Jump to content
Random Hero

Nu Dumnezeu a creat Universul!

Recommended Posts

stephen.jpg

Faimosul om de stiinta Stephen Hawking isi exprima, raspicat, in noua sa carte, “The Grand Design”, opinia ca Universul nu a fost creat de Dumnezeu. Profesorul crede, in schimb, ca legile fizicii s-au aflat in spatele Big Bang-ului, provocand astfel Religia.

"Deoarece exista o lege asa cum este gravitatia, Universul poate si se va crea singur din nimic. Creatia spontana este motivul pentru care exista ceva in locul a nimic, motivul pentru care Universul si noi existam. Nu este necesara invocarea lui Dumnezeu, Care, pe baza unui plan bine stabilit, a pus Universul in miscare", declara Hawking in lucrarea lui.

Cartea, al carei coautor este fizicianul american Leonard Mlodinow si care va fi publicata in 9 septembrie, isi propune sa conteste convingerea lui Sir Isaac Newton, care credea ca Universul trebuie sa fi fost proiectat de Dumnezeu, deoarece nu se putea forma din haos.

Hawking invoca descoperirea din 1992 a unei planete orbitand o alta stea decat Soarele, pentru a sustine ca "un asemenea fapt transforma coincidentele conditiilor noastre planetare - Soarele unic, combinatia norocoasa a distantei dintre acesta si Pamant, masa solara - in ceva putin remarcabil si nu foarte convingator in sensul proiectarii atente a Pamantului doar pentru a ne face pe plac noua, fiintelor umane."

Anterior, Stephen Hawking parea sa accepte rolul lui Dumnezeu in crearea Universului, declarand ca descoperirea unei teorii complete, unificate, ar reprezenta triumful absolut al ratiunii umane, "caci atunci vom stii cum gandeste Dumnezeu". Din acest motiv, unii sunt de parere ca cercetatorul, considerat cel mai inteligent om in viata, agreeaza implicarea unei inteligente superioare la baza legilor fizice care au format Universul, dar nu se poate acomoda cu ideea proiectarii precise a acestuia.

descoprera.png

Link to comment

Sa stii ca nu prea arata normal :crazy: dar cine stie ... poate o fi avand si el dreptate sau nu .. :dontknow:

Nu, nu arata normal, sufera de scleroza laterala amiotrofica. Cu toate acestea, inca sfideaza boala ce il macina de ani buni (si in fata careia nu ar fi avut atat de multe sanse) si continua sa lucreze.

Link to comment

Nu, nu arata normal, sufera de scleroza laterala amiotrofica. Cu toate acestea, inca sfideaza boala ce il macina de ani buni (si in fata careia nu ar fi avut atat de multe sanse) si continua sa lucreze.

uite ca asta nu am stiut .... dar oricum cum am mai spus poate are si el dreptate dar poate nu ... :dontknow:

Link to comment

Oricine ar fi putut face astfel de afirmatii , indiferent daca era sau nu savant . Nu inteleg cum de nimica , izbucneste ceva ... si apar planete,galaxii ,etc... Mie daca-mi explica asta ''CUM'' jos palaria. :tiphat:

Astfel de intrebari le pun aia care nu stiu nimic despre o teorie si totusi o critica.Exista raspunsuri la ce ai intrebat tu acolo de multi ani.

How.the.Universe.Works.S01E01.Big.Bang

Cauta pe un tracker asta.

