li se faca frica pustilor intre 10-15 ani sau mai mult sa isi mai faca un cont pe FB , cu gandul ca vor fi ucisi / jefuiti.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...