Jump to content
Random Hero

Nu Dumnezeu a creat Universul!

Recommended Posts

Eu nu inteleg ... ce vi`i asa greu sa intelegeti cum a aparut Big Bang`ul (din nimic) dar va e usor sa credeti cum a aparut Dumnezeu (tot din nimic). Acum veti zice ca el exista de ... de cand? asta e intrebarea? Hai sa zicem ca exista Dumnezeu dar el de unde a aparut? la fel ca Big Bang`ul, din nimic. :tiphat:

La fel pot zice si eu. Cel care a scris Bibila, nu a fost 'bolnav mintal' ? La fel cum e omul de stiinta? La fel putea scrie si ala abureli ... daca o luam sincer, nicio parte nu poate demonstra la ora actuala cu argumente, ca are dreptate.

de ce? pentru ca nimeni nu poate demonstra cum din nimic poate aparea materie. e impotriva a tot ceea ce stiinta ne-a invatat pana acum. pe cand o forta anume poate fi presupusa a fi existat dintotdeauna, pentru ca nu exista vreo lege a fizicii sau de alta natura care sa poata infirma lucrul asta, deci are mai multe sanse sa stea in picioare.

nu trebuie sa te gandesti la forta asta ca la dumnezeul din biblie sau din mai stiu eu ce. doar pentru ca ar putea exista, nu inseamna ca trebuie sa se lege de ea vreo religie.

gandeste-te ca forta asta e natura insasi, care exista peste tot si in tot. poate natura la un moment dat a creat niste particule, le-a pus in miscare si de-aici inainte a avut grija ca viata sa existe si sa se adapteze permanent. mie asa-mi place sa cred.

Link to comment

Dumnezeul din biblie e total bullshit. De ce toti ataca la biblie si Dumnezeul crestin?. Mai studiati si voi alte religii. Budismul ofera o viziune interesanta asupra universului. Si e mai mult o filozofie decat o religie. Stiinta incepe abia acum sa descopere ceea ce in budismul ezoteric se stia demult. Mai largiti-va si voi orizonturile, cititi mai mult si lasati-o mai moale cu documentare tampite gen Zeitgeist, in care se minte de se rupe.

Pariez ca multi isi imagineaza Dumnezeu ca fiind un batranel stand undeva acolo. Si intrebari precum "dar dumnezeu cand a aparut?" "cum sa existe dintodeauna?" chiar va depasesc logica umana. Chiar nu au sens astfel de intrebari ACUM.

Degeaba criticati religia pentru ca habar nu aveti alte filozofii decat CRESTINISMUL. Sa critici toata religia numai pe baza unei mici parti din ele inseamna ignoranta.

Link to comment

Dumnezeul din biblie e total bullshit. De ce toti ataca la biblie si Dumnezeul crestin?. Mai studiati si voi alte religii. Budismul ofera o viziune interesanta asupra universului. Si e mai mult o filozofie decat o religie. Stiinta incepe abia acum sa descopere ceea ce in budismul ezoteric se stia demult. Mai largiti-va si voi orizonturile, cititi mai mult si lasati-o mai moale cu documentare tampite gen Zeitgeist, in care se minte de se rupe.

Pariez ca multi isi imagineaza Dumnezeu ca fiind un batranel stand undeva acolo. Si intrebari precum "dar dumnezeu cand a aparut?" "cum sa existe dintodeauna?" chiar va depasesc logica umana. Chiar nu au sens astfel de intrebari ACUM.

Degeaba criticati religia pentru ca habar nu aveti alte filozofii decat CRESTINISMUL. Sa critici toata religia numai pe baza unei mici parti din ele inseamna ignoranta.

Eu unul ma leg de Dumnezeul crestin, pentru ca numai cu el 'am avut de`a face'. Atat timp cat nu stiu nimic despre ceilalti, nu am sa ma leg de ei.

De ce spui ca astfel de intrebari nu au sens ACUM ... ciudat, bine ca intrebarile voastre gen: "Din ce a aparut Big Bang`ul?" au rost ACUM, nu ? Ei vezi, de aia pun si eu intrebari de astea care chiar n`au raspuns la ora actuala, pentru ca la fel faceti si voi.

Link to comment

Mda ..si totusi de ce nu a fost gandirea asta de la inceput ? de ce oamenii au crezut intro existenta mai mare decat ei ? nu le-ar fi fost mai simplu sa zica ' uite ...natura !! ' in loc sa zica ' uite , Al de sus ne bate pt ca am pacatuit intre noi ' ....

Si cine mai e si smartass`ul asta ? bine ca si-a dat un ins seama cum s-a creat universul si astia de la CERN nu stiu sigur inca :-j.

Link to comment

eu ma gandesc cu groaza ce ne faceam daca nu exista dracu. pe cine mai dadeam noi vina? unde ne trimiteam dusmanii?

problema e ca dracu nu face nimic si noi ii atribuim toate meritele. nici macar ateii nu-i neaga existenta pentru ca il considera un loc bun de trimis crestinii.

ce-o mai rade asta in sinea lui.

Link to comment

In primul rand acele desene animate iti prezinta si iti explica tot procesul asa ca aici este vorba de "a intelege" nu de "a crede".

HighVoltage tu esti crestin undercover?

spartule,asta de la mine ai furat`o

@thora

habar n`am ce is cuvintele alea doua,nu toti suntem destepti ca tine ;;)

@aglaia

lol,joc 2 ore pe zi,mi se pare prea plictisitor ca sa devin dependent

eu cred in evolutie,la fel cu gainile si oale,la fel cu toate speciile,dar oricum ma musca alex the priest de gat

Link to comment

Frate daca nu credeti in Dumnezeu ,atunci nu va mai bateti joc,nu cred si gata,nu mai puneti voi parodii cu Dumnezeu,ca nu va permiteti voi asa

ceva

nu mi-am baut joc de nimeni.filmul asta e egal cu cel prezentat la inceputul topicului.cum a zis si thora -sunteti liberi sa credeti .....