Link to comment

oricine poate zice ca dumnezeu exista si ca dumnezeu nu exista ... chinezii zic ca nu exista dumnezeu dar exista dumnezeu ala a lor noi zicem ca nu exista dumnezeu chinezilor si ca exista doar isus si dumnezeu pe care il stim noi... arabi la fel au altu... romanii (nu românii) aveau zei...etc... e o prostie tot cacatu asta si sper sa se termine cat mai repede si oamenii sa gandeasca ca stiinta e baza nu prostiile de biserici si zei ;d

hai bafta prastiilor xD

Link to comment

oricine poate zice ca dumnezeu exista si ca dumnezeu nu exista ... chinezii zic ca nu exista dumnezeu dar exista dumnezeu ala a lor noi zicem ca nu exista dumnezeu chinezilor si ca exista doar isus si dumnezeu pe care il stim noi... arabi la fel au altu... romanii (nu românii) aveau zei...etc... e o prostie tot cacatu asta si sper sa se termine cat mai repede si oamenii sa gandeasca ca stiinta e baza nu prostiile de biserici si zei ;d

hai bafta prastiilor xD

AIA ZICI TU!

Universul s`a creat singut.Cum,habar n`am,dar nu sustin teoria cu dumnezeu.

Link to comment

Un film science fiction de exceptie.

smart ass ai postat dupa 10 minute .. nu cred ca teai uitat nici macar la primul videoclip . Esti un ignorant cu idei inchise .

Prezinta-mi teoria ta . A aparut dzeu si ne-a facut ...................... . Nu exista nici o dovada , doar oameni inchisi la minte.

Link to comment

' date='05 September 2010 - 01:04' timestamp='1283637891' post='5337004']

smart ass ai postat dupa 10 minute .. nu cred ca teai uitat nici macar la primul videoclip . Esti un ignorant cu idei inchise .

Prezinta-mi teoria ta . A aparut dzeu si ne-a facut ...................... . Nu exista nici o dovada , doar oameni inchisi la minte.

14lt4sp.jpg

Link to comment

' date='05 September 2010 - 01:04' timestamp='1283637891' post='5337004']

Esti un ignorant cu idei inchise .

Nu exista nici o dovada , doar oameni inchisi la minte.

Pai si dupa tine YouTube ul a creat Universul aste? cu ajutorul unor desene animate...

Nu ti se pare ciudat ca un open-minded sa moara daca nu are surse?

Nu ti se pare ca a crede in niste desene animate inseamna exact "crede si nu cerceta?"

Vrei sa te intreb... legat de teoria BigShitului... UNDE ERA SPATIUL IN MOMENTUL ALA?

Aaaaa... stai la open-minded nu trebuie intrebari, este?

Cum,habar n`am,dar nu sustin teoria cu dumnezeu.

Tu nici macar nu stii in ce nu crezi...

CARE TEORIE?

Ai auzit macar de taoism sau confucianism?

Nu trebuie sa-mi raspunzi... era retorica intrebarea.

Link to comment

Pai si dupa tine YouTube ul a creat Universul aste? cu ajutorul unor desene animate...

Nu ti se pare ciudat ca un open-minded sa moara daca nu are surse?

Nu ti se pare ca a crede in niste desene animate inseamna exact "crede si nu cerceta?"

Vrei sa te intreb... legat de teoria BigShitului... UNDE ERA SPATIUL IN MOMENTUL ALA?

Aaaaa... stai la open-minded nu trebuie intrebari, este?

Tu nici macar nu stii in ce nu crezi...

CARE TEORIE?

Ai auzit macar de taoism sau confucianism?

Nu trebuie sa-mi raspunzi... era retorica intrebarea.

In primul rand acele desene animate iti prezinta si iti explica tot procesul asa ca aici este vorba de "a intelege" nu de "a crede".

HighVoltage tu esti crestin undercover?

Link to comment

Oricine ar fi putut face astfel de afirmatii , indiferent daca era sau nu savant . Nu inteleg cum de nimica , izbucneste ceva ... si apar planete,galaxii ,etc... Mie daca-mi explica asta ''CUM'' jos palaria. :tiphat:

Degeaba vine si hawking sa iti explice CUM ca tot nu ai intelege. Chestiile astea nu sunt asa simple precum "dzeu a existat 4evAr si apoi a creeat tot".

