Jump to content
DeejayR8

Istoria Internetului pe scurt, intr-o singura imagine

Recommended Posts

Daca tot ne petrecem zilnic ore intregi pe Internet, am putea aloca doua minute pentru a adauga in bagajul propriu de informatii cateva date importante din istoria Marii Retele.

Imaginea de mai jos, contine cateva dintre evenimentele importante care au marcat evolutia fenomenului care a schimbat lumea. Poate stiati sau nu ca primul spam a fost trimis in 1978 sau ca termenul Internet a fost folosit pentru prima oara in 1974.

Relevanta unora dintre evenimente este insa discutabila. De exemplu, nu stiu daca primele comenzi la Pizza Hut sunt atat de importante pentru Istoria Internetului.

internet-history.jpg?width=440&height=2907

Link to comment

Eu is curios cat de departe vom ajunge in urmatorii ani avand in vedere cat de mult am evoluat

Eu imi imaginez viitorul cam asa: camere web care sa permita atingerea persoanelor intre ele, un site care sa cuprinda toti oamenii de pe planeta (nume, fotografie, data de nastere, etc.), tastarea unui nume la intamplare pe google images sa dezvaluie poze cu toate persoanele care au numele acela, motoare de cautare mult mai performante, eventual visez la comercializarea exclusiva de monitoare touchscreen. :rolleyes:

Chiar eram curios cand s-a lansat YouTube, si am aflat (2005) :P. E interesant.

Nu ma gandeam ca este atat de recent. :| Ma uimesc cifrele vizualizarilor anumitor video-uri homemade si totodata faptul ca unii chiar au ajuns faimosi datorita unui asemenea video.

Link to comment

Astia au inceput cu spam-ul din '78 :))

Sa stii, multa lume este cunoscut mai mult sub nickname-urile de pe site-uri gen YouTube, site-uri de socializare, forum-uri decat numele lor adevarat si un exemplu concret sunt si bloggeri. Mai departe, nu stiu ce ar putea sa mai apara asa "important" care ar merita pus in imaginea asta (cel putin, pt mine cam tot ce era important a fost pus aici)

Link to comment

Eu imi imaginez viitorul cam asa: camere web care sa permita atingerea persoanelor intre ele, un site care sa cuprinda toti oamenii de pe planeta (nume, fotografie, data de nastere, etc.), tastarea unui nume la intamplare pe google images sa dezvaluie poze cu toate persoanele care au numele acela, motoare de cautare mult mai performante, eventual visez la comercializarea exclusiva de monitoare touchscreen. :rolleyes:

Nu ma gandeam ca este atat de recent. :| Ma uimesc cifrele vizualizarilor anumitor video-uri homemade si totodata faptul ca unii chiar au ajuns faimosi datorita unui asemenea video.

Ar fi interesant monitorul touchscreen, dar eu zic ca nu prea merita. De altfel, ca sa pastrezi o distanta sanatoasa pt ochi trebuie sa tii mana intinsa ori de cate ori vrei sa misti sagetuta mouse-ului (desigur, se poate monta un mouse normal la pc, dar atunci ce rost mai are touchscreen-ul, in afara de fitza ? :lol:), si ca sa nu stai cu mana intinsa spre monitor de parca areti catre cineva, ochii sunt prea aproape de ecran, si nu mersi, mai vreau sa pot citi un panou de la cel putin 50 de m :)).

Si YouTube, stiu ca am pus si eu mana pe internet chiar in a 3a zi de Craciun (2006), erau video-uri, dar acum s-au inmultit de cel putin 60-70 ori (parerea mea).

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...