Link to comment

ma sa zicem ca nu dumnezeu a creat universul si ca big bang a facut-o... big bang-ul a fost creat de altceva si tot asa dar pe PRIMUL lucru care a adus la creearea universului cine l-a facut? dumnezeu e singura optiune cred

Eu.

Daca lucrul ala asa a fost sa fie acolo?

Poate a evoluat dintr`o basina extraterestra,si asa s`a creat lumea.

Link to comment

Greseala topicurilor gen "God vs Big Bang" este ca se gasesc cativa destepti(la modul serios al cuvantului) ,care tot timpul o sa aduca argumente contra,iar asa topicul se lungeste la infinit.Linkmania este un forum destul de civilizat pana se ajunge la topicuri de genul acesta.

Sa pui in balans 2 probleme ale caror raspunsuri nu le cunosti,este usor aberant(cred eu).Sa lungesti o discutie de acest gen este la fel.Tot timpul o sa existe 2 tabere adverse,iar printre 2-3 posturi care se contrazic,dar care aduc argumente solide ,o sa se gaseasca vreo 10-11 care fac spam,este evident.

OT:Parerea mea este ca aceasta forta (pe care toti o numim Dumnezeu) a creat tot ceea ce exista,INSA,nu il vad pe Dumnezeu asa cum il descrie Biblia;pentru mine Dumnezeu este o forta supranaturala,supraomeneasca..care a dat nastere la tot ceea ce exista.Pe de alta parte,nu exclud si nu vreau sa exclud posibilitatile:A)Universul a luat nastere dintr`o explozie numita Big Bang si B)Exista un Dumnezeu biblic.Varianta A nu prea necesita discutii,dar variata B necesita.Chiar mi`as dori sa existe un Dumnezeu biblic,ca religia sa nu fie o minciuna ,dintr`un singur motiv:Cine nu si`ar dori sa existe Rai?Cine nu si`ar dori sa existe o viata dupa moarte?Sa fim seriosi?Pare cam mult,dar avem dreptul sa visam.

Link to comment

Greseala topicurilor gen "God vs Big Bang" este ca se gasesc cativa destepti(la modul serios al cuvantului) ,care tot timpul o sa aduca argumente contra,iar asa topicul se lungeste la infinit.Linkmania este un forum destul de civilizat pana se ajunge la topicuri de genul acesta.

Sa pui in balans 2 probleme ale caror raspunsuri nu le cunosti,este usor aberant(cred eu).Sa lungesti o discutie de acest gen este la fel.Tot timpul o sa existe 2 tabere adverse,iar printre 2-3 posturi care se contrazic,dar care aduc argumente solide ,o sa se gaseasca vreo 10-11 care fac spam,este evident.

OT:Parerea mea este ca aceasta forta (pe care toti o numim Dumnezeu) a creat tot ceea ce exista,INSA,nu il vad pe Dumnezeu asa cum il descrie Biblia;pentru mine Dumnezeu este o forta supranaturala,supraomeneasca..care a dat nastere la tot ceea ce exista.Pe de alta parte,nu exclud si nu vreau sa exclud posibilitatile:A)Universul a luat nastere dintr`o explozie numita Big Bang si B)Exista un Dumnezeu biblic.Varianta A nu prea necesita discutii,dar variata B necesita.Chiar mi`as dori sa existe un Dumnezeu biblic,ca religia sa nu fie o minciuna ,dintr`un singur motiv:Cine nu si`ar dori sa existe Rai?Cine nu si`ar dori sa existe o viata dupa moarte?Sa fim seriosi?Pare cam mult,dar avem dreptul sa visam.

Viata dupa moarte exista categoric. Indiferent ca crezi in basme sau nu.

Link to comment

Viata dupa moarte exista categoric. Indiferent ca crezi in basme sau nu.

Presupun ca tu esti o persoana reincarnata deja de poti afirma acest lucru ? Noi, cei de pe LinkMania care au postat aici postam doar PARERI de-ale noastre, pareri influentate de anumite documentare, fie ele despre religie, fie stiintifice. Bunny are dreptate: nu avem noi ce face si mai mult, degeaba dezbatem pe tema asta si ne contrazicem timp de o saptamana (ca dupa toti se lasa) deoarece nimeni din noi n-o sa scoata o carte "Aparitia omului pe Pamant" © LinkMania Users.

Nu sunt adept al "Dumnezeu juca Sims si asa am aparut noi. Dupa, Dumnezeu a cumparat si varianta Sims Pets si uite asa au aparut si animalele" etc. Dar, sunt adept al unei Forte (nu divine) ce a creat ceva (nu pe noi din prima) care mai departe a adus la aparitia vietii pe Pamant si de-acolo pana in zilele noastre.. e istorie. Un simplu fapt e ca sunt mult mai multe descoperiri ce afirma acest lucru decat anumite asa zise dovezi despre Dumnezeu (vorbesc aici in principal de Biblie)

Link to comment

Istoria se repeta.Sa spui ca nici o fiinta umana nu poate/nu va putea explica ce s-a intamplat la crearea universului e o enormitate.Nu se diferentiazaa cu nimic de ce a descoperit Copernicus sau alti savanti.Toata lumea ii vedea ca pe niste dementi care incearcau sa explice inexplicabilul,si totusi,dupa multi ani am vazut toti ca majoritatea au avut dreptate

Nu spun ca tipu` asta are dreptate,dar nu poti nici sa negi teoria lui

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...