Oricum, Biserica minte (dinozaurii), dumnezeul crestin nu exista in forma descrisa. Nu poate exista decat o Forta pe care noi sa nu o inelegem inca pe care o numim ca niste maimute "divina". Aceasta forta a declansat creatia iar noi in loc sa incercam sa intelegem, ne ducem duminica la biserica sa ne cerem scuze ca niste oameni dintr-un basm au mancat dintr-un mar.

Link to comment

Degeaba vine si hawking sa iti explice CUM ca tot nu ai intelege. Chestiile astea nu sunt asa simple precum "dzeu a existat 4evAr si apoi a creeat tot".

Oricum, Biserica minte (dinozaurii), dumnezeul crestin nu exista in forma descrisa. Nu poate exista decat o Forta pe care noi sa nu o inelegem inca pe care o numim ca niste maimute "divina". Aceasta forta a declansat creatia iar noi in loc sa incercam sa intelegem, ne ducem duminica la biserica sa ne cerem scuze ca niste oameni dintr-un basm au mancat dintr-un mar.

Fortele care au declansat Big Bangul sunt legile fizicii.

Big bangul:

1. Nu a fost un fel de bomba cu materie care a explodat in mijlocul Universului. Nu a pocnit intr-un loc anume, intr-un spatiu deja existent. Inainte de “poc” nu exista “loc”.

poc.jpg?w=300&h=134

2. Nu explica poc-ul, ci doar ce s-a intamplat dupa el. Nu stim ce a fost inainte de “poc”.

3. Nu se extinde in spatiu, ci, intr-un fel, in jurul lui – nu are centru si nici margine. Cam cum e suprafata 2D a unui balon care se umfla.

Desigur,daca vreti sa credeti ca exista un unicorn magic care a creat universul ( din nimic),el insusi aparand din nimic ,nu am nimic impotriva.

Link to comment

Degeaba vine si hawking sa iti explice CUM ca tot nu ai intelege. Chestiile astea nu sunt asa simple precum "dzeu a existat 4evAr si apoi a creeat tot".

Oricum, Biserica minte (dinozaurii), dumnezeul crestin nu exista in forma descrisa. Nu poate exista decat o Forta pe care noi sa nu o inelegem inca pe care o numim ca niste maimute "divina". Aceasta forta a declansat creatia iar noi in loc sa incercam sa intelegem, ne ducem duminica la biserica sa ne cerem scuze ca niste oameni dintr-un basm au mancat dintr-un mar.

Black, de ce amesteci Biserica aiurea'n context?

Pana ieri, Hawkins - ca multi oameni de stiinta - considera ca fara a-l introduce pe "Dumnezeu" (NU ALA DIN BISERICA, BIBLIA EVREILOR & SHITS) in ecuatie nu poate fi explicat Universul.

Adicatelea titlul corect al "stirii" (sau ce rahat e asta) este : " S-a sucit strambu` " . Posibil sa se suceasca si maine, nu? Pana la urma asta este diferenta intre un fanatic si o mare valoare : indoiala continua.

Fortele care au declansat Big Bangul sunt legile fizicii.

=)) =)) =)) =))

Hai ma, mai lasati-o dracu`. Devine penibil.

Adica, Universul asta a asteptat o eternitate, ca sa vina Omu` si sa faca ordine prin el. Noroc ca ne-am nascut noi ca sa ii explicam lui cam cum functioneaza. Altfel ramanea prost si ignorant.

In primul rand acele desene animate iti prezinta si iti explica tot procesul asa ca aici este vorba de "a intelege" nu de "a crede".

Tu esti ala care crede uitandu-se la desene animate.

Eu ma indoiesc.

Link to comment

Black, de ce amesteci Biserica aiurea'n context?

Pana ieri, Hawkins - ca multi oameni de stiinta - considera ca fara a-l introduce pe "Dumnezeu" (NU ALA DIN BISERICA, BIBLIA EVREILOR & SHITS) in ecuatie nu poate fi explicat Universul.

Adicatelea titlul corect al "stirii" (sau ce rahat e asta) este : " S-a sucit strambu` " . Posibil sa se suceasca si maine, nu? Pana la urma asta este diferenta intre un fanatic si o mare valoare : indoiala continua.

=)) =)) =)) =))

Hai ma, mai lasati-o dracu`. Devine penibil.

Adica, Universul asta a asteptat o eternitate, ca sa vina Omu` si sa faca ordine prin el. Noroc ca ne-am nascut noi ca sa ii explicam lui cam cum functioneaza. Altfel ramanea prost si ignorant.

Chiar ca devine penibil.Pentru hawkings dumnezeu=legile care guverneaza Universul. Presupun ca nu stiai asta nu?

?

Universul a luat nastere datorita actiunii spontane si inevitabile a legilor fizicii, iar Divinitatea nu a avut niciun rol in acest proces de creatie, sustine intr-o noua carte renumitul om de stiinta Stephen Hawking, noteaza The Guardian. In cea mai cunoscuta carte a sa, "O scurta istorie a timpului", acum doua decenii, savantul nu excludea implicarea Divinitatii in nasterea Universului si vorbea de conceptul de "minte a lui Dumnezeu".
Link to comment

Chiar ca devine penibil.Pentru hawkings dumnezeu=legile care guverneaza Universul. Presupun ca nu stiai asta nu?

Spre deosebire de tine, eu nu-mi beau dimineata cafeaua cu Enstein, Hawkins & Co. ca sa cunosc intimitatile profunde ale afirmatiilor lor.

Dumnezeul despre care vorbesc ei diferera fundamental de Dumnezeul Biblic - ala de-l renegi tu si te lauzi ca nu ti-e frica de el, desi consideri ca nu exista (ceea ce e un pic stupid, da` nah).

Nu ma mai contraice cu citate din altii...

Ca sa intelegi... :

1. Daca Dumnezeu exista, logica lui difera fundamental de logica noastra. A incerca sa il explici pe Dumnezeu printr-o logica umana este o tembeleala.

2. Nu, noi nu suntem "chipul si asemenarea Lui". Tu ai lasa Universul pe mana ta? Sau a mea? Sau a unui om oarecare?

din 1 si 2 => Deci atata timp cat suntem incapabil de a intelege si guverna "legile" dupa care functioneaza Universul este absurd sa consideram ca "stim" care este treaba.

Link to comment

NUUUUUUUUUUUUUUUU! NU ALT TOPIC DESPRE DUMNEZEU SI DARWIN!!! >_<!! Hai ma, pe bune, forumul asta contine 20% din topicuri numai despre tema asta. :| Intotdeauna vor exista cele 2 parti rivale, numai ca de fiecare data alte persoane, tema aceeasi. E un topic la DG de vreo cate reply-uri? 7k? Nu credeti ca e de-ajuns? Trebuie discutat asta in fiecare an cand stim foarte bine ca n-ajungem nicaieri? Nu linkmania si userii sai vor dezlusi misterul, pricepeti odata asta.

Link to comment

NUUUUUUUUUUUUUUUU! NU ALT TOPIC DESPRE DUMNEZEU SI DARWIN!!! >_<!! Hai ma, pe bune, forumul asta contine 20% din topicuri numai despre tema asta. :|

Ce darwin?

Dumnezeul despre care vorbesc ei diferera fundamental

Dumnezeul despre care vorbesc ei nu este un dumnezeu personal,deci nu are logica.Daca tot insisti poti sa ii trimiti un mail lui Hawkings in care sa il intrebi ce inseamna pentru el cuvantul "dumnezeu".

God did not create the universe, the man who is arguably Britain's most famous living scientist says in a forthcoming book.

In the new work, The Grand Design, Professor Stephen Hawking argues that the Big Bang, rather than occurring following the intervention of a divine being, was inevitable due to the law of gravity.

Daca citate din cartea lui nu te conving.

S.W.Hawking@damtp.cam.ac.uk

